Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. #1
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή SERVICE PHONIC MAR 2

    PHONIC MAR 2 αλλα και ο MAR 4 κυλοφορουν στην αγορα πολλα χρονια και μαλιστα ειναι το ιδιο σασσι με τους γνωστους NEUMARK S5500 τα γνωστα παιχνιδια της παγκοσμιοποιησης Προφανως τους φιαχνει το ιδιο εργοστασιο ...

    Ηρθε κοντα μας με καμμενο ρελαι , καποιους πυκνωτες μια διοδο ενα ολοκληρωμενο ,εναν ανεμιστηρα , δυο σπασμενα ποτεσνιομετρα .... και χωρις κουμπια ....Δουλευε χρονια σε καποιο club και μετα καποιος τον πηρε απο εκει και τον εβαλε σε ενα εστιατοριο .... Θλιψη μαυρη προσπαθω να φανταστω αν ειχε στομα ο ενισχυτης να μιλησει τι θα ελεγε ...ευτυχως ολα αυτα ειναι αντιμετωπισιμα σε ενα λογικο κοστος .
    επισκευαστηκε μετρηθηκε ολα οκ .


    ενα τεχνικο σχολιο ( σε περιπτωση που διαβαζει και καποιος με ...κυκλωματικες γνωσεις )

    Ενα πραγμα που δεν κανεις ποτε στις μερες μας ειναι να στελνεις """αρμαθιες """ με καλωδια εδικοτερα οταν αυτα ειναι μιξη σηματων εναλασσομενα συνεχες σηματα εισοδοι εξοδοι και τροφοδοσιες απο την πλακετα προς τα τρανσιστορ ..Ακομα χειροτερα ποτε δεν στελνεις πλεγμενα σε ενα μπλοκ με τρανσιστορ απο την πλακετα μια αρμαθια που περιεχει βαση συλλεκτη και εκπομπο μπλεγμενα ολα μαζι .... Ο ενισχυτης αυτος το κανει .

    Παραξενων συνεχεια ο ενισχυτης αυτος ειναι CFP δηλαδη τοπολογιας κοινου συλλεκτη και οχι κοινου εκπομπου ονομαζεται και sziklai απο τον εφευρετη του Φυσικα αυτο δουλευει παρα πολυ καλα σε ενIσχυτες μεχρι δυο τρανσιστορ στην εξοδο και παραγει παρα πολυ γλυκα ηχοχρωματα και με καλυτερο βαθμο αποδοσης απο τα συνηθισμενα ταξης ΑΒ >60% αλλα απο την αλλη ειναι φημισμενος για προβληματα σταθεροτητας οταν εχει παραπανω απο ενα σετ τρανσιτορ εξοδου .

    Συνδυαστε και τις δυο παραμετρους και προφανως εχουμε εναν θλιβερο ενισχυτη στα χερια μας ...Κι ομως !!! εφαγα τα λυσακα μου να τον ψαχνω για ασταθεια και ταλαντωσεις και δεν μπορεσα να βρω απολυτως τιποτα σαν ενισχυτης δεν ειναι και ιδιαιτερα γρηγορος αλλα με την """κακοτεχνια "" που θεωρω οτι εχει μεσα του επρεπε να ηταν θλιβερος .... αλλα δεν ειναι .

    Προσθετω οτι εχω και εγω εναν τετοιο οπου ηρθε στα χερια μου μεταχειρισμενος και τον χρησιμοποιω παρα πολυ συχνα σε ενοικιασεις και ολοι οσοι ον εχουν δουλεψει εχουν τα καλυτερα να πουν για τις ηχητικες του επιδοσεις Μεχρι να φτασω να επισκευασω εναν τετοιο δεν ειχα προσεξει οτι ο ενισχυτης ειναι cfp που θα με εκανε να μην τον αγορασω η να τον ψαξω πολυ διεξοδικα...

    Οσο ζουμε μαθαινουμε τελικα ,,,,

    φωτο......





    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον east electronics για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ikaros1978 (17-05-12)

  3. #2
    Το avatar του χρήστη materatsi
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαστουνη Ηλειας
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Υπεροχο μηχανημα,αν σου βρεθει για πουλημα καποιος (mar 6 ) ενημερωσε με σε παρακαλω.

  4. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή

    Είμαι ευτυχής κάτοχος ενός MAR2 και οφείλω να ομολογήσω οτι είναι πολύ σκυλί ο ενισχυτής. Παρά τα λίγα watt του έχει ψυχή....

    Σε beach party και σε μια εκδήλωση (low budget) που τον πήρα μαζί μου με έβγαλε ασπροπρόσωπο!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτής Phonic Mr2 πρόβλημα στο κλείσιμο του
    από iagouaros στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-10, 12:21
  2. Προβλημα σε ενισχυτη Phonic
    από rebetis85 στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-09, 10:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας