Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Λευκάδα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Αντικατάσταση trimmer ανοικτού τύπου με κλειστού(sealed).

    Παιδιά καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την ωραία δουλειά που κάνετε.
    Όντας θαμώνας σε ξένο forum του χώρου (ντρέπομαι που το λέω αλλά) δεν είχα ιδέα για την ύπαρξη του παρόντος Ελληνικού το οποίο, κατα την ταπεινή μου γνώμη, πραγματικά δεν έχει τίποτα να ζηλέψει απο τα αντίστοιχα ξένα.
    Στο θέμα μου τώρα, αρκετά σας ζάλισα :
    Προσφατα απέκτησα μέσω e-bay έναν τελικό ενισχυτή της Yamaha μοντέλο 1992. Παρότι ενδεικτικά δουλεύει καλά δεν φαίνεται να είχε τον ανάλογο σεβασμό απο τον προκάτοχό του.
    Σκέφτομαι να προβώ σε αντικατάσταση των ηλεκτρολυτικών πυκνωτών, τεσσάρων 'αρπαγμένων' αντιστάσεων και αρκετών ψυχρών κολλήσεων.
    Σκεφτόμουν επίσης να αντικαταστήσω τα ανοικτού τύπου τριμεράκια, ρύθμισης της πόλωσης(bias), με κλειστού τύπου. Παραθέτω φωτό πιο κάτω. Αξίζει να γίνει τέτοιου είδους αντικατάσταση; Το θέμα είναι οτι το τριμεράκι βάση manual είναι 10ΚΩ (Β10ΚΩ) αλλά δεν θα έπρεπε να αναφέρει και τα Watt; Αμ δεν...!
    Αν τελικά αξίζει να γίνει κάτι τέτοιο υπάρχει κάποια ίσως αξιόλογη μάρκα για τα εν λόγω τριμεράκια;
    Τα 4 πυκνωτάκια στις εξόδους των ηχείων της συσκευής χρήζουν αλλαγής;
    Γενικά τί άλλο πιστεύετε οτι χρειάζεται να προσέξω/αντικαταστήσω;

    P.S : Σε περίπτωση χρήσης λανθάσμένης ορολογίας, συγχωρήστε την ασχετοσύνη μου και παρακαλώ διορθώστε με. Ευχαριστώ προκαταβολικά κ συγvώμη για το μακροσκελές post.
    trimpots.jpg

  2. #2
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.877

    Προεπιλογή

    Η βασική διαφορά των δυο τρίμμερ που δείχνεις είναι ότι το μπλε είναι πολύστροφο.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    Τα πολυστροφα και κλειστα τριμμερ προσφερουν ακριβεια στις ρυθμισεις και διαχρονικοητα απο την στιγμη που ειναι κλειστα .
    Αληθεια ειναι οτι τα πολυστροφα δεν εχουν την ιδια επιφανεια επαφης με ενα μονοστροφο σε γενικες γραμμες παντως δεν εχεις προβλημα οταν τα τριμερακια ειναι σε ενισχυτες ΑΒ στο ρευμα ηρεμιας η το οφφσετ
    Με την ευκαιρια 10Κ ειναι μαλλον μεγαλο για ρευμα ηρεμιας και πιθανον να ειναι απο καποιο αλλο σημειο του μηχανηματος οπως το οφσετ ...σαφως θα εχει και αλλο για το ρευμα ηρεμιας ....

    Γενικοτερα πες μοντελο να σου δωσω οτι πληροφοριες εχω Αυτο που λες για πυκνωτες στην εξοδο ειναι μαλλον ακατανοητο αλλα αν πεις μοντελο θα εχουμε και περισσοτερες εξηγησεις ...
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Λευκάδα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ και εσένα φιλε Saki και τον φιλο FILMAN για τις απαντήσεις σας. Δεν μου δόθηκε δυστυχώς η ευκαιρία να ξαναμπώ στο forum και πριν λιγο είδα τις απαντήσεις σας.
    Saki δεν αψηφώ την γνώμη σου αλλά νομίζω οτι τα συγκεκριμένα τριμεράκια είναι για τη ρύθμιση του ρευματος ηρεμίας μιας και όσο και αν έψαξα δεν βρήκα άλλα. Φαντάζομαι οτι για το οφσετ δεν πρέπει να έχει...!
    Είναι ο τελικός MX-1 της YAMAHA. Παρεπιπτόντως το service manual του μηχανήματος το έχω (οχι ομως σε ηλεκτρονικη μορφη) σε περίπτωση που το χρειάζεσαι για το αρχείο σου.

    Κάτι τελευταίο: Σχετικά με τα πολύστροφα τριμεράκια μιας και έχεις εμπειρία, πόσο αξιόπιστος είναι ο μηχανισμος τους; Εννοώ θα συνεχίσει να ανταποκρίνεται το ίδιο γραμμικά σε οποιαδηποτε ρυθμιση και μετα απο χρόνια ή με το παραμικρό κλικ του κατσαβιδιού δεξιά ή αριστερά η τιμη του πολυμέτρου θα τρελαινεται; Μήπως να κατέληγα σε ενα οχι πολυστροφο αλλα κλειστού τύπου;

  5. #5
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    θα δω το σχηματικο και θα σου απαντησω αυριο καλο βραδυ
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  6. #6
    Το avatar του χρήστη MacGyver
    Μέλος
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Νομίζω χάνεις άδικα την ώρα σου.
    Έπρεπε ήδη να ακούς τον καινούριο σου ενισχυτή που άντεξε 20 χρόνια.
    Αυτές οι προληπτικές αντικαταστάσεις των τρίμερ με πολύστροφα (εφόσον δεν υπάρχει βλάβη) δεν έχουν κανένα νόημα.
    Ίσως απλά λίγο σπρεί και μερικές περιστροφές αριστερά δεξιά θα ήταν αρκετό.
    Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι θα χρειάζεσαι για τα επόμενα χρόνια να ρυθμίζεις κάθε τόσο τα συγκεκριμένα;
    Τα πολύστροφα μπαίνουν σε άλλες, κρίσιμες διατάξεις και προσωπικά σε εμπορικό μηχάνημα δεν έχω δει ποτέ.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    .... σε γενικες γραμμες ο mAc δεν εχει αδικο ....σαφως δεν ειναι κατι το οποιο θα ρυθμιζεις καθε τρεις και δυο Στα μηχανηματα ηχου το ουσιατικοτερο οφελος ειναι οτι το τριμμερ ειναι κλειστο και οτι ρυθμιχζει με καλυτερη ακριβεια ....Φυσικα τα παντα ειναι θεμα σχεδιασης μια απλη αντισταση στο κυκλωμα φροντιζει ωστε το τριμμερ να ρυθμιζει απο 30-130 ma τοτε ναι σε αυτη την περιπτωση μαλλον δεν εχει και τον τρελλο ρολο ...αντιθετα σε μια αλλη σχεδιαση που ρυθμιζει απο 10 -500 ma τοτε ναι εχεις θεμα .

    στην δικια σου περιπτωση τοτριμμερ ρυθμιζει σε λογικο ευρος και ναι να το αλλξεις με κλειστο και πολυστροφο βοηθαει για ρυθμισεις ακριβειας ( που δεν παιζουν ουσιατικο ρολο στη λειτουργια του συγεκριμενου μηχανηματος )

    Να προσθεσω τελος οτι πραγμαι ενας τετοιος ενισχυτης δεν ειναι κρισιμη διαταξη οπως την περιγραφει ο mac αλλα ειναι ενα συστημα που στο μελλον θα ανεβασει θερμοκρασιες , θα γεμισει χωμα και σκονη απο τα μπιρμιπλατερ , και αν λειτουργησει σε ΡΑ η Ρενταλ Θα εχει και μηχανικη καταπονηση ...κατω λοιπον απο το πρισμα ενας επαγγελαμτικος ενισχυης ....ειναι κρισιμη διαταξη .

    Φιλικα
    Σακης Πετροπουλος
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Λευκάδα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ειλικρινά, σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο σας και τις άμεσες απαντήσεις σας.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας