Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. #1
    Το avatar του χρήστη Τρελος Επιστημονας...
    Μέλος
    Όνομα
    Ορεστης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή Περι βλαβης σε flexible flat cable & connector

    Επειδη τελικα ειμαστε τρελοι επιστημονες και πρεπει να το αποδεικνυουμε, καταφερα και χαλασα το (καινουργιο) pda....

    Οποτε, τωρα θελω να το φτιαξω...

    Τα προβληματα ειναι 2... (μαλλον)

    α) Στην πρωτη φωτο φαινεται το flexible flat cable (νομιζω ετσι το λενε), οπου καταφερα και κατεστρεψα τον ενα διαδρομο. Η ζημια, φαινεται να ειναι μικρη (περιπου 1 χιλιοστο), αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν επισκευαζεται και με ποιον τροπο?? Καποια ιδεα???



    β) Στη δευτερη φωτο, παρουσιαζεται ο κοννεκτορας, ο οποιος εχει ψιλοσπασει στην ακρη, και κατι μου λεει οτι οι επαφες του εσωτερικα δεν ειναι στην καλυτερη κατασταση. Το ερωτημα ειναι.. υπαρχει περιπτωση να βρω τετοιο ανταλλακτικο στην αγορα? Ή θα πρεπει να απευθυνθω στην αντιπροσωπεια, οπου ειμαι σιγουρος οτι θα 'σκοτωθουν΄ να με εξυπηρετησουν?



    Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη μπας και κρατησουμε και τον τιτλο του τρελου επιστημονα...

  2. #2
    Το avatar του χρήστη gsmaster
    ΥπερΣυντονιστής
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Tο flexible χλωμό το βλέπω εώς κίτρινο, μα καλά πώς το κατάφερες? με αλυσοπρίονο το άνοιξες :P
    Δες που συνδέεται και απο τις δύο πλευρές και δοκίμασε να βάλεις ένα καλωδιάκι, καλύτερα λεπτό πηνιόσυρμα για να χωράει, και αν το σήμα που μεταφέρει δεν είναι ευαίσθητο σε παράσιτα ίσως δουλέψει.

    Ο connectoras μπορεί να σώνεται και όπως είναι, αν κλείνει και ασφαλίζει, καλώς.


    Την είχα πατήσει κι εγώ κάποτε με παρόμοιο connectora στην ψηφιακή μου (άτιμη περιέργεια....), είχε πάνω ένα αυτοκόλλητο το οποίο τράβηξα λίιιιγο πιο απότομα απ ότι έπρεπε και έμεινε ο μισός κοννέκτορας πάνω στο αυτοκόλλητο, στραβώσαν και κάτι μεταλλικά ελάσματα που είχε..... μετά απο κανα 3ώρο τον ξαναβαλα, την πρώτη φορά δεν δούλευαν μερικά κουμπιά, το ξανανοιξα, το ξαναέβαλα, δεν έπαιζε καθόλου, ε στην τρίτη το πέτυχα.


    Όπα, στην φωτογραφία που έστειλες φαίνεται ότι στο καλώδιο ο κομμένος διάδρομος είναι ενωμένος με τον διπλανό του, άρα δεν θα υπάρχει πρόβλημα. δες αν ενώνονται και τα αντίστοιχα πιν του connectora στην πλακέτα και αν ναι τότε βάλτον έτσι και θα παίξει.
    Είναι γείωση φαίνεται και απο την φωτόγραφία του κοννεκτορα στο κάτω μέρος. δες αν και αν το δεύτερο απο τα απέναντι πιν γειώνεται.

    Καλύ τύχη!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη Τρελος Επιστημονας...
    Μέλος
    Όνομα
    Ορεστης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Ωχχχ gsmaster εχεις απολυτο δικιο με το καλωδιο... πραγματικα ενωνεται και δεν το ειχα δει...αν και ειχα περασει αρκετη ωρα απο πανω του!!!

    Μ'εσωσες.....

    Θα δω τι γινεται και με τον κοννεκτορα, κι εδω ειμαστε...

  4. #4
    Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    233

    Προεπιλογή

    μια ερωτηση ασχετη... τι μοντελο ειναι το PDA?

  5. #5
    Το avatar του χρήστη Τρελος Επιστημονας...
    Μέλος
    Όνομα
    Ορεστης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Ειναι το Fujitsu Siemens Loox N100.


    (βασικα ειναι PNA κι οχι PDA, απλα το εγραψα ετσι για λογους οικονομιας)

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Αγ. Ανάργυροι Αθήνα
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    To flex της οθόνης από οτι φαίνεται θα δουλεύει αφού το διπλανό pad συνδέεται με αυτό που έκοψες. Όσο αφορά τον κονέκτορα θα τον κλείσεις κανονικά και θα βάλεις από πάνω μερικά κομμάτια σελοτέιπ που θα πιάνει από το flex θα περνάει πάνω από τον κονέκτορα και καταλήγει στην πλακέτα. Λογικά θα πρέπει να κρατήσει. Κονέκτορα μπορείς να αγοράσεις με κόστος κάτω από 10 ευρό αλλά δεν πρόκειται να τον κολήσεις μόνος σου.

    Υ.Γ. Μιά ερώτηση. Και στην δουλειά μου φέρνουν PDA που το έχει ανοίξει ο πελάτης και έχουν ακριβώς την ίδια ζημιά με εσένα, το έχω απορία. Πώς το κατάφερες?
    ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ.... ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!!!!!!!!

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας