Καλημέρα,
θέλω απλά να σας ευχαριστήσω, καθώς με βοηθήσατε να βρω ένα ας πω χαζό πρόβλημα στο πλυντήριο πιάτων που έχω. Δεν πρόσεξα πουθενά να έχει κάποιο ποστ πχ καλωσόρισμα νέων μελών έτσι γράφω εδώ και διορθώστε με αν κάνω λάθος. Καθότι άσχετος με ηλεκτρονικά-ηλεκτρολογικά κλπ όμως πιάνουν όσο γίνεται τα χέρια μου ελέω αφραγκιάς και όσο γίνεται μαζέματος των θεμάτων σε διάφορες συσκευές στο σπίτι. Στο θέμα μας....

Το πλυντήριο που έχω ξαφνικά όταν το έβαζα σε λειτουργία, έβγαζε το νερό, και ξεκινούσε να πάρει νερό για να ξεκινήσει η πλύση. Εκεί σαν να κολλούσε και μία τράβαγε λίγο μία το έβγαζε (ξεσύνδεσα την αποχέτευση και το πρόσεξα αυτό) χωρίς να ξεκινάει το πλύσιμο. Όσο νερό τραβούσε τόσο έβγαζε.
Σε αυτό το σημείο σας βρήκα και ξεκίνησα το διάβασμα μήπως βρω κάτι που να ταιριάζει στο πρόβλημά μου και μετά να σας ποστάρω το πρόβλημά μου. Κάποια στιγμή διάβασα για ατμόσφαιρες στο νερό και βαλβίδες. Υπέθεσα θα μιλάτε για το κουτάκι που είναι στην παροχή νερού, εκεί έχει κάποια φιλτράκια, τα έβγαλα και τα καθάρισα, όμως το πρόβλημα παρέμενε. Τότε θυμήθηκα ότι κάτι πάλευα με το νερό και είχα ψιλοκλείσει την βάνα, έτσι δεν είχα πολύ πίεση όπως αποδείχθηκε μετά. Έτσι άνοιξα τον διακόπτη του νερού τέρμα , έβαλα το πλυντήριο να πλύνει και ωωωωωω θαύμα όλα καλά!!!!! ¶ψογο το πλυντηριάκι ....

Και πάλι ευχαριστώ που με βοηθήσατε να ξυπνήσω το μυαλό μου βρίσκοντας μαι τόσο απλή λύση....

ΑΑΑΑ ξέχασα, πριν από αυτό καθώς έχω πρόβλημα στο ρελέ του ηλεκτρικού πίνακα (μάλλον) καθώς πέφτει μόνο του, πίστευα ότι φταίει το πλυντήριο και είχα καλέσει και μου έβαλαν ένα ρελέ από την αντιπροσωπία καθώς η συσκευή μου ήταν από αυτές που έχουν βγάλει ανακοίνωση επισκευής από την Πίτσος.

υ.γ. θα έχουμε και συνέχεια στους φούρνους πως έφτιαξα τον φούρνο μου....πάντα με περιγραφή καθώς δεν τα πάω καλά με τα ηλεκτρονικά μπλιμπλίκια....