Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μακης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Σαλαμινα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή Προβλημα με inveter 1200w 12v to 220v

    Γεια σας ,
    Εχω ενα inverter 1200w απο 12volt to 220volt pure sine σε μια μικρη βαρκουλα για κανενα φως , κανενα κινητο να φορτιζω και ετσι γενικα για ψηλοπραγματα .
    Μεχρι μερικες μερες δουλευε κανονικα , μεχρι που πηγα μια μερα να το ανοιξω και μου αναπψε το κοκκινο led .
    Το εκλεισα και το αναψα 5-6 φορες και δουλεψε κανονικα .
    Αυτο εγινε 3-4 φορες , δλδ οταν πηγενα να το χρισημοποιησω δεν αναβε με την πρωτη αλλα ηθελε λιγο κοπο , μεχρι που ηρθε και το τελος του και δεν ξανααναψε και οταν το παταω αναβει κοκκινο ( κανει και το μπιπ ) .
    Ηρθε η ωρα να το χειρουργησω !
    Μη ξεροντας και πολλα πολλα σαν εσας εδω ειδα μηπως ειχε ξεκολλησει κατι και βρηκα μια αντισταση (αυτη που ειναι ασπρη σαν κεραμικη ) την μετρησα ηταν οκ , οποτε την κολλησα πανω στην πλακετα παλι .
    Επισης μιας που ειναι εδω κοντα ενα ηλεκτρονικαδικο πηγα και πηρα και του αλλαξα και τα 8 τρανζιστορ , αλλα παλι τπτ .
    Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι πως οι δυο μεγαλοι πυκνωτες φορτιζουν (230 - 300 volt dc ) .
    Περιμένω ιδέες τι αλλο μπορω να μετρήσω ή να αντικαταστήσω





    http://imageshack.us/photo/my-images...209193741.jpg/

    http://imageshack.us/photo/my-images...209193815.jpg/

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.367

    Προεπιλογή

    Σε γενικές γραμμές και σύμφωνα με τα Manual όταν ανάβει το κόκκινο Fault σημαίνει ότι έχεις χαμηλή τάση μπαταρίας. ή μπορεί πάλι η μπαταρία σου να είναι "μέτρια" φορτισμένη και σε υψηλό φορτίο να σου κάνει το ίδιο

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μακης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Σαλαμινα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Καλησπερα !
    Η μπαταρια στο σκαφακι μου ειχε 12.5 βολτ . Τωρα εδω στο σπιτι που το δοκιμαζα εχω μια μπαταρια που την εχω και στην φορτιση και ειχε 14,5v .
    Οποτε μονο θεμα τροφοδοσιας δεν ειναι .
    Με το που πατω το ( on ) κανει μπιπ παει να αναψει το πρασινο led και μετα αναβει το κοκκινο !
    Επισεις να πω πως εχω τσεκαρει και τις ασφαλιες ( και αυτες με τα ποδαρακια και πανω στην πλακετα ) και ειναι OK .

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.367

    Προεπιλογή

    Η γνώμη μου είναι ότι αν θέλεις να είσαι ωραίος . σύμφωνα με τα λεγόμενα σου ότι πρόκειται για τροφοδοσία "ψιλοπραγμάτων" όπως λες φώτα και κινητό και δεν έχεις κάτι επάνω στο "βαρκάκι" που να χρειάζεται τάση δικτύου . Γιατί δεν ακολουθείς την σίγουρη και απλή τακτική με 12 βολτες ή 24 βολτες λάμπες και για κινητό ένα απλό τροφοδοτικό από την μπαταρία σου? Υπερδιαστασιολογημένο το βλέπω 1000w ινβέρτερ και επικίνδυνο για θάλασσα για αυτά που το χρειάζεσαι . Μπορείς να πάρεις και ένα καινούριο με πολύ μικρό και φθηνό κόστος αν επιμένεις στην τάση δικτύου π.χ 300w με 30 ευρώ και λάμπες οικονομίας.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Καλημέρα στην παρεα....να συμφωνησω με τον Μιχαλη οσον αφορα την ισχυ του inverter στην θαλασσα..και την αλμυρα που θα περασει μεσα..στο κυκλωμα...μιας και ειμαι κοντα στο ιδιο hobby,,,Mακη μέτρα στους πυκνωτες αν εχεις 350-400V DC Προσεκτικα...οσο μπορεις, αν ειναι οκ τοτε εχεις προβλημα στην γεφυρα Η στην εξοδο .....καθαρισε ομως καλα την πλακετα με καποιο καλο καθαριστικο..για τυχον διαρροή στο τυπωμενο

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.367

    Προεπιλογή

    Μια απορία ... που στο διάολο γειώνεται ένα ινβέρτερ σε "βαρκάκι"? Ενδιαφέρον! μπας και δεν το ξέρουμε μήπως υπάρχουν εξιδεικευμένες γειώσεις για Θαλασσοχομπίστες ? και τίποτα ανοξείδωτες φαντάζομαι? γιατί και το άλλο με απλή ουδετερογείωση σε μπαταρία μέσα σε "νερά " δεν μου αρέσει και τόσο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 10-02-12 στις 11:01

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μακης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Σαλαμινα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Να σας λυσω καποιες αποριες , οπως μου λυνετε και εσεις τις δικες μου .
    Η βαρκουλα μου ειναι πολυεστερικη , οποτε δεν υπαρχει γειωση οπως επισης και στις ξυλινες .
    Το inverter ειναι βολικο σε ενα σκαφακι γιατι την μια μπορει να ερθει ενας φιλος οπου δεν εχει φορτιστη 12v στο κινητο του , να φορτισεις ενα λαπτοπ , αντε να βαλεις και μια τηλεωρασουλα ... γενικα βολευει (βολευε ) .
    Ας κοιταξουμε μηπως μπορεσουμε να το φτιαξουμε πρωτα και μετα βλεπουμε για καινουργιο .
    Το ειχα παρει σχετικα μεγαλο γιατι μια φορα θα χρειαστης να βαλεις κατι παραπανω και μην αρχιζει να βγαζει καπνους .

    Νοτιος38 μπορεις να μου πεις ποιες ειναι οι γεφυρες που μπορω να κοιταξω ?

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μακης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Σαλαμινα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Υπαρχει περιπτωση να εχει καει κανενας μετασχηματιστης ?

  9. #9
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.894

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sifmakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει περιπτωση να εχει καει κανενας μετασχηματιστης ?
    Όχι, διότι τότε δεν θα φόρτιζαν οι πυκνωτές στα 300V. Κάτι τρέχει με το κύκλωμα από κει και πέρα, δηλ. την γέφυρα Η που είπε ο Δημήτρης ή την οδήγηση και επιτήρησή της.

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Μάκη οπως φαινεται απο τις φωτο εχεις ενα DC σε DC και ενα DC σε AC...τα μικρα fet που αλλαξες ειναι στο πρωτο κομματι που βγαζει τα 370 DC V περίπου και απο κει τα δινει σε 4..8 fet σε διαταξη Η που με την καταληλη οδηγηση και επιτηρηση οπως λεει ο Φίλιππος σου βγαζει τα 230 V AC...επειδη δεν εκανες κατι ...να το υπερφορτωσεις..και σταδιακα σου εμφανισε το προβλημα ..αλμυρα εχει δωσει σφαλμα στο δευτερο τμημα που σχηματιζει το ημιτονο...εκει το κοβω...
    Μιχάλη δεν εχει νοημα η γειωση σε τετοια σκαφη...αλλα αν ελθεις σε επαφη κατα λαθος τους δυο ακροδεκτες σιγουρα θα σε κλωτσησει.
    Στην θαλασσα Μάκη εγω τα εχω μονο 12V και ολα απο 2 μπαταρια...ολα τα παραπανω υπαρχουν σε 12 V Και εισαι ησυχος..με τι ειδους ψαρεμα ασχολεισαι?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας