Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρίστος
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    Πατρα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή Εξοπλισμός εργαστηρίου για επισκευή σε board level (Λάπτοπ, κινητά,τάμπλετ)

    Καλησπέρα σας,

    Από μικρός το πάθος μου είναι το κατσαβίδι και το πώς να φτιάχνω πράγματα. Θυμάμαι μικρός που είχα πρήξει τον πατέρα μου να μου πάρει κολλητήρι και μου το πήρε αν και δεν καταλάβαινα τότε πώς να το χρησιμοποιώ και το χρησιμοποίησα στα 18 μου.

    Έχω σπουδάσει μηχανικός πληροφορικής και ποτέ δεν αποροφήθηκα από το software τόσο πολύ όσο το hardware. Έχω ανοίξει ότι λάπτοπ υπάρχει στην αγορά κάνω επισκευές υπολογιστών , format κ.λ.π.

    Δουλεύω σαν πωλητής τώρα(μια δουλειά που δεν μου πολυαρέσει αλλά πρέπει να δουλεύω για τα προς το ζην) και είπα να ανοίξω ένα μικρό εργαστήριο σε έναν δικό μου χώρο ώστε να αρχίσω να επισκευάζω λάπτοπ , κινητά τάμπλετ. Από format και τα βασικά μέχρι αλλαγές digitizer lcd και επισκευές σε πλακέτα.

    Είμαι 27 και ελπίζω να μάθω κάποια πράγματα γιατί έχω όρεξη.

    Έχω δύο κολλητήρια (το ένα μου το είχε πάρει ο πατέρας μου ανάθεμα αν έχει δουλέψει 2 φορές και το άλλο εγώ ένα με θερμοκρασία στα 20 ευρώ).

    Έχω εξοπλισμό σε ότι αφορά κατσαβίδια και τα συναφή λόγω ότι επιδιορθώνω λάπτοπ, Y/H σαν δεύτερη δουλειά. Αλλά θα ήθελα ένα καλό σταθμό αέρα/κόλλησης , esr meter και στην συνέχεια να πάρω κάποιο oscilloscope για να αρχίσω πιο εντατικά.


    Έχω δεί τα παρακάτω σαν λύσεις σταθμού αέρα/κόλλησης

    1)http://labtronix.co.uk/drupal/shop/soldering/898bdplus
    2)http://www.ebay.com/itm/Aoyue-968A-4...item1c4402d3db

    Esr meter

    1)http://www.ebay.com/itm/New-Digital-...item4ad2859f48
    2) Αρχίζω τις κολλήσεις και έχω βρεί κανά δυο διαγράμματα να φτιάξω το δικό μου :P

    Προτείνετε μου ένα καλό πολύμετρο έχω ένα των 5 ευρώ που μετράω φορτιστές από λάπτοπ(ΔΕΝ ΤΟ ΈΧΩ ΒΑΛΕΙ ΠΟΤΕ σε 220V )

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.137

    Προεπιλογή

    Πρέπει να κάνεις μερικές κατασκευές για να μπορέσεις να κάνεις σωστά το ξεκίνημά σου να μάθουν τα χέρια σου να χρησιμοποιούν καλά τα εργαλεία.Λογικό να έχεις κάποιο κολλητήρι που σου αγόρασε ο πατέρας σου μιας κι εκείνος δεν ήξερε ποιό είναι το καλό ή το καλύτερο ή το άριστο. Ομως ο κάθε τεχνικός θα σου δώσει τα φώτα του σύμφωνα με τα δικά του δεδομένα κι όχι με τα δικά σου. Σου δίνω ένα παράδειγμα.....μπορεί να αγόρασα ένα ANTEX 15W πριν από 35 χρόνια περίπου και τρία χρόνια μετά ένα ANTEX 40W αλλά στο τέλος αγόρασα ένα σταθμό συγκόλλησης ψηφιακό weller που σήμερα το κόστος είναι μεγάλο για να τον αποκτήσεις και δεν τον αλλάζω με τίποτε άλλο σε κολλητήρι. Νομίζω λοιπόν ότι πρέπει να δημιουργήσεις δικά σου δεδομένα όσον αφορά αυτά που θέλεις και .....μπορείς .....να αγοράσεις.Το παράδειγμα που σου έφερα κατά την δική μου γνώμη ισχύει για όλα τα όργανα στο μελλοντικό εργαστήριό σου.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρίστος
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    Πατρα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Όσο και αν δεν με βοήθησε η απαντήση σου τόσο μου άρεσε γιατί με βάζει σε σκέψεις.

    Μου φαίνεται θα στήσω το εργαστήριο και σιγά σιγά θα αγοράζω.

    Έχω δει σταθμό κόλλησης επαγγελματικό(jbc) και πραγματικά δεν παίζεται. Οπότε θα αρχίσω να στήνω και βλέπουμε.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη leosedf
    Συντονιστής
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Από αυτά που έδειξες μόνο το Aoyue τα άλλα μην ασχολείσαι καν.
    900MHz-64GHz

  5. #5
    Το avatar του χρήστη windmill82
    Μέλος
    Όνομα
    windmill82
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    318

    Προεπιλογή

    καιτι που θα σε βοηθουσε πολυ σε τετοιου ειδους δουλεια ειναι ενα στερεοσκόπιο , δυστυχως ειναι ακριβουτσικα...
    Για πολυμετρο δε νομιζω να χρειαζεται να φυγεις πανω απο το 50ρικο.
    Θα χρειαστείς και ενα τροφοδοτικο επίσης.
    Γενικά δική μου γνώμη ειναι να ξεκινήσεις να επισκευάζεις και με τον καιρό που αυτό θα σου αποφέρει χρήματα τοτε να αναβαθμίζεις και τον εξοπλισμό σου. Και συμφωνω απόλυτα με τον Δημήτρη οτι για να μάθεις τα εργαλεία σου πρέπει να πειραματιστείς , και η καλύτερη λύση ειναι μικρές κατασκευές ή δοκιμές σε συσκευές ήδη κατεστραμμένες , γιατι αν πειραματιστείς σε συσκευή πελάτη σου και κατι δεν πάει καλα , μετά θα έχεις πρόβλημα.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Φορητός Η/Υ] Επισκευή παλαιου λάπτοπ ACER 5020. Δεν ανάβει backlight
    από eleCtroAsxetos στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-14, 13:56
  2. [Φορητός Η/Υ] επισκευή βύσματος τροφοδοσίας λάπτοπ
    από darthtony στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-13, 23:03
  3. Πρόβλημα με κινητό sony ericsson xperia x10i usb board
    από michael130509 στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-12, 23:27
  4. Επανεκκίνηση Μπαταριών για Κινητά
    από d_nikolaos στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-08, 20:57
  5. Σχέδιο για ΝΟΚΙΑ κινητό
    από makis_d στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-05, 17:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας