Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή Σε Ηλ Κουζίνα -Green Point- σχετικά καινούργια έσπασε η στεφάνη (λίγο) σε μάτι της

    Πολλή καλησπέρα σε όλα τα καλά παιδόπουλα της παρέας!
    Είδατε ότι, για να μην σας πρήζω με σέντρες στο "How To FiXiT" έγραψα ακριβώς και στην υποκατηγορία που έπρεπε, ΄λωστε να κερδίσω και λουκουμάκι Συριανό με Courier!
    Λοιπόν... Όπως γράφω και στον τίτλο μου, την ώρα του μαγειρέματος, ακούστηκε ο 'μαγευτικκότατος' εκείνος "κκραακ" και φάνηκε ένα μικρό σπάσιμο στη στεφάνη του ματιού που λειτουργούσε.
    Οι ερωτήσεις μου συνοψίζονται στο: "Τι κάνω;"
    1/ Σφυράω αδιάφορα, μέχρι να δείξει ότι πρόκειται για μισο ~ αρκετά σοβαρό θέμα, ώστε να προχωρ΄΄ησω στη 2η ερώτηση;
    2/ Φωνάζω ηλεκτρολόγο ώστε να μου αλλάξει (ίσως) το μάτι, και να ξεμπερδεύω;

    Εδώ θα ρωτήσω -άσχετα- και πάλι: Είναι διαθέσιμος κάποιος από την παρέα, για τη δουλειά; Επαναλαμβάνω όπως και την προηγούμενη φορά ότι η χρέωσή μου θα γίνει όσο σε ξένο! Απλώς θα υπάρξει καφές, κουτσομπολιό (κοινωνική κριτική ).... Μια πιο χαλαρή ατμόσφαιρα απ'όσο με κάποιον άγνωστο.

    Περιμένω απάντηση τόσο για τις δύο ερωτήσεις, όσο και για την πρόσκλησή μου!!!!!

    Να είσαστε όλοι σας καλά

    Φιλικότατα
    DGeorge

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Από ότι είδα πάει σετ με το μάτι.
    Δεν σε επείγει παντως

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilimertzani για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DGeorge (02-02-19)

  4. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Βασίλη, Πολλή Καλησπέρα σου!
    Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την ταχύτατη ανταπόκρισή σου,
    Το μάτι μεν λειτουργεί άψογα. Αυτό, που φοβάμαι, είναι, μην τρέξουν νερά από κάποια υγροποίηση ατμών στο εσωτερικό του ματιού, κι έχω σκηνές απείρου κάλλους. Γι' αυτό κι έβαλα το θέμα!
    Ευτυχώς έχω βάλει απορροφητήρα, και ξαποστέλνει καλά τους πολλούς ατμούς.

  5. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.353

    Προεπιλογή

    Ο ρόλος του στεφανιού σε εστία είναι περισσότερο για να μην μεταφέρει την θερμοκρασία της εστίας στις γύρω λαμαρίνες του εμαγιέ , ( το στεφάνι είναι κούφιο εσωτερικά και στην κυριολεξία πατάει μόλις 1 χιλιοστό στην λαμαρίνα εμαγιέ για λόγους "ψύξης" ) , αλλά και συγκράτηση της εστίας στην θέση του , κινδυνεύει να πέσει τελείως κάτω . Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε σε φωτογραφία το σπάσιμο του στεφανιού και αν είναι εφικτό και το κάτω μέρος της εστίας .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 31-01-19 στις 21:50

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DGeorge (02-02-19), diony (02-02-19)

  7. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Εννοείται πως οφείλω και σε σένα, φίλε Πέτρο, μια θερμότατη Καλημέρα, κι ένα θερμότατο Ευχαριστώ για τις οδηγίες σου! Προσωρινά έβγαλα δύο φωτογραφίες από το σπάσιμο με το κινητό μου.
    Όταν θα φέξει, θα προσπαθήσω, να βγάλω και με μια παλιά μεν -πλην όμως καθαρόαιμη- κάμερα, να δω αν θα έχω καλύτερη εικόνα!

  8. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλή καλησπέρα σε όλα τα καλά παιδόπουλα της παρέας!
    Είδατε ότι, για να μην σας πρήζω με σέντρες στο "How To FiXiT" έγραψα ακριβώς και στην υποκατηγορία που έπρεπε, ΄λωστε να κερδίσω και λουκουμάκι Συριανό με Courier!
    Λοιπόν... Όπως γράφω και στον τίτλο μου, την ώρα του μαγειρέματος, ακούστηκε ο 'μαγευτικκότατος' εκείνος "κκραακ" και φάνηκε ένα μικρό σπάσιμο στη στεφάνη του ματιού που λειτουργούσε.
    Οι ερωτήσεις μου συνοψίζονται στο: "Τι κάνω;"
    1/ Σφυράω αδιάφορα, μέχρι να δείξει ότι πρόκειται για μισο ~ αρκετά σοβαρό θέμα, ώστε να προχωρ΄΄ησω στη 2η ερώτηση;
    2/ Φωνάζω ηλεκτρολόγο ώστε να μου αλλάξει (ίσως) το μάτι, και να ξεμπερδεύω;

    Εδώ θα ρωτήσω -άσχετα- και πάλι: Είναι διαθέσιμος κάποιος από την παρέα, για τη δουλειά; Επαναλαμβάνω όπως και την προηγούμενη φορά ότι η χρέωσή μου θα γίνει όσο σε ξένο! Απλώς θα υπάρξει καφές, κουτσομπολιό (κοινωνική κριτική ).... Μια πιο χαλαρή ατμόσφαιρα απ'όσο με κάποιον άγνωστο.

    Περιμένω απάντηση τόσο για τις δύο ερωτήσεις, όσο και για την πρόσκλησή μου!!!!!

    Να είσαστε όλοι σας καλά

    Φιλικότατα
    DGeorge
    Καλημέρα φίλε ειμαι καινούργιος εδω,μπωρείς να βοηθεισεισ,πως μπωρο να βαλω ενα θέμα ευχαριστώ.

  9. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.353

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos Lazidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα φίλε ειμαι καινούργιος εδω,μπωρείς να βοηθεισεισ,πως μπωρο να βαλω ενα θέμα ευχαριστώ.
    Βρες πρώτα την κατάλληλη κατηγορία του θέματος που θέλεις να ανοίξεις π.χ. "ηλεκτρική κουζίνα " / μόλις μπεις στην κατηγορία επάνω αριστερά έχει ένα κόκκινο κουμπί "+Νέο θέμα " ....γράφεις τίτλο .... και το κείμενο πιο κάτω και τέλος "υποβολή νέου θέματος "

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DGeorge (02-02-19)

  11. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Βεβαίως! Γι' αυτόν τον λόγο είμαστε εδώ αυτή η παρέα: ...Αλληλοβοήθεια!!!

    Λοιπόν: Πρώτα θα βεβαιωθείς ότι βρίσκεσαι στην κατηγορία και υποκατηγορία στην οποία -λογικά- θα πρέπει να βρίσκεται το πρόβλημά/απορία σου!
    Καθώς οι κατηγορίες είναι μεγάλες, αφού μπεις/βρεθείς στην υποκατηγορία, που σ' ενδιαφέρει, πιέζεις ένα πληκτροεικονίδιο, το οποίο βρίσκεται κάτω/αριστερά στην οθόνη σου, και γράφει "Νέο Θέμα".
    Προσοχή! Καλά θα είναι να δεις πρώτα, στην υποκατηγορία σου, μήπως έχει ανοίξει και κάποιος άλλος ένα θέμα, που καλύπτει το πρόβλημά σου, ώστε να μην γεμίζει η υποκατηγορία από ίδια/παρόμοια θέματα!
    Αφού πιέσεις λοιπόν το "Νέο Θέμα", θα σου δοθεί ένας Τίτλος, όπου γράφεις πολύ συνοπτικά το πρόβλημά σου.
    Επίσης, θα ανοίξει και ένα "Πρόθεμα". Πιέζοντας αυτό παρουσιάζονται διάφορες 'μάρκες' για τη συσκευή, που σ' ενδιαφέρει. Αν καμμία από τις αναφερόμενες δεν σε καλύπτει, στο τέλος όλων υπάρχει η επιλογή "άλλη". Η επιλογή αυτή θα διευκολύνει πολύ τους τεχνικούς μας, ώστε να μην ψάχνουν άσκοπα για manual κάποιας άγνωστης εταιρείας.
    Να θυμάσαι! Οι φίλοι τεχνικοί, που θέλουν να σου προσφέρουν την πείρα και τις γνώσεις τους, προκειμένου να λύσεις εσύ-εγώ-οποιοσδήποτε, δεν είναι στο σπίτι μας! Βρίσκονται πίσω από ένα PC, ίσως και στην άλλη άκρη της Ελλάδας μας.
    Η μόνη βοήθεια, που μπορούμε, να τους προσφέρουμε, είναι "Όσο γίνεται περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόβλημά μας:" Πως συνέβη; Έγινε κάτι άλλο ταυτόχρονα (Γενική διακοπή από τη ΔΕΗ); Οτιδήποτε θα μπορούσε, ίσως, να βοηθήσει, θα γινόταν αποδεκτό με πολύ μεγάλη ευχαρίστηση!

    Όσο για το "Ευχαριστώ"...Νά'σαι καλά!
    Θα το θυμηθείς σαν όμορφη ανάμνηση, όταν περάσουν κάποια δικά σου χρόνια στην παρέα, με μία έστω μικρή πείρα, και -ξαφνικά- λάβεις ένα ίδιο/παρόμοιο μήνυμα!!!

    Ελπίζω να σε κάλυψα
    Και πάλι να είσαι καλά

  12. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ρόλος του στεφανιού σε εστία είναι περισσότερο για να μην μεταφέρει την θερμοκρασία της εστίας στις γύρω λαμαρίνες του εμαγιέ , ( το στεφάνι είναι κούφιο εσωτερικά και στην κυριολεξία πατάει μόλις 1 χιλιοστό στην λαμαρίνα εμαγιέ για λόγους "ψύξης" ) , αλλά και συγκράτηση της εστίας στην θέση του , κινδυνεύει να πέσει τελείως κάτω . Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε σε φωτογραφία το σπάσιμο του στεφανιού και αν είναι εφικτό και το κάτω μέρος της εστίας .
    Φίλε Πέτρο έχω δύσκολα νέα ως προς την φωτογράφιση της ζημιάς. Το κινητό μου τη φωτογράφισε μεν, πλην όμως είναι SAMSUNG GT-I280 παλιό μονντέλο. Τα μεν W7 το έβλεπαν αμέσως ως εξωτερικό δίσκο κι έτσι φαντάστικα πως θα γινόταν και με τα W10 μου. Αμ έλα όμως που δεν το βλέπουν!
    Η δε καμερούλα βλέπει τα ραδίκια ανάποδα.... Πάπαλα!
    Οπότε, καταλαβαίνεις, ότι μόνο με την περιγραφή μου -προς το παρόν- θα κάνουμε δουλειά. Η μεζούρα έδειξε τόξο 5mm πάνω στο εμαγιέ, το οποίο μικραίνει ανεβαίνοντας, και φτάνοντας το 0mm ακριβώς κάτω από το μάτι. Πρόσεξα όμως, μεγεθύνοντάς τη φωτό στην οθόνη, ότι υπάρχει και πολύ μικρότερο ρήγμα, αρκετά κοντά στο πρώτο, το οποίο όμως ξεκινάει ανάποδα... Μεγάλη πλευρά προς το μάτι, ενώ δεν φτάνει το εμαγιέ. Αυτά προς το παρόν περιγραφικά...
    Αν έχεις να μου στείλεις drivers για το GT-I280 - w10 μου, θα έχεις και τις δύο φωτό.
    Διαφορετικά θα ψάξω να βρω πιο καινούργιο smartphone για να κάνουμε δουλειά

  13. #10
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    φίλε Γιώργο καλησπέρα
    η στεφάνη σπάει από την οξείδωση του μετάλλου της εστίας , η οποία δημιουργεί διόγκωση , και λόγω του ότι δεν είναι μονοκόμματη (η στεφάνη ) αλλά έχει ραφή , ξεκολλάει η ραφή και τινάζεται με δύναμη

    οι παλιότερες εστίες είχαν στεφάνη διαρροής (έτσι την ονομάζουν) 8 χιλιοστά και οι νεώτερες 4 χιλιοστά

    καλό είναι εφόσον θέλεις να την χρησιμοποιήσεις να την αντικαταστήσεις και για τους 2 λόγους που προαναφέρατε εσύ και ο Πέτρος ( μη μεταφορά θερμοκρασίας και προφύλαξη από υπερχείλιση σκεύους )
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον diony για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DGeorge (02-02-19)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-21, 00:53
  2. wilo top s50/4 έσπασε ρυθμιστής στροφων
    από kostasv στο forum Θερμαντικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-19, 19:15
  3. [Korting] Δεν βγάζει ζεστό αέρα το αεροθερμο της κουζίνα
    από johnpats στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-18, 14:59
  4. [Κινητό Τηλέφωνο] Quick Button έσπασε μέσα στο κινητό
    από Σταύρος Απο στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-15, 20:16
  5. [Άλλη] Μάτι - αντίσταση για κουζίνα- αντίκα GE
    από japetus στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-13, 11:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας