Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    ΣΟΦΙΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    πυργος
    Μηνύματα
    283

    Lightbulb Διοδος ζενερ

    Καλησπερα στην ομαδα,που μπορω να βρω αυτη την διοδο με κωδικο T2D 53 ;
    ΕυχαριστωScreenshot_20240725-152819_Gallery.jpg

  2. #2
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.905

    Προεπιλογή

    Φίλε μου αυτή η δίοδος είναι παράλληλα στο πρωτεύον του μετασχηματιστή του τροφοδοτικού της πλακέτας της εσωτερικής μονάδας, ποιο είναι το πρόβλημα; Την μετράς έτσι όπως είναι εκτός πλακέτας και σου δείχνει βραχυκύκλωμα;

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    ΣΟΦΙΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    πυργος
    Μηνύματα
    283

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου αυτή η δίοδος είναι παράλληλα στο πρωτεύον του μετασχηματιστή του τροφοδοτικού της πλακέτας της εσωτερικής μονάδας, ποιο είναι το πρόβλημα; Την μετράς έτσι όπως είναι εκτός πλακέτας και σου δείχνει βραχυκύκλωμα;
    Καλησπερα και σε ευχσριστω για την απαντηση,την μετραω και μου δειχνει ιδια τιμη απο οποια φορα και σν την μετρησω και στο buzzer μου χτυπαει

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Nov 2020
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Τη μετρας πανω στην πλακετα ή εκτος?

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    ΣΟΦΙΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    πυργος
    Μηνύματα
    283

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george Mp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη μετρας πανω στην πλακετα ή εκτος?
    Εκτος φιλε μου και μου δειχνει το πολυμετρο την τιμη 1 στο buzzer και παει σε αυτο εδω το σημειο 20240725_152757.jpg

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    ΣΟΦΙΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    πυργος
    Μηνύματα
    283

    Προεπιλογή

    Και εδω που μετραω πανω με το πολυμετρο μου χτυπαει το buzzer 20240725_165819.jpg

  7. #7
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Τη δίοδο μπορείς να τη βρεις εδώ.
    Αν χτυπάει το buzzer στο πολύμετρο μάλλον είναι βραχυκυκλωμένη.

  8. #8
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.905

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qazwsx Εμφάνιση μηνυμάτων
    την μετραω και μου δειχνει ιδια τιμη απο οποια φορα και σν την μετρησω και στο buzzer μου χτυπαει
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qazwsx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτος φιλε μου και μου δειχνει το πολυμετρο την τιμη 1 στο buzzer και παει σε αυτο εδω το σημειο 20240725_152757.jpg
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qazwsx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εδω που μετραω πανω με το πολυμετρο μου χτυπαει το buzzer 20240725_165819.jpg
    Επομένως για να συνεννοηθούμε:

    Η δίοδος εκτός πλακέτας σου δείχνει στο πολύμετρο την ίδια ένδειξη με οποιαδήποτε φορά. Η ένδειξη αυτή είναι 1 (προφανώς ανοιχτό κύκλωμα).

    Το buzzer χτυπάει αν ακουμπήσεις τα σημεία που δείχνεις στην τελευταία φωτογραφία, είτε η δίοδος είναι πάνω στην πλακέτα, είτε όχι.

    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αυτό που έχω κοκκινίσει. Τί είναι αυτό που σου χτυπάει στο buzzer; Γιατί η δίοδος εκτός πλακέτας να είναι ταυτόχρονα ανοιχτή και βραχυκυκλωμένη, δεν γίνεται.

    Με εξαίρεση αυτό που δεν κατάλαβα, όλα τα υπόλοιπα ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ! Δηλαδή η δίοδος ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ!

    Η πλακέτα αυτή είναι από τις πιο εύκολες στην επισκευή. Με την προϋπόθεση όμως ότι δεν ψάχνεις τη βλάβη σε λάθος εξαρτήματα!

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.825

    Προεπιλογή

    Φίλε Σοφιανέ,
    Από την ιστοσελίδα : https://www.manualslib.com/manual/77...oduct-SH12BWHl κατεβαίνει το Service Manual του AC Samsung SH12BWHA / SH12BWHAX.

    Το στοιχείο CD01 είναι μία zener της οποίας η κάθοδος είναι συνδεδεμένη με τη κάθοδο μίας απλής διόδου,
    ενώ οι άνοδοι είναι τ΄ άκρα του όπως φαίνεται στη 1η photo που παραθέτεις και στη θέση μέτρησης διόδων
    του πολυμέτρου σου, πρέπει να σου δείχνει άπειρο από όποιο άκρο και να τοποθετήσεις τους ακροδέκτες του,
    (CD01 αποκολλημένο από την πλακέτα).
    Πρόκειται για μία TVS DIODE χωρητικότητας συνδέσμου αποδιδομένης τάσης λειτουργίας 215V κι ισχύος 200W.

    Από την ιστοσελίδα : https://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/44049/SHINDENGEN/ST02D-200.html?gad_source=1&gclid=CjwKCAjwnqK1BhBvEiwAi7 o0X5TPxEeLEU8EXZ7asMAiJPJt-tBJ5JpPGWn7qNtG74udvmi6GehBoCKH4QAvD_BwE
    κατεβαίνουν τα Datasheets της TVS DIODE ST02D-200 όπου στις σελίδες 6 - 9 φαίνεται η καμπύλη χωρητικότητας
    συνδέσμου.
    Στη σελ. 40 του Service Manual φαίνονται τ΄ εξαρτ/τα κι η συνδεσμολογία τους, της πλακέτας σου, και στη σελ. 42
    φαίνονται τ΄ υλικά που την αποτελούν.

    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  10. #10
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.905

    Προεπιλογή

    Σιγά μη φταίει η δίοδος. Το μηχάνημα είχε κάποιο πρόβλημα (πιθανώς νεκρή εσωτερική μονάδα), ο φίλος έβγαλε την πλακέτα, πήγε να μετρήσει τη δίοδο με το πολύμετρο πάνω στην πλακέτα, και είδε βραχυκύκλωμα. Ώπα, σου λέει, εδώ είμαστε. Έβγαλε τη δίοδο από την πλακέτα, και ψάχνεται να βρει μια ίδια να την αλλάξει. Τί κι αν η δίοδος δεν μετράει βραχυκύκλωμα εκτός πλακέτας; Τα γεγονότα που δείχνουν ότι είναι καλή δεν πιάνουν μία μπροστά στην πεποίθηση ότι αυτή φταίει για το πρόβλημα.

    Έχω φτιάξει καμιά δεκαριά πλακέτες σαν του φίλου, ποτέ - ποτέ - ποτέ δεν έφταιγε αυτή η δίοδος. Διαλυμένοι πυκνωτές 6.8μF (βασικό πρόβλημα), καμμένο πηνίο 5mH, καμμένη αντίσταση SMD 4.7kΩ παράλληλα στο πηνίο, καμμένη γέφυρα ανόρθωσης, καμμένο TNY255 / 266, καμμένη ασφάλεια Τ1Α, πεσμένοι πυκνωτές 100nF στα φίλτρα (αυτοί και τελείως να χαλάσουν η πλακέτα "δουλεύει"), πεσμένος πυκνωτής εσωτερικού ανεμιστήρα, καμμένο τουβλάκι 200Ω 5W (υπάρχει μόνο στα inverter μηχανήματα, όταν καίγεται αυτό κάτι τρέχει με την εξωτερική μονάδα), και μια φορά χαλασμένοι ηλεκτρολυτικοί στο δευτερεύον.

    Υ.Γ. Μερικές φορές Δημήτρη αυτά που γράφεις μοιάζουν με google translate
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Di*Ca_Electronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόκειται για μία TVS DIODE χωρητικότητας συνδέσμου αποδιδομένης τάσης λειτουργίας 215V κι ισχύος 200W.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Di*Ca_Electronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Datasheets της TVS DIODE ST02D-200 όπου στις σελίδες 6 - 9 φαίνεται η καμπύλη χωρητικότητας συνδέσμου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FILMAN : 01-08-24 στις 12:41

  11. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ezizu (01-08-24), klik (01-08-24), mikemtb (01-08-24)

Παρόμοια Θέματα

  1. ΗΛΕΚΤΡΟΒΑΝΑ ΔΙΟΔΟΣ JES 2p
    από jIMDIM στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-19, 19:55
  2. [Τηλεόραση Philips] 28PT4457/01 smd Διοδος?
    από OBIVAN1 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-18, 01:31
  3. [Φορητός Η/Υ] Turbo X καμενη διοδος
    από JOUN στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-14, 18:37
  4. διοδος
    από ssakiss1 στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-13, 21:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας