Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jul 2018
    Περιοχή
    Ταύρος
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή FL40334P - δεν υπάρχει backlight

    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Καθώς δεν έχω την ίδια εμπειρία, όπως στα pc ,στις τηλεοράσεις...θα κάνω προσπάθεια να σας εξηγήσω το πρόβλημα μου και θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μου πείτε τις δικές σας σκέψεις σχετικά και αν αξίζει το κόπο να το σκαλίσω μόνος αν πρόκειται απλά για αντικατάσταση κάποιας πλακέτας ή αν αξίζει το κόπο να απευθυνθώ σε κάποιο τεχνικό αν βλέπετε κάτι πιο σύνθετο(από πλευρά κόστους καθώς είναι τηλεόραση που χρησιμοποιώ για τα παιδιά) Τηλεόραση: F&U FL40334P Στο άνοιγμα 7 φορές αναβοσβήνει η λυχνία ενδείξεων και μετά μοιάζει να ενεργοποιείται (Κάτι που δε ξέρω αν είναι μη φυσιολογικό καθώς και μια 32αρα ίδια που έχω κάνει το ίδιο που και που, την ενεργοποιω σπανίως, αλλά ποτέ δεν ειχα πρόβλημα) Ήχος υπάρχει. Το πάνελ δουλεύει (με φακό διαπίστωσα πως η εικόνα υπάρχει κανονικά) Το backlight άναψε μόνο 3 - 4 φορές για λίγα δευτερόλεπτα ίσως κλάσματα Καθώς την ανοιγοκλεινα και έπαιζα μέσα στην "απελπισία" μου. Η πρώτη μου σκέψη ήταν πως είναι πρόβλημα με το backlight,καποιο λεντ ίσως αλλά το άναμμα που έκανε αυτές τις ελάχιστες φορές με έκανε να σκέφτομαι μήπως πρόκειται για κάτι άλλο που δε πάει ο νους χωρίς να την ξεντεριασω. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 27-04-20 στις 12:12

  2. #2

    Banned
    Όνομα
    Κώστantinos
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    306

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    ........
    led 90%

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.774

    Προεπιλογή

    Φίλε Πάνο,
    όπως σου γράφει και πιο πάνω ο συνάδελφος Κωνσταντίνος από την μέχρι τώρα αποκτηθείσα εμπειρία μας σ΄ αυτού του τύπου τηλεοράσεις
    πράγματι υποφέρει ο οπίσθιος φωτισμός (backlight) δηλαδή καίγεται από ένα μέχρι και πολλά παραπάνω LED΄s σε μία ή και παραπάνω λεντο-
    ταινίες κι επειδή αυτά τα LED΄s είναι συνδεδεμένα σε σειρά δεν ανάβει καμία λεντοταινία.
    Για να βλέπουν λοιπόν τα παιδιά τηλεόραση αν κι αυτό δεν είναι τελείως απαραίτητο για να μην γράψω έως καθόλου χρήσιμο για την σωστή
    διαπαιδαγώγησή τους, θα πρέπει να την ανοίξεις τη συσκευή κι αφού αποσυνδέσεις τη Mainboard & τη PSU board και ξεμοντάρεις το πλαίσιο
    της οθόνης (πολύ προσεκτικά όμως γιατί στο κάτω μέρος της έχει κάποια flex καλώδια που πηγαίνουν στο πληκτρολόγιο) ανοίγεις κι αυτή
    (πάλι με πολύ προσοχή για να μην κόψεις, κυρίως αυτό να προσέξεις περισσότερο, το flex καλώδιο που πηγαίνει στη T-Con board) ξεκολλάς
    όλες τις λεντοταινίες που θα βρεις μέσα και με τον κωδικό τους τις αγοράζεις από κατ/μα ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ (είναι φθηνές γύρω στα 13€ η λεν-
    τοταινία).
    Το κάνεις αυτό γιατί αν αλλάξεις μόνο μία λεντοσειρά όπου θα ΄χεις μετρήσεις και βρει καμμένο ή καμμένα LED΄s πιθανόν σε λίγο καιρό να
    καούν άλλα απ΄ άλλη λεντοσειρά και ν΄ αναγκαστείς να την ξανανοίξεις τη τηλεόρασή σου.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση LG] 32LN570R Backlight πρόβλημα
    από giannisv στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-17, 19:52
  2. [Τηλεόραση F&U] FL40334P Δεν έχει εικόνα.
    από giorgos στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-16, 19:10
  3. [Οθόνη LG] Πρόβλημα με backlight
    από manos_3 στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-15, 23:19
  4. [Φορητός Η/Υ] Εξεταση inverter η backlight
    από painkiller44 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-14, 01:05
  5. [Φορητός Η/Υ] HP 6720 Backlight problem
    από ziakosnasos στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-14, 22:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας