Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή Μάτι - αντίσταση για κουζίνα- αντίκα GE

    Στην -μουσειακή- κουζίνα (του '50 - '60) δεν λειτουργούν τα δυο από τα τέσσερα μάτια. Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί ανταλλακτικό στην Ελλάδα, ή να κοιτάξω στο ιντερνετ από Αμερική;
    20130127160743medium.jpgge1medium.jpg

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.343

    Προεπιλογή

    Στις ηλεκτρικές κουζίνες είναι πιο εύκολο ανεξαρτήτου μάρκας να βρεις ανταλλακτικά παραπλήσια. γιατί υπάρχουν πληθώρα ομοιοτήτων με άλλες και μπορούν να πατενταριστούν ικανοποιητικά.

    Πως βλέπεις σε αυτήν την κουζίνα αν ψήθηκε το φαγητό? Δεν πιστεύω να έχει κάποια εσωτερική κάμερα και βλέπεις την εξέλιξη στην TV από τον καναπέ !

  3. #3

    Προεπιλογή

    Πολύ αμφιβάλλω αν θα βρεις τέτοια αντίσταση εδώ. Τέτοιες έχω δει μόνο στην Αμερική όταν ήμουν.
    Το μονο που μπορώ να φανταστώ ότι μπορείς να κάνεις είναι αν βρεις μια εύκαμπτη στην ισχυ και περίπου το μήκος να την διαμορφώσεις εσύ ετσι.
    Αν θυμάμαι καλα οι γνήσιες είναι πλακέ ακαμπτες και πάρα πολύ σκληρές, ενώ εδώ μονο κυλινδρικές θα βρεις... Δύσκολο πιστεύω...

  4. #4
    Το avatar του χρήστη STALKER IX
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    vintage κομματι! μην το πεταξεις!

    http://vintagahotpointstoveparts.tumblr.com/

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.343

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hurt30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ αμφιβάλλω αν θα βρεις τέτοια αντίσταση εδώ.
    Ο Νίκος ανάφερε τα 2 μάτια . Δεν ανέφερε τίποτα για αντίσταση (εννοείτε του φούρνου) . Επίσης δεν ανέφερε ή δεν εξήγησε αν πράγματι τα μάτια έχουν πρόβλημα ή είναι από φθαρμένες καλωδιώσεις ή πληκτροδιακόπτες κτλ ίσως να μην χρειάζονται πιθανή αντικατάσταση.

    Αν θυμάμαι καλα οι γνήσιες είναι πλακέ ακαμπτες και πάρα πολύ σκληρές, ενώ εδώ μονο κυλινδρικές θα βρεις
    Αυτές οι πλακέ αντιστάσεις υπάρχουν ή τουλάχιστον υπήρχαν και στην Ελλάδα (δεν ξέρω για τώρα .. ίσως κάποιοι έχουν τσοκ από παλιά ) έχω εγώ τέτοιες στην αποθήκη δεν θυμάμαι που τις άφησα . είναι κάτι σαν βέργες (μαντεμένιες και η αντίσταση τους ήταν θαμμένη μέσα σε μια τσιμεντοειδής επίστρωση ) τις λέγαμε "σπαθιά " έχουν μήκος περίπου 40 πόντους και πλάτος 2 πόντους ... είναι περίπου 200 - 250W η κάθε μια . και τοποθετούνταν 4 - 5 από αυτές παράλληλα . Δεν θα επεκταθώ για αυτές καθώς ο Νίκος δεν ανέφερε για πρόβλημα σε αυτές τις αντιστάσεις που είναι για φούρνο.

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Ναι, αναφέρομαι στα μάτια -που και αυτά στην ουσία αντίσταση είναι- και μοιάζουν κάπως έτσι:
    WB30M1.jpg

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.343

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αναφέρομαι στα μάτια -που και αυτά στην ουσία αντίσταση είναι- και μοιάζουν κάπως έτσι:
    WB30M1.jpg
    Δηλαδή τις έλεγξες αυτές (τις μέτρησες με πολύμετρο) και τις βρήκες προβληματικές? κατά πρώτο λόγο και αν ναι .

    Κατά δεύτερο λόγο θέλεις να το επισκευάσεις διατηρώντας τα "μουσειακό στύλ" ? Αν είναι έτσι τότε δυσκολεύουν τα πράγματα .

    Ενώ αντίθετα αν δεν σε ενδιαφέρει τόσο το "μουσειακό κομμάτι" .... αλλά το λειτουργικό κομμάτι ... υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας