Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Γιβργος
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή Ερώτηση για επισκευή-πατέντα ψυγείου KELVINATOR NO FROST, καμμένη πλακέτα

    Καλησπερα σε ολους, καλως σας βρηκα.
    Το ψυγειο το εχω χρυσοπληρωσει τοσο σαν αγορα οσο και σαν επισκευες, τρεις τον αριθμο, και οι τρεις καψιμο πλκετας οποτε....
    Προχτες ξαναχαλασε οποτε ειναι καιρος να αποσυρθει.. σκεφτομαι ομως, επειδη και οι καιροι ειναι δυσκολοι, να το επισκευασω καπως και να το παω σε εξοχικο συγγενη μου που παραθεριζω κι εγω...

    Σκεφτομουν αν υπηρχε καποιος τροπος να δινω μια ταση στην αντισταση με εναν εξωτερικο μετασχηματιστη ετσι ωστε να μην πιανει παγο, δεν με ενδιαφερει αν χρειαστει να κανω καποιες τρυπες για καλωδια στο πισω μερος του ψυγειου το οποιο, εμφανησιακα και λειτουργικα ειναι σχεδον του κουτιου παρα τα δεκα + χρονακια που το εχω... το μοτερ ειναι σκυλι, η καταψυξη δουλευει κανονικα, απλα εχει καει ξανα η πλακετιτσα που ζεσταινει την αντισταση, με αποτελεσμα η διοδος με το βεντιλατερ που παει στο κατω μερος του ψυγειου να φραζει απο παγο και ετσι ενω εχω καταψυξη δεν εχω συντηρηση....

    Κατι εχω ακουσει και γα επισκευη πλακετας αλλα δεν ξερω που και ποιος.

    Αν εχετε καποια ιδεα σχετικα με καποια πατεντιαρικη επισκευη, η επισκευη πλακετας η οτιδηποτε σχετικο, καθε προταση καλοδεχουμενη !

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rasape Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους, καλως σας βρηκα.
    Το ψυγειο το εχω χρυσοπληρωσει τοσο σαν αγορα οσο και σαν επισκευες, τρεις τον αριθμο, και οι τρεις καψιμο πλκετας οποτε....
    Προχτες ξαναχαλασε οποτε ειναι καιρος να αποσυρθει.. σκεφτομαι ομως, επειδη και οι καιροι ειναι δυσκολοι, να το επισκευασω καπως και να το παω σε εξοχικο συγγενη μου που παραθεριζω κι εγω...

    Σκεφτομουν αν υπηρχε καποιος τροπος να δινω μια ταση στην αντισταση με εναν εξωτερικο μετασχηματιστη ετσι ωστε να μην πιανει παγο, δεν με ενδιαφερει αν χρειαστει να κανω καποιες τρυπες για καλωδια στο πισω μερος του ψυγειου το οποιο, εμφανησιακα και λειτουργικα ειναι σχεδον του κουτιου παρα τα δεκα + χρονακια που το εχω... το μοτερ ειναι σκυλι, η καταψυξη δουλευει κανονικα, απλα εχει καει ξανα η πλακετιτσα που ζεσταινει την αντισταση, με αποτελεσμα η διοδος με το βεντιλατερ που παει στο κατω μερος του ψυγειου να φραζει απο παγο και ετσι ενω εχω καταψυξη δεν εχω συντηρηση....

    Κατι εχω ακουσει και γα επισκευη πλακετας αλλα δεν ξερω που και ποιος.

    Αν εχετε καποια ιδεα σχετικα με καποια πατεντιαρικη επισκευη, η επισκευη πλακετας η οτιδηποτε σχετικο, καθε προταση καλοδεχουμενη !
    Υπαρχει καποιο εξαρτημα (χρονικο ) που κανει αυτοματα αποψυξη ανα 6ωρο ή 8ωρο.
    http://www.ecomarketparts.gr/index.p...ategory_id=231
    κατι τετοιο,αλλιως ενα χρονικο με μεταγωγικη επαφη ρυθμιζομενο και καθαρισες.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΕΦΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Μηνύματα
    261

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Γιβργος
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει καποιο εξαρτημα (χρονικο ) που κανει αυτοματα αποψυξη ανα 6ωρο ή 8ωρο.
    http://www.ecomarketparts.gr/index.p...ategory_id=231
    κατι τετοιο,αλλιως ενα χρονικο με μεταγωγικη επαφη ρυθμιζομενο και καθαρισες.
    Θα με εσωνε κατι τετοιο... ποιο απο ολα ομως, κανει για ολα τα ψυγεια; πως τοποθετειται; η δικη του πλακετα ειναι βισματωτη.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Γιβργος
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου σ' ευχαριστω κι εσενα για την απαντηση


    Αν ειναι χρησιμο, το μοντελο του ψυγειου ειναι αυτο που επισυναπτω
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rasape : 21-07-14 στις 00:56

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Γιβργος
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλιως ενα χρονικο με μεταγωγικη επαφη ρυθμιζομενο και καθαρισες.
    Πες κατι παραπανω για αυτο εν φυσικα εχεις χρονο...

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Γιβργος
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Σημερα εβγαλα και φωτογραφισα την πλακετα, οποιος μπορει να καταλαβει κατι....
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Γιβργος
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    ...και μερικες ακομα
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.453

    Προεπιλογή

    η πλακέτα φαίνεται λαμπίκο ..
    και μπαίνω σε υποψίες μήπως έχεις πρόβλημα στον θερμοστάτη απόψυξης (όχι θερμοστάτη θερμοκρασίας )
    Δες το παρακάτω βίντεο από το 4ο λεπτό και μετά
    https://www.youtube.com/watch?v=z-h541_14ZE

    http://www.repairclinic.com/PartDeta...epairHelp=True

    και εδώ πως θα κάνεις τεστ στο (θερμοστάτη απόψυξης) όταν μαζευτούν πάγοι πολλοί στο στοιχείο αυτός ο θερμοστάτης απόψυξης κλείνει την επαφή του και στέλνει παλμό στην πλακέτα να ξεκινήσει η διαδικασία του χρονικού απόψυξης στέλνοντας ρεύμα στην αντίσταση.
    https://www.youtube.com/watch?v=zmdsBkO46dk

    Την αντίσταση απόψυξης την εξέτασες?

    http://www.applianceaid.com/adaptive...nformation.php (Μετέφρασε και διάβασε)

    και το σχηματικό σελίδα 10 (δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αν είναι για το δικό σου μοντέλο ... αυτό θα το δεις εσύ)
    http://www.buyphilipsparts.com/shop/...LHT184RAQ4.pdf
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 24-07-14 στις 22:40

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Γιβργος
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Πετρο καλησπερα και παλι.
    Με βαζεις σε υποψια με την λαμπικο πλακετα γιατι και οι υπολοιπες δυο (που εχω φυλαξει μαζι με τις αποδειξεις πληρωμης και προς το παρον δεν τις βρισκω) ειναι στην ιδια κατασταση.... λες να μου εκανε καμια λαμογια ο μαστορας, δηλαδη να με χρεωνε το ακριβοτερο ανταλλακτικο (πλακετα) και στην ουσια να αλλαζε τον θερμοστατη αποψυξης; αλλα απο οσο θυμαμαι επειδη και στις τρεις επισκευες ημουν μπροστα δεν πειραζε κατι στην πανω δεξια γωνια της καταψυξης.... απλα ελυνε το πισω πανελ για να φανει το στοιχειο, αφαιρουσε απο την συντηρηση το μερος που εχει το φως και την πλακετα, την αλλαζε, εκανε αποψυξη με ενα πιστολακι και αυτο ηταν.

    Το ψυγειο αυτο που μου δειχνεις ειναι πανομοιοτυπο με το δικο μου, ιδιοι χωροι, ιδιο πανελ καταψυξης, ραφια κλπ.
    Το τεστ με την αντισταση δεν το πολυκαταλαβα διοτι τα αγγλικα μου ειναι φτωχα, το τεστ στον θερμοστατη αποψυξης θα το κανω στην επομενη χειροκινητη αποψυξη και θα ανεβασω αποτελεσματα καθως και και φωτο του θερμοστατη, να υποθεσω οτι για ανταλλακτικο κανει οποιοσδηποτε η χρειαζεται συγκεκριμενος θερμοστατης;

    Υ.Γ. Περα απο το αν καταφερω να κανω κατι σχετικα με την επισκευη, νομιζω οτι αυτο το νημα θα φανει χρησιμο και σε αλλους με ιδιο προβλημα ως μπουσουλας για να ξεκινησουν το ψαξιμο και γιατι οχι, να καταφερουν να επισκευσασουν το ψυγειο τους.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με πλακέτα ψυγείου Whirlpool...
    από stefstefan στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-20, 17:08
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 22:25
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-13, 19:51
  4. [Άλλη] Καμμένη πλακέτα
    από evzaboum στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-13, 22:02
  5. IP Camera Καμμένη πλακέτα - φτιάχνεται;;
    από tvikatos στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-09, 00:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας