Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14
  1. #1
    Το avatar του χρήστη meletiros
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή Τηλεχειρισμός από μεγάλη απόσταση

    Καλησπέρα στην παρέα, έχω ένα τηλεχειριστήριο auto patch tel line patch lp3 που χρησιμοποιούσα κάποτε για ν' ανοίγω το τηλέφωνο από μακριά με VHF-UHF πομποδέκτη και είχα μια πολύ καλή επικοινωνία και επιπλέον χειρισμό ρελέ μετά όμως ήρθαν τα κινητά και έτσι αποθηκεύτηκε. Τώρα που το ξαναβρήκα μετά από μετακόμιση σκέφτομαι αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω με κινητό αντί πομποδέκτη για τηλεχειρισμό κάποιων συσκευών. Αν κάποιος το γνωρίζει ας απαντήσει.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Ο τηλεχειρισμός στις μέρες μας έχει πλέον ξεκαθαριστεί. Όταν με 90 ευρουλάκια περίπου αγοράζεις GSM με τρεις εξόδους ρελέ και με απλό μυνηματάκι στο κινητό σου τους ενεργοποιείς η απενεργοποιείς τότε δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με τα παλιά. Άσε που αυτό το GSM μπορείς να το εγκαταστήσεις και στο συναγερμό σου και να σου στέλνει εκείνο μυνηματάκι αν κάτι έχει συμβεί στο χώρο σου.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    leosedf (29-02-16)

  4. #3
    Το avatar του χρήστη meletiros
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τηλεχειρισμός στις μέρες μας έχει πλέον ξεκαθαριστεί. Όταν με 90 ευρουλάκια περίπου αγοράζεις GSM με τρεις εξόδους ρελέ και με απλό μυνηματάκι στο κινητό σου τους ενεργοποιείς η απενεργοποιείς τότε δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με τα παλιά. Άσε που αυτό το GSM μπορείς να το εγκαταστήσεις και στο συναγερμό σου και να σου στέλνει εκείνο μυνηματάκι αν κάτι έχει συμβεί στο χώρο σου.
    Μα το θέμα είναι να κάνω κάτι επειδή το έχω και για να μην το πετάξω, αν είναι να αγοράσω δεν καίγομαι κιόλας.

  5. #4
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Οταν λες ...σκέφτομαι αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω με κινητό αντί πομποδέκτη..... τότε αυτομάτως χρειάζεσαι έναν GSM δέκτη. Ποιά είναι λοιπόν η ερώτηση??? αν μπορείς να κατασκευάσεις δέκτη GSM?? ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ.....
    Εκτός αν εννοείς να έχεις ένα κινητό εκεί που θέλεις να κάνεις τηλεχειρισμό και μόλις κάνεις κλήση στο κινητό αυτό να απαντάει κι εσύ να του βάζεις ένα τόνο DTMF π.χ κι έτσι να ενεργοποιήσεις μία συσκευή. Αυτό είναι που είχες στο μυαλό σου να κάνεις??
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  6. #5
    Το avatar του χρήστη meletiros
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν λες ...σκέφτομαι αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω με κινητό αντί πομποδέκτη..... τότε αυτομάτως χρειάζεσαι έναν GSM δέκτη. Ποιά είναι λοιπόν η ερώτηση??? αν μπορείς να κατασκευάσεις δέκτη GSM?? ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ.....
    Εκτός αν εννοείς να έχεις ένα κινητό εκεί που θέλεις να κάνεις τηλεχειρισμό και μόλις κάνεις κλήση στο κινητό αυτό να απαντάει κι εσύ να του βάζεις ένα τόνο DTMF π.χ κι έτσι να ενεργοποιήσεις μία συσκευή. Αυτό είναι που είχες στο μυαλό σου να κάνεις??
    Ναι φίλε μου αυτό θέλω να κάνω να βάλω ένα απλό κινητό που ν' απαντάει αυτόματα σε κλίση και να περνάει τους ήχους DDMF αυτό δλδ που έκανε ο πομποδέκτης.

  7. #6
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Ωραία επειδή δεν απαντάει αυτόματα κανένα κινητό απ όσο ξέρω το πρώτο στάδιο είναι ένα κύκλωμα που πρέπει να μετράει τα κουδουνίσματα και να ενεργοποιεί το κινητό, να το κρατάει ανοιχτό για λίγο χρόνο , όσο δηλαδή χρειάζεσαι να στείλεις τους τόνους,και το ίδιο κύκλωμα να κλείνει το κινητό..........
    Το δεύτερο στάδιο είναι ο δέκτης των τόνων με τα αντίστοιχα ρελέ. Νομίζω ότι με αυτά τα δύο κυκλώματα θα μπορέσεις να κάνεις τη δουλειά που θέλεις.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  8. #7
    Το avatar του χρήστη meletiros
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία επειδή δεν απαντάει αυτόματα κανένα κινητό απ όσο ξέρω το πρώτο στάδιο είναι ένα κύκλωμα που πρέπει να μετράει τα κουδουνίσματα και να ενεργοποιεί το κινητό, να το κρατάει ανοιχτό για λίγο χρόνο , όσο δηλαδή χρειάζεσαι να στείλεις τους τόνους,και το ίδιο κύκλωμα να κλείνει το κινητό..........
    Το δεύτερο στάδιο είναι ο δέκτης των τόνων με τα αντίστοιχα ρελέ. Νομίζω ότι με αυτά τα δύο κυκλώματα θα μπορέσεις να κάνεις τη δουλειά που θέλεις.
    Ωραία ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια κάπως έτσι το περίμενα και έχω υπόψη μου κάτι, θα ενημερώσω όταν το βάλω στα σκαριά.

  9. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα το θέμα είναι να κάνω κάτι επειδή το έχω και για να μην το πετάξω, αν είναι να αγοράσω δεν καίγομαι κιόλας.
    Εφόσον δεν χρησιμοποιείς το LP3 (φαντάζομαι ότι είναι λειτουργικό), θα το πουλήσεις σε κάποιον που το χρειάζεται σαν ανταλλακτικό (έχω ειδοποιήσει 1-2 πιθανούς) και θα αγοράσεις ένα RM03-GSM ή καλύτερα το τελευταίο version (πάλι RM03 λέγεται) που συνδέεται σε κινητό (handsfree) ή/και απλή τηλεφωνική γραμμή.

    Αν χρειάζεσαι το manual του LP3, υπάρχει κάτω δεξιά στην αρχειοθετημένη σελίδα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία επειδή δεν απαντάει αυτόματα κανένα κινητό...
    Ολα απαντούν αυτόματα σε τηλεφωνική κλήση εφόσον συνδέσεις handfree και ενεργοποιήσεις τη σχετική επιλογή.
    .

  10. #9
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον δεν χρησιμοποιείς το LP3 (φαντάζομαι ότι είναι λειτουργικό), θα το πουλήσεις σε κάποιον που το χρειάζεται σαν ανταλλακτικό (έχω ειδοποιήσει 1-2 πιθανούς) και θα αγοράσεις ένα RM03-GSM ή καλύτερα το τελευταίο version (πάλι RM03 λέγεται) που συνδέεται σε κινητό (handsfree) ή/και απλή τηλεφωνική γραμμή.

    Αν χρειάζεσαι το manual του LP3, υπάρχει κάτω δεξιά στην αρχειοθετημένη σελίδα.


    Ολα απαντούν αυτόματα σε τηλεφωνική κλήση εφόσον συνδέσεις handfree και ενεργοποιήσεις τη σχετική επιλογή.
    Δεν το ήξερα ότι αν συνδέσεις Hands Free και ενεργοποιήσεις τη σχετική επιλογή ενεργοποιεί αυτόματα την γραμμή του κινητού τηλεφώνου. Συγκεκριμένα πρώτη φορά το ακούω.Νόμιζα ότι πάντα πρέπει να πατήσεις το κουμπί στο Hands Free για να αποδεχτείς την κλήση.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  11. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το ήξερα ότι ... ενεργοποιεί αυτόματα
    Επίσης στα android (κλήση > ρυθμίσεις κλήσεων) ρυθμίζεις και σε πόσο χρόνο θα γίνει η αυτόματη απάντηση στο συνδεδεμένο παρελκόμενο (λ.χ. ακουστικό).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeVita : 01-03-16 στις 16:18
    .

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-15, 04:01
  2. [Κλιματιστικό Daikin] Τηλεχειριστήριο
    από GSR600 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-12, 23:20
  3. [Τηλεόραση Philips] Μία μεγάλη βοήθεια για PHILIPS 26PFL3403/10
    από Pitbull στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-12, 02:20
  4. προβλημα με τηλεχειρηστηριο
    από stefanoszis στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-12, 13:58
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-12, 10:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας