Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15
  1. #1

    Προεπιλογή ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΙΚΟΙ

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν οι ηλεκτρολυτικοι πυκνωτές χάνουν χωρητικότητα (πέφτουν) με το να μήν χτησιμοποιείται κάποια συσκευή για πολλά χρόνια, κι αν αυτό εχει κάποια συνέπεια στη λειτουργία της συσκευής.Υπάρχει τρόπος να τους επαναφέρω ή θα πρέπει να βάλω καινούργιους;

  2. #2

    Προεπιλογή

    Υπάρχει κάποια απώλεια επειδή στεγνώνουν τα υγρά του. Μετά από μισή - μία ώρα λειτουργίας επανέρχονται.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή itta vitta

    μαλλον χοντραδουλα ειπες .... κανενας ηλεκτρολυτικος δεν "επανερχεται"

    η ηλεκτρολυτικοι ειναι η μεγαλη απατη των ηλεκτρονικων ...οταν τελειωσαν με τις λυχνιες ολοι φωναζαν οτι οι κατασκευες τους ειναι solid state δλδ σταθερης καταστασης ΑΜ ΔΕΕΕ !!!!!!

    ολες οι συσκευες που εχουν ηλεκτρολυτικους σε καποια φαση θα την κανουν μπορει βεβαια μετα απο 30 χρονια αλλα παντως θα την κανουν ..... ειδικα σε εφαρμογες παλμοτροφοδοτικων εκει πια και αν εχουμε αλλαξει μυρια ηλεκτρλυτικους...

    τελος φιλε μικε 87 αν θελεισ να κανεις σωστη δουλεια δεν ασχολησαι καν να δεις αν δουλευουν απλα αλλαζεις μια χουφτα ηλκτρολυτικους που δεν κανουν ουτε3 ευρα και εισαι αρχοντας ....

    ενα καπσιτομετρο με 15 ευρα θα σε πεισει οτι δεν εχω αδικο .....

    απο την αλλη το σιγουρο ειναι οτι εχεις και καποια αλλη βλαβη εκτος απο αυτα .....

    ρεγκαρδος αλλα εσπανιολος
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  4. #4

    Προεπιλογή

    Αυτό που είπα για τους ηλεκτρολυτικούς το διάβασα αν θυμάμαι καλά στην "τεχνολογία ηλεκτρονικών εξαρτημάτων" του Φρυδά. Βέβαια σε κάπως παλιά έκδοση (1975), αν και αυτό δε νομίζω να έχει σημασία. Θα τη βρω και θα σκανάρω το σχετικό σημείο. Το έχω δει και στην πράξη σ' ενα παλιό ραδιόφωνο τελεφουνκεν λαμπάτο. Είχε να λειτουργίσει 30 χρόνια. Για μισή - μια περίπου ώρα ακουγόταν από το μεγάφωνο ένας ελαφρύς βόμβος κάτι σαν "βράσιμο" το οποίο μετά εξαφανίσθηκε. Περίμενα τουλάχιστον να σκάσει το φίλτρο όταν το λειτούργησα. Άνοιξα και το πίσω κάλυμα για να φύγουν τα χαρτιά του και ότι τέλος πάντων πετάγεται όταν σκάει ένας ηλεκτρολυτικός. Ήμουν έτοιμος και με ένα πανί στο χέρι για να σκουπίσω ότι χρειαστεί. Τελικά δεν χρειάστηκε. Βέβαια δεν ξέρω αν επανέρχεται πλήρως. Πιστεύω ότι θα υπάρχει κάποια απώλεια στη χωρητικότητα. Το γνωρίζω και από άλλες περιπτώσεις. Παλιές συσκευές που βρισκόταν σε μη λειτουργία μετά από πολλά χρόνια λειτούργησαν. Άρα είναι το ίδιο πράγμα, ένας ηλεκτρολυτικός που βρίσκεται στο συρτάρι χρόνια, με έναν που βρίσκεται μέσα στη συσκευή που έχει να λειτουγήσει χρόνια.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Uploader
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ (Μολυσμένες Αθήνες)
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Γι' αυτό το λόγο, ο καλύτερος τρόπος να αρχίσει να δουλεύει μια παλιά συσκευή που είναι σε ακινησία για πάρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα, είναι μέσω ενός variac. Αυξάνουμε αργά και σταδιακά την τάση μέχρι τα 220 βολτ ώστε να αποφύγουμε τα προβλήματα. Παρεμπιπτόντως, πριν από μερικά χρόνια από κάποιο hamfest της Αθήνας είχα αγοράσει αρκετούς αμεταχείριστους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές 50+50μF/450V από έναν κύριο που έφτιαχνε και διάφορα μηχανήματα, linear κλπ και τους πέταξα όλους στα σκουπίδια. Είχαν πολύ μεγάλη διαρροή και δεν ξεκινούσαν με τίποτα, ούτε και με αντίσταση σε σειρά και σταδιακή αύξηση της τάσης.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη ReFas
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Οι ηλεκτρολυτικοί ναι χάνουν χωρητικότητα με τα χρόνια και δεν επανέρχεται, δεν έχει όμως και τόσο σημασία αυτό...
    Γενικά οι ηλεκτρολυτικοί είναι τα πιο ευπαθή εξαρτήματα και όπως σωστά είπε ο Σάκης πρέπει να αλλάζονται προκαταβολικά σε παλιά μηχανήματα.. καλό είναι για μένα αν είναι πάνω από 10 ετών.


    Σε αυτο που αναφέρεται ο ιττα-βητα είναι το ρεύμα διαρροής (leakage current) το οποίο και αυτό αυξάνει με τα χρόνια και με τη θερμοκρασία λειτουργίας και τάση…
    Αν μάλιστα μείνει ο πυκνωτής για μεγάλο χρονικό διάστημα σε απραξία τότε στα πρώτα λεπτά έχει πολύ μεγαλύτερο ρεύμα διαρροής.. το οποίο όμως επανέρχεται μετά από λίγο.
    Εδώ υπάρχει μια τεχνική για πυκνωτές που έχουν μείνει σε απραξία για πάνω ας πούμε 6 μήνες… τους βάζουμε στην μάξιμουμ τάση διαμέσου όμως μιας αντίστασης 1,5ΚΩ για πυκνωτές με ονομαστική τάση πάνω από 100βολτ και με 150Ω για πυκνωτές με κάτω από 100Ω.. τους αφήνουμε για μια ώρα και μετά τους εκφορτίζουμε με αντίσταση 1ωμ ανα βολτ.

    Αυτό βέβαια μπορεί να γίνει εύκολα σε πυκωτές που είναι εκτος μηχανημάτων, στα μηχανήματα κάνουμε αυτο που είπε ο τρελος επιστημονας..

  7. #7
    Το avatar του χρήστη moutoulos
    Συντονιστής
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Μεθώνη, Αντίκυρα, BG
    Μηνύματα
    328

    Προεπιλογή Re: ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΙΚΟΙ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike87
    ... ή θα πρέπει να βάλω καινούργιους;
    Αυτό θα κάνεις ...
    *** No GreekLish Please ***
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    .............................www.howtofixit.gr

    __________
    (moutoulos)

  8. #8
    Το avatar του χρήστη manos_3
    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    448

    Προεπιλογή

    Οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές φυσικά και χάνουν χωρητικότητα με την πάροδο του χρόνου και όσο πιο μεγάλοι(σε χωρητικότητα) είναι τόσο πιο πολύ χάνουν.Έλα όμως που δεν μπορούν να αντικατασταθούν με άλλους πυκνωτές γιατί δεν παράγονται άλλοι πυκνωτές με τέτοια χαρακτηριστικά όπως στους ηλεκτρολυτικούς...


  9. #9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manos_3
    Έλα όμως που δεν μπορούν να αντικατασταθούν με άλλους πυκνωτές γιατί δεν παράγονται άλλοι πυκνωτές με τέτοια χαρακτηριστικά όπως στους ηλεκτρολυτικούς...
    Λίγο άσχετο με το θέμα αλλά πολλές φορές αν και το σχέδιο γράφει να βάλω ηλεκτρολυτικό μπορούμε να βάλουμε άλλου τύπου ?
    Π.χ. στο ADM 202 που είναι line driver για RS232 λέει πως θέλει ηλεκτρολυτικούς . Σε δύο κατασκευές που το έχω χρησιμοποιήσει
    έχω βάλει πολυεστερικούς . Όλα δειχνουν να δουλεύουν κανονικά . Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που δεν έχω καταλάβει ακόμα ?

  10. #10
    Το avatar του χρήστη lynx
    Μέλος
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    2.4 GHz
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manos_3
    Οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές φυσικά και χάνουν χωρητικότητα με την πάροδο του χρόνου και όσο πιο μεγάλοι(σε χωρητικότητα) είναι τόσο πιο πολύ χάνουν.Έλα όμως που δεν μπορούν να αντικατασταθούν με άλλους πυκνωτές γιατί δεν παράγονται άλλοι πυκνωτές με τέτοια χαρακτηριστικά όπως στους ηλεκτρολυτικούς...
    υπαρχουν και οι polymer electrolytic capacitors... οπως οι Sanyo os-con οι οποιοι ειναι σαφος πιο αξιοπιστοι απο
    τους απλους ηλεκτρολυτικους, εχω χρησιμοποιησει σε κατασκευες μου, υπαρχουν σε καλα switching τροφοδοτικα και σε καλης ποιοτητας καρτες γραφικων (αν και εχω δει και σε κατι πολυ παλιαιες και φθηνες υλοποιησεις GF-MX440)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis
    τελος φιλε μικε 87 αν θελεισ να κανεις σωστη δουλεια δεν ασχολησαι καν να δεις αν δουλευουν απλα αλλαζεις μια χουφτα ηλκτρολυτικους που δεν κανουν ουτε3 ευρα και εισαι αρχοντας ....

    ενα καπσιτομετρο με 15 ευρα θα σε πεισει οτι δεν εχω αδικο .....

    απο την αλλη το σιγουρο ειναι οτι εχεις και καποια αλλη βλαβη εκτος απο αυτα .....

    ρεγκαρδος αλλα εσπανιολος
    ενα καπασιτομετρο αποδεδειγμενα δεν θα δειξει σε ολλες τις περιπτωσεις οτι ενας πυκνωτης εχει προβλημα....
    και τοτε ορισμενοι πανε με την μεθοδο της χουφτας... τι γινεται ομως οταν η χουφτα θα σου στοιχισει 25-30Ε?

    αν και σε καποια παλια μηχανηματα θα ηταν ενδεδειγμενη λυση, γενικα θεωρω οτι ειναι χαζο να γινονται επισκευες με αυτο τον τροπο...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας