Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17
  1. #1
    Το avatar του χρήστη aronis
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    aronis
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    agrinio
    Μηνύματα
    4

    Post ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ

    ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΓΝΩΣΟ ΕΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ Ή ΨΥΓΕΙΟ ΕΧΕΙ ΒΛΑΒΗ Η ΠΛΑΚΕΤΑ ΤΟΥ. [ΑΡΧΑΡΕΙΟΣ]

  2. #2
    Το avatar του χρήστη pavlakis
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    69

    Προεπιλογή

    Απο καποια αλλαγη στον τροπο λειτουργειας της συσκευης ή εξεταζοντας την πλακετα οπτικά.Αυτο ειναι οτι πιο απλο μπορεις να κανεις.
    Ρωτωντας πας στην πολη.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη aronis
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    aronis
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    agrinio
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή klima

    σε ευχαριστώ pavlakis, μήπως με μέτρηση της τάσης, αντίστασης ή έντασης. υπάρχει αυτός ο τρόπος , δηλαδή μετρώντας την ένταση εισόδου 220V ή 12V μετασχηματιστή θέλω να πω.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    233

    Προεπιλογή

    μαλλον θελεις να κλεψεις την δουλεια τον ψυκτικων :P
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  5. #5
    Το avatar του χρήστη aronis
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    aronis
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    agrinio
    Μηνύματα
    4

    Post κλιμα

    ασχολουμε με τον κλιματισμο,απλος θελο καπιες συμβουλες στα ηλεκτρονικα

  6. #6
    Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    233

    Προεπιλογή

    οκ επειδη και εγω ασχολουμε με τον κλιματισμο (επαγγελματικο οικιακο) να σου πω οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις η βλαβη στην πλακετα ειτε ειναι εμφανεις (καμενα εξαρτηματα μαυρισμενα κλπ κλπ...) ή ελεχνουμε ολα τα αλλα...δλδ συμπιεστη, μοτερ συμπηκτωτη, τετραοδη κλπ κλπ... δεν ειναι και πολλα... αν τωρα μπορεις και επισκευαζεις την πλακετες να σου πω οτι η πιο κοινη βλαβη κατα 80% (απο οτι μου εχει τυχει) ειναι τα ρελεδακια που εχουν τα φτηνιαρικα non-inverter μηχανηματα...το αλλο 20% το αφηνω σε καμενες ασφαλεις τυναγμενους πυκνωτες... μΕ που χασαν το firmware τους... αν εχεις κατι συγκεκριμενο πες να δουμε τη γινεται... παντος να ξερεις οτι η ποιο πιθανη βλαβη σε ενα κλιματιστικο ειναι η απολεια του φρεον λογο κακης εγκαταστασης του...
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  7. #7
    Το avatar του χρήστη aronis
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    aronis
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    agrinio
    Μηνύματα
    4

    Post κλιματισμος

    εχω προβλιμα με της εντολες του κλιματιστικου,περνι μονο εντολη :on off: και δουλεβη στο :AUTO: δεν περνι εντολες αλαγη λειτουργιας [ψυξη/ θρμανση] αλαγη θερμοκρασιας κ.τ.λ.Εχω αλαξη κομπιτερ αλα κανει τα ειδια και εχω αλαξη επισις δεκτη εντολων ματακι,αλλα τυποτα τι μου συστηνης

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    Παιδια εχω και εγω ενα προβλημα με το κλιματιστικο . πηγα να το ανοιξω (στο ζεστό) και δεν κάνει τιποτα το εκανα και επανεκκινιση απο ενα button που εχει αλλα και παλι τιποτα εκλεισα και την τροφοδοσια του για μερικα δευτερολεπτα αλλα παλι τιποτα. οτα;ν το εβαλα στο κρυο για λιγο λειτουργησε κανονικα ο ανεμιστηρας (μεσα και εξω) αλλα ο αερασ ηταν κρυος και οχι παγομενος. αντιθετα οταν ειναι στο ζεστο δεν λειτουργει κανενασ ανεμιστηρας (ουτε ο μεσα ουτε ο εξω). τι μπορει να φταιει εχει κανει καμια ιδεα.

  9. #9
    Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    233

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xampos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια εχω και εγω ενα προβλημα με το κλιματιστικο . πηγα να το ανοιξω (στο ζεστό) και δεν κάνει τιποτα το εκανα και επανεκκινιση απο ενα button που εχει αλλα και παλι τιποτα εκλεισα και την τροφοδοσια του για μερικα δευτερολεπτα αλλα παλι τιποτα. οτα;ν το εβαλα στο κρυο για λιγο λειτουργησε κανονικα ο ανεμιστηρας (μεσα και εξω) αλλα ο αερασ ηταν κρυος και οχι παγομενος. αντιθετα οταν ειναι στο ζεστο δεν λειτουργει κανενασ ανεμιστηρας (ουτε ο μεσα ουτε ο εξω). τι μπορει να φταιει εχει κανει καμια ιδεα.

    λοιπον... ας τα παρουμε ενα-ενα... οταν λες ανοιξες στο ζεστό πρεπει να ξερεις οτι σαφως δεν ξεκιναει αμεσως το μηχανημα να "φυσαει" γιατι κανει μια προθερμαση 3-5 λεπτα και αφου ξεκινηση 8α φτασει την πληρη αποδοση του μετα απο 20-30 λεπτα λειτουργιας... μαλλον δεν περιμενες τοσο... οσο για την ψυξη καλα εκανε και ξεκινησε να "φυσαει" αμεσως η εσωτερικη μοναδα αλλα δεν ηταν παγομενος ο αερας γιατι λόγικα ο χορος θα ειχε την θερμοκρασια που ζητουσες πχ 20c με αποτελεσμα να μην δινει εντολη να δουλεψει ο συμπιεστης...
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  10. #10
    Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    233

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aronis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω προβλιμα με της εντολες του κλιματιστικου,περνι μονο εντολη :on off: και δουλεβη στο :AUTO: δεν περνι εντολες αλαγη λειτουργιας [ψυξη/ θρμανση] αλαγη θερμοκρασιας κ.τ.λ.Εχω αλαξη κομπιτερ αλα κανει τα ειδια και εχω αλαξη επισις δεκτη εντολων ματακι,αλλα τυποτα τι μου συστηνης
    σορρυ που αργησα να απαντησω αλλα τωρα ειδα το ποστ σου... λοιπον οταν πατας το κουμπι για να αλλαξει θερμοκρασια ακουγετε το μπιπ που κανει το κλιματιστικο? μαλλον οχι οποτε απλα δεν ταιριαζει το τηλεκοντρολ σου και απλα τυχενει να εχει τον σωστο κωδικο για το on-off.. αν σκεφτομαι σωστα δεν εχεις το δικο του τηλεκοντρον αλλα καποιο πολυτηλεκοντρολ που του εβαλες εναν κωδικο για να του πει την μαρκα κλιματιστικο ελεγχει σωστα?... δεν μου εχει τυχει ποτε να εχει χαλασει ο δεκτης ή η πλακετα... αντε να αλαξα κανα ρελεδακι στην πλακετα η κανα optotriac...
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας