Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1
    Το avatar του χρήστη ioannistsi
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αγρινιο
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή Σύγκριση Πλυντηρίου Στεγνωτηρίου

    Καλησπέρα σας, δεν έχω κάποιο πρόβλημα με κάποια συσκευή γιαυτό αν δεν είμαι στο σωστό thread διαγράψτε το.

    Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός πλυντηρίου-στεγνωτηρίου κ σας γράφω καταρχήν να ρωτήσω αν είναι σωστό να αγοράσω κ τις 2 συσκευές σε μια....αν δλδ αυξάνω τις πιθανότητες βλαβών η οποιονδήποτε προβλημάτων.

    Εκτός από αυτό έχω καταλήξει σε 3 μοντέλα κ ήθελα να ρωτήσω επίσης αν κάποιος έχει προσωπική άποψη από τα μοντέλα που έχω καταλήξει αλλά αυτό που με ενδιαφέρει κιόλας αν έχει κάποιος άποψη από τις εταιρίες των μοντέλων που θα παραθέσω παρακάτω...προβλήματα...σέρβις...κλπ.

    Τα μοντέλα είναι:
    1) LG F14A8RD
    2)Candy EVOW4853D-S
    3)AEG L87695WD

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    You will never walk alone...

  2. #2
    Το avatar του χρήστη lepouras
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    από προσωπική εμπειρία και από ότι έχω ακούσει και από άλλους τα 2 σε 1 έχουν το εξής πρόβλημα. δεν μπορούν να δουλέψουν όλη την πλύση που κάναν στο στέγνωμα. μπορεί να είναι λάθος. πάντως το indesit is70c που είναι 7κιλο που έχω χειρίζεται άνετα ολόκληρη πλύση από το πλυντήριο μας. και αυτό που σκέφτομαι είναι ότι σαν στεγνωτήριο σκέτο δεν έχει πολλά και πολύπλοκα(σχετικό αυτό) ηλεκτρομηχανολογικά μέρει άρα και λιγότερες ευκολότερες βλάβες σε αντίθεση με κάποια συσκευή θα πρέπει να ενσωματώσει σε μία τα πάντα(πλυντήριο και στεγνωτήριο μαζί) και επειδή τα στεγνωτήρια δεν έχουν αποχέτευσή αλλά κάδο συλλογής του νερού που εξατμίζετε κατα το στέγνωμα το εκμεταλλεύεται η γυναίκα μου για το σιδέρωμα. έτοιμο αποσταγμένο νερό.
    αυτά φυσικά είναι προσωπική μου άποψη.
    Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγο πείρας.
    www.drakotrypa.gr

  3. #3
    Το avatar του χρήστη Googlis
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Επαρχία/Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Τα 2 σε 1 σαμπουάν, πλυντοστεγνωτήρια κτλ κτλ σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να συγκριθούν με ένα πλυντήριο και ένα στεγνωτήριο αυτόνομο.
    Το ένα έχει σχεδιασμό με στόχο να κάνει 2 δουλειές σε 1 ενώ το άλλο έχει σχεδιασμό με στόχο πως θα κάνει την καλύτερη δουλειά μόνο του, απλά πράγματα.
    Προφανώς δεν λέω ότι είναι ελαττωματικά, βέβαια είναι παραμύθι το ότι "δεν χαλάει" όποιο μηχάνημα δουλεύει, χαλάει.
    2σε1 θα πάρει αυτός που δεν έχει καθόλου άνεση χώρου, αυτός που έχει χώρο θα τα πάρει χωριστά.
    Αν τα έχεις χωριστά, χαλάει το στεγνωτήριο, αλλά δουλεύει το πλυντήριο, ενώ αν τα έχεις μαζί... και τα δύο off
    Στο πλυντοστεγνωτήριο μπορείς να πλύνεις πχ 5 κιλά ρούχων, και να στεγνώσεις 3 κιλά, άρα 1 πλύσιμο 2 στεγνώματα.

    Ως προς τις μάρκες και τα μοντέλα, μακράν καλύτερη είναι η Aeg από πολλές απόψεις.
    Ωστόσο το θέμα σέρβις εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και από τον τοπικό τεχνικό.
    Προβλήματα όλες οι commercial μάρκες έχουν και εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό από την χρήση, τοποθέτηση, συντήρηση το ρεύμα και το νερό.
    Δεν μπορείς να ξέρεις τι θα σου βγάλει το τάδε μοντέλο που πουλιέται σήμερα, γιατί τα μοντέλα ανανεώνονται/βελτιώνονται σχεδόν κάθε 6μήνες οπότε μέχρι να περάσουν 2-3-4 χρόνια για να δώσει δείγματα γραφής, εσύ δεν θα το βρίσκεις για να το αγοράσεις

  4. #4
    Το avatar του χρήστη ioannistsi
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αγρινιο
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Για τα Indesit τι γνώμη έχετε?Η τιμή όλων τους είναι πολύ χαμηλή...πολλές φορές κ η μισή από άλλες πολύ γνωστές μάρκες....!Μία πωλήτρια που ρώτησα μου είπε οι δεν είναι χαμηλά ποιοτικά..απλά έχουν πολλά ηλεκτρομηχανολογικά μέρη αντί των ηλεκτρονικών που έχουν τα καινούργια πλυντήρια πια...γιαυτό κ η χαμηλή τιμή τους.
    You will never walk alone...

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    στην ελλαδα που ειμαστε και στο αγρινιο εσυ φιλε αγρινιωτη τι το θες το στεγνωτηριο? αυτα ειναι πραγματα για τις βορειες χωρες οπυ συμβαινουν δυο πραγματα:
    1. δεν εχουν μπαλκονια στα σπιτια, αρα πρεπει να χρησιμοποιησεις κατι αλλο για το στεγνωμα
    2. ο καιρος ειναι βροχερος, υγρος και αστατος και ακομη και εαν απλωσεις σε μπαλκονι (σπανιο πραγμα) η σε αυλη δεν ξερεις εαν θα βρεξει. η ηλιοφανεια ειναι σπανιο πραγμα εκει.

    την δουλεια που κανει η απ ευθειας εκθεση στον ηλιο δεν την κανει κανενα μηχανημα!!

  6. #6
    Το avatar του χρήστη ioannistsi
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αγρινιο
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Φίλε Πατρινέ....αν κ κοντά μάλλον δεν ξέρεις τον καιρό του Αγρινίου...Από τώρα κ μέχρι τέλος καλοκαιριού δεν υπάρχει πρόβλημα στο στέγνωμα ρούχων...Από Φθινόπωρο κ μετά..η υγρασία του Αγρινίου...τσακίζει κόκαλα...με ότι αφορά τα ρούχα...να κάνουν περίπου 3 μέρες να στεγνώσουν...
    You will never walk alone...

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    φιλε γιαννη, ξερω και απο καιρο του αγρινιου οχι τοσο καλα οσο εσυ βεβαια. η γυναικα μου ειναι απο τα μερη του βαλτου. ξερεις εσυ.
    σε καθε περιπτωση το θεωρω περιττο εξοδο. η μονη περιπτωση που θα δικαιολογουσα στην ελλαδα θα ηταν αν καποιος δεν εχει μπαλκονι ή αν εχει ενα μπαλκονι και ειναι βορεινο. αυτες οι περιπτωσεις ειναι ελαχιστες πλεον. υπαρχει και η λυση της ταρατσας. μπορει να θελει λιγο περισσοτερο κοπο, ομως ο ηλιος και απολυμανση που γινεται ετσι δεν συγκρινεται με το στεγνωτηριο.

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    a
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    v
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    συμφωνω οτι στην ελλαδα το στεγνωτηριο ειναι 9 στις 10 περιττο .
    αλλα................
    οσον αφορα την περιοδο απο οκτωβριο εως απριλιο, τα τελευταια δυο χρονια με την χρηση ξυλοσομπων, δεν εχουμε βγαλει ρουχα εξω. ο,τι απλωνουμε σε μιση ωρα μυριζει καρβουνιαρικο. οποτε τα στεγνωνουμε με τη θερμοτητα των εσωτερικων χωρων του σπιτιου.....

    ο μονος λογος που θα επαιρνα στεγνωτηριο ειναι αυτος...

Παρόμοια Θέματα

  1. Το μοτέρ του πλυντηρίου δεν έχει δύναμη
    από terrygeoffyiannis στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-14, 10:29
  2. [Daewoo] Επισκευή πλακέτας πλυντηρίου.
    από d.r soutras στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-13, 17:03
  3. [Miele] Αγορά πλυντηρίου ρούχων
    από rafa1919 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-13, 11:18
  4. Καλωδιωση πλυντηρίου
    από triggreg στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-13, 19:39
  5. Ηχομόνωση πλυντηρίου ρούχων
    από sermike75 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-11, 15:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας