Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: nokia 7610

  1. #1

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή nokia 7610

    Έχω ένα κινητό nokia 7610 το οποίο μετά από ένα πέσιμο ξεσκόλισε από την πλακετα η θέση οπού τοποθετούμε την κάρτα sim για αυτό το λόγω είναι πλέον άχρηστο ως κινητό ώμος θέλω την οθόνη να την συνδέσω στον υπολογιστή μου όπως έχετε κάνει με τα 3210 και τα 3ΧΧΧ γνωρίζει κανείς πως μπορώ να το κάνω αυτό;
    Με την κάμερα τι μπορώ να κάνω;
    Σταματήστε την γη να κατέβωωωωωωωω!!!
    http://www.geocities.com/tcpip25410/30080.JPG

  2. #2
    Το avatar του χρήστη gourtz
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    για τα οιπολιπα δεν ξερω που λες αλλα νομιζω οτι μπορεις να το φτιαξεις αυτο που εχει παθει και αν θες εξαρτημα για κοιτα στο www.9volto.gr εχει φτηνα

  3. #3
    Το avatar του χρήστη gsmaster
    ΥπερΣυντονιστής
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Αν έχει σπάσει μόνο η υποδοχή της sim φτιάχνεται. Αν έχει σπάσει και κάτι άλλο, είναι λίγο δύσκολο να κάνεις κάτι.

    Με τέτοιες έγχρωμες οθόνες, κάτι πάει να γίνει. Δεν έχει βγεί κάτι σίγουρο ακόμα όμως. Περισσότερα εδώ

    Με την κάμερα δεν νομίζω ότι μπορείς να την χρησιμοποιήσεις κάπως.
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Το πρόβλημα είναι αυτό που φαίνεται στην εικόνα αλλά για τον α β λόγω δεν το φτιάχνουν εδώ εάν είχα ένα κολλητήρι για τέτοια μικρά κολλήματα θα το έφτιαχνα μονός μου. το κινητό ανοίγει κανονικά απλά δεν μπορεί να διαβάσει την sim
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Σταματήστε την γη να κατέβωωωωωωωω!!!
    http://www.geocities.com/tcpip25410/30080.JPG

  5. #5
    Το avatar του χρήστη gsmaster
    ΥπερΣυντονιστής
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Απ ότι βλέπω έχουν φύγει οι χαλκοδιάδρομοι της πλακέτας (pads) οπότε δεν είναι και πολύ εύκολη η διαδικασία. Σε μεγάλες αλυσίδες κινητών, σιγά μην στο φτιάξουν τους συμφαιρει να πουλήσουν καινούριο. Ρώτα σε κανα μαγαζάκι αν βρείς κανένα ψαγμένο....

    leoseeeeeedf
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  6. #6

    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Γιαννιτσά--->Αθήνα (Ν.ιωνία-Πευκάκια)
    Μηνύματα
    116

    Προεπιλογή

    gsmaster έχεις δεί κάτι πλακέτες ccd στα διαφημηστικά της tele? Η κάμερα του δικού μου κινητού (έχω δύο ίδια το ένα εκ των οποίων έχει σπαζμένη οθόνη) μου φαίνεται ίδια στις επαφές. Όταν βρώ λίγο χρόνο θα ψάξω και θα σας πώ!

  7. #7
    Το avatar του χρήστη gourtz
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    αν ψαξης υπαρχουν κολητηρακια με παρα πολλη λεπτη μυτη που κανουν. και λιγα w μονο 16 νομιζω ειναι.

  8. #8
    Το avatar του χρήστη leosedf
    Συντονιστής
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Μην ξεχνάτε οτι οι πλακέτες των κινητών είναι πολυστρωματικές. Αυτό έχει σαν συνέπεια να κάνεις μεγαλύτερη ζημιά αν προσπαθήσεις κάτι.
    Συνήθως οταν κάνουμε επισκευές εκεί τις κάνουμε με θερμό αέρα. Κάτι που κάνουμε μερικές φορές είναι να κολλήσουμε τη βάση και να τραβήκσουμε καλωδιάκια μέχρι εκει που πάει.
    Στην δική σου περίπτωση πάει σε ένα matrix προστασίας και μετα κατ ευθείαν στο UPP. πράγμα που σημαίνει οτι είτε πρέπει να βγάλεις το matrix και να κολλήσεις εκεί τα καλώδια (μιλάμε για 8 επαφές σε χώρο ενα χιλιοστό) είτε να το ξεχάσεις.
    Οπως βλέπεις και στο service manual δεν υπάρχει κάποιο άλλο σημείο για συγκόλληση και με τέτοια ζημιά δύσκολο το βλέπω.
    Επίσης να ξεχάσετε την οδήγηση της οθόνης απο pc γιατι μέχρι στιγμής δεν υπάρχει βιβλιογραφία για το προτόκολλο επικοινωνίας της (τουλάχιστον οχι ακόμα)
    Απ ότι θυμάμαι επίσης στην Ξάνθη δυστηχώς δεν υπάρχει level 4 service για να το κάνει

    επισης στο 9volto είναι κλέφτες και απατεώνες
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    900MHz-64GHz

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα καταρχήν να σας ευχαριστισω για το ενδιαφέρον που δείχνετε.
    gsmaster συμφωνώ απόλυτα μαζί σου δεν τους συμφέρει για αυτό δεν το φτιάχνουν.έχω την εντύπωση ότι αντί να το φτιάξουν το κάνανε χειροτέρα και να φανταστείτε ότι το κινητό δεν δούλεψε ούτε μια μέρα την ημέρα που αγοράστηκε έπεσε και ξεσκόλισε η υποδοχή sim.
    Leosedf έχεις δίκιο και εσύ παρόλο που υπάρχει κατάστημα nokia club service (και αυτοί είναι για τον ………)
    ok1gr δεν καταλαβα για ποιες συσκευές μιλάς;
    Σταματήστε την γη να κατέβωωωωωωωω!!!
    http://www.geocities.com/tcpip25410/30080.JPG

  10. #10

    Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Γιαννιτσά--->Αθήνα (Ν.ιωνία-Πευκάκια)
    Μηνύματα
    116

    Προεπιλογή


Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας