Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1
    Το avatar του χρήστη Karny
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή Φουρνάκι United - Θερμαστάτης

    Καλησπέρα σας, έχω ένα φουρνάκι United και έχει ένα "κουσούρι".
    Οι εστίες του λειτουργούν απλά με ένα κουμπί (δεν έχει ρύθμιση θερμοκρασίας) και το κακό είναι πως όταν πιάνει μια θερμοκρασία ο θερμοστάτης κόβει το ρεύμα, το φαγητό σταματά να βράζει και ξεκινά πάλι μετά από λίγο..
    Αυτό σημαίνει ότι και το πιο απλό φαγητό κάνει ώρες να γίνει και τα νεύρα μου έχουν σπάσει.
    Αν καταργήσω το θερμοστάτη θα πάρει φωτια;;
    Να βάλω άλλο μάτι με ρύθμιση και δικό του διακόπτη;
    Μήπως να το πετάξω στα σκουπίδια να τελειώνω;;;
    Βάζω και φωτό, ευχαριστώ προκαταβολικά..
    WP_000241.jpg

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.338

    Προεπιλογή

    Δεν θα κάνει ώρες αν χρησιμοποιήσεις χύτρα ταχύτητος . Αλλά και εδώ δεν θα μπορείς να την χαμηλώσεις όταν χρειάζεται και θα είναι επικίνδυνο. (όχι ότι δεν θα ήταν επικίνδυνο αν ήταν με πετρογκάζ)
    Γιαυτό το πιο σωστό είναι η εστίες να έχουν κλίμακες πολλαπλών αντιστάσεων με επιλογή από διακόπτη και όχι μια όπως η δική σου με την πλήρη ισχύ (ότι πιο μάπα κατασκευή την κατάφερε η United ).
    Εγώ πάντως έχω το παρακάτω (το μοντέλο που δεν έχει γυάλινο καπάκι )
    https://www.google.gr/search?q=chef+...HV07AZEQsAQIIg
    και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και είναι ότι πρέπει για τεμπέληδες και προπαντός οικονομικό . Είναι μόνο 800W και επειδή είναι φουλ κλειστό σε μόνωση λειτουργεί απειροελάχιστα σε σχέση με μια ανοικτή εστία .... έχει δυνατότητα να βράσει να ψήσει να σου κάνει το καλύτερο πιλάφι και εσύ δεν έχεις παρά να βλέπεις τηλεόραση μέχρι να γίνει μόνο του το φαγητό ..... δυνατότητα προγραμματισμού για την ακριβή ώρα που θέλεις έτοιμο και ζεστό το φαγητό ....(θέλεις και άλλα?) ..... σκέψου το

  3. #3
    Το avatar του χρήστη Karny
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Καλό εργαλείο φαίνεται αυτό..Η κατασκευή όντως πολύ μάπα, έχω μαγειρέψει και σε άλλα φουρνάκια και η διαδικασία είναι απλή και γρήγορη, το συγκεκριμένο ειλικρινά δε παλεύεται, και χύτρα να πάρω αν κόβει το ρεύμα για 5 λεπτά όπως κάνει αυτό τότε δε γίνεται τίποτα..
    Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου, θα το σκεφτώ..απλά με τα λεφτά του chefomatic νομίζω παίρνεις κανονικό φουρνάκι..είδωμεν..

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.338

    Προεπιλογή

    το συγκεκριμένο ειλικρινά δε παλεύεται, και χύτρα να πάρω αν κόβει το ρεύμα για 5 λεπτά όπως κάνει αυτό τότε δε γίνεται τίποτα..
    Δεν μπορώ να πάρω την ευθύνη αν υποθέσω ότι βάζεις μεγαλύτερο σε θερμοκρασία κλίξον , δεν νομίζω να πάθει κάτι , άλλωστε έχω δει καταστάσεις που ξέχασαν τέτοια μάτια αναμμένα (μπρίκια κτλ ) όλη μέρα !

    απλά με τα λεφτά του chefomatic νομίζω παίρνεις κανονικό φουρνάκι..είδωμεν..
    Έχεις δίκιο εν μέρη (επειδή δεν γνωρίζεις τι μπορεί να κάνει η συσκευή και πόσο βολική είναι , με εξαίρεση ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τετράγωνο ταψί )
    Είναι σαν να λέμε ... δεν θέλω φερράρι γιατί με τα λεφτά που έχει η φερράρι , αγοράζω 100 μαλκότσια .

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    μπορείς να παραθέσεις τι θερμοκρασίες δουλεύει;

  6. #6
    Το avatar του χρήστη Karny
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορείς να παραθέσεις τι θερμοκρασίες δουλεύει;
    Δεν έχω ιδέα, ούτε μπορώ να μετρήσω.Να πω ότι το φουρνάκι έτσι ήταν εξαρχής, δε χάλασε δηλαδή το κλιξον..από την αρχή αυτό έκανε.θα ρωτήσω αν είναι για μεγαλύτερο..

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.338

    Προεπιλογή

    Ίσως υπάρχει λόγος που ο κατασκευαστής κατέληξε να το κάνει "νορμάλ" στην απόδοση. ίσως γιατί δεν θα άντεχαν τα καλώδια που επίσης είναι χωμένα εκεί μέσα . και βάζοντας μεγαλύτερο θερμικό να παρουσιαστούν προβλήματα στα καλώδια . Αν είχα τέτοιες "περιπέτειες" και ήθελα να ασχοληθώ θα έβαζα έναν θερμοστάτη με συρμάτινο αισθητήρα και ρυθμιζόμενο στην θερμοκρασία , και θα είχα μεταφέρει αυτά τα καλώδια μακριά από την εστία για καλύτερη ασφάλεια . με γειωμένο όμως τον θερμοστάτη κτλ π.χ. ?
    https://www.google.gr/search?q=%CE%B...HV22B_QQsAQIGQ
    Και πάλι όμως δεν είναι τόσο απλό , γιατί οι παραπάνω θερμοστάτες έχουν από 50 μέχρι 250 βαθμούς όρια . και στο σημείο που θα μπει ο συρμάτινος αισθητήρας θα πρέπει να γίνουν κάποια τεστ για να βρεθούν τα σωστά όρια μάξιμουμ που θα επιτρέπεται εσύ να το δουλεύεις .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 02-04-16 στις 22:54

  8. #8
    Το avatar του χρήστη Karny
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Ναι και γω αυτό σκέφτηκα, μάλλον έχουν βάλει μούφα υλικά και φοβήθηκαν τη θερμακρασία..Το νορμάλ γι'αυτούς δεν είναι καθόλου νορμάλ..δε γίνεται να μη μπορείς να μαγειρέψεις σαν άνθρωπος και να κάνει 10 ώρες..
    Λέω να μη μπω σε περιπέτειες, το συναρμολόγησα πάλι το φουρνάκι και βλέπω με καλό μάτι αυτό http://www.kappoutel.gr/product_info...ducts_id=19776 ή αυτό http://plus3.gr/first-fa-5082-2-mono-2000w-first
    Τι λέτε, αξίζει τέτοια κίνηση;

Παρόμοια Θέματα

  1. Φουρνάκι Candy CMG 2894 DS
    από makap στο forum Μικροσυσκευές Κουζίνας
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-15, 08:13
  2. [Άλλη] Φουρνάκι HUMAN πρόβλημα με τις εστίες!
    από Sthol στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-12, 13:53
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-11, 12:07
  4. [DVD Player] united dvr7081 Πείραμα
    από jason3296 στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-11, 15:42
  5. Ακύρωση διακότη σε φουρνάκι
    από soupitos στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-09, 21:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας