Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 40
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Κομοτηνη
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή Πρόβλημα με crt τηλεόραση που έσβησε ξαφνικά και δεν ανοίγει

    Καλήσπέρα παιδιά,

    έχω μια τηλεόραση 29'' στο πατρικό μου τεχνολογίας crt , απο τις παλιές δηλαδή, η οποία ενώ δεν είχε κάποιο πρόβλημα, ξαφνικά χτες το βράδυ και ενώ βλέπανε τηλεόραση, η οθόνη έχασε τα χρώματα και αμέσως έσβησε η τηλεόραση. Το μόνο που έκανε ήταν να μένει με αναμένο κόκκινο το λαμπάκι stand by, οπως όταν την κλείνεις. Οταν πάτησαν να ξαναλειτουργήσει άναψε πράσινο το λαμπάκι αλλά αμέσως ξαναέσβησε. Τώρα πλέον έχει σβήσει και το κόκκινο λαμπάκι και όταν πατάς το κουμπί να ανοίξει, δεν γίνεται τίποτα και ακούγεται κάπου στην μέση της πλακέτας ένα συνεχόμενο τσακ τσακ τσακ.

    Η τηλεόραση είναι αγορασμένη πριν καμιά δεκαετία απο lidl (πριν βιαστείται να πω οτι ήταν πολύ καλή , με λειτουργίες pip , νομίζω 100hz και η οθόνη της είναι philips) αλλά επειδή δεν είχε κάτι, την δούλευαν με έναν αποκωδικοποιητή και τους βόλευε. Θέλω να προσπαθήσω να την φτιάξω αν είναι κάποια βλάβη σε υλικά στην πλακέτα (πυκνωτές, τραντζίστορ ) αλλιως θα δω για μια lcd αλλά ξέρετε πως είναι οι ηλικιωμένοι σε τέτοια θέματα, δεν θέλουν με τίποτα τις καινούργιες.

    Όποια άποψη και βοήθεια δεκτή. Αν βρω χρόνο αύριο θα ανεβάσω και κάποιες φωτό.

    Σας ευχαριστώ

  2. #2
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Σαν αυτήν;
    http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=66936
    Άνοιξε την και δες το σασί.Σε περίπτωση που μιλάμε για την ίδια είναι η κλασική βλάβη με το τρανζίστορ.Στο θέμα έχει δημοσιευτεί και η αντιστοιχία.
    Το σχέδιο είναι εδώ και πατάς το Π‘Π₯Π•ΠœΠ CXEMA να κατέβει.Θα σου βγάλει ckayatb cxema και το πατάς να ξεκινήσει
    http://monitor.espec.ws/section1/topic121218.html
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Κομοτηνη
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση αλλά αν δεν κάνω λάθος είναι SEG , έτσι θυμάμαι , δεν θυμάμαι να λέει silvercrest.
    Eκτος και αν έτσι είναι το σήμα της silvercrest, τι να πω.
    Θα ξέρω σίγουρα αύριο γιατί θα πάω να βγάλω φωτογραφίες την πλακέτα και οπωσδηποτε να δω και τον κωδικό του μοντέλου .
    Ελπίζω να έιναι ίδια εταιρία και να είναι αυτο το πρόβλημα.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Είτε SEG είτε silvercrest τα ίδια σασί είχαν
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Κομοτηνη
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    Αρα πολύ πιθανό να είναι η ίδια βλάβη. Αν μπορείς ρίξε μια ματιά στο post αύριο το βραδάκι που θα έχω ανεβάσει τις φωτό να μου πεις.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Κομοτηνη
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    Σήμερα έβγαλα φωτογραφιες την πλακέτα και το μοντέλο της τηλεόρασης.
    Ρώτησα τους δικούς μου αν πρόσεξαν τίποτα άλλο πριν χαλάσει και μου είπανε ότι ακούγανε τελευταία και κάποιο μόνιμο σφύριγμα. Δεν ξέρω αν βοηθάει στην διάγνωση της βλάβης απλά ήθελα να το αναφέρω και αυτό.
    Το μοντέλο της τηλεόρασης είναι το CT2813 S
    και νομίζω το μοντέλο της πλακέτας είναι το 11AK52B6. Εψαξα να βρω σχεδιάγραμμα για την πλακέτα αλλά για να πω την αλήθεια δεν ξέρω που να ψάξω για την βλάβη.
    Θα διαβάσω το post που μου έστειλε ο Δημήτρης αλλά δεν ξέρω αν είναι τα ίδια.
    Αν Δημήτρη μπορείς να μου πεις τι να δω ή όποιος άλλος γνωρίζει ,θα το εκτιμούσα.

    20190216_155030.jpg 20190216_153257.jpg 20190216_152707.jpg 20190216_152659.jpg 20190216_152648.jpg 20190216_152636.jpg




    Να ρωτήσω και κάτι, στην 3η φωτο το πηνίο στην μέση της φωτογραφίας, έτσι θα έπρεπε να είναι?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgtsport : 16-02-19 στις 17:43

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Κομοτηνη
    Μηνύματα
    94
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgtsport : 16-02-19 στις 17:41

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.794

    Προεπιλογή

    Φίλε Κώστα,
    τα συνημμένα του post σου 8 δεν ανοίγονται στο Forum.
    Από την 5η photo μέτρησε αφού ξεκολλήσεις σαν δίοδο το TRN που είναι πάνω στη μεταλλική ψύκτρα στην πλάτη του Μ/Σ Υ.Τ. κι αντικατάστησέ το
    είναι μάλλον ανοιγμένο ή βραχυκυκλωμένο.
    Από την ιστοσελίδα : http://monitor.net.ru/forum/seg-ct28...fo-395429.html φαίνεται ότι το σασί είναι το 11AK52-B4.
    Όταν αναζητήσεις αυτό το σχέδιο από την ιστοσελίδα : https://elektrotanya.com/vestel_chas.../download.html
    κατεβάζεις σχέδια με παρόμοιο σασί του 11AK52-B4 όπως τα 11AK52-B2, 11AK52-E2, κι ένα τελευταίο 8 σελίδων που έχει στον προσέσορα
    στην eeprom και στον ήχο όμοια ολοκληρωμένα μ΄ αυτά του σασί 11AK52-B4.
    Διάβασε αν η συσκευή σου φοράει τ΄ ολοκληρωμένα και το TRN οριζοντίου που γράφει το site : monitor.net αφού κάνεις με δεξί κλικ πάνω στη
    σελίδα του μετάφραση στ΄ Ελληνικά.
    Καλή επιτυχία σ΄ ότι κι αν κάνεις και δείξε μεγάλη προσοχή, ακόμα κι αν δεν έχεις τη συσκευή σου στο ρεύμα, γιατί κρατάει φορτία ο μεγάλος ηλεκτρ/κός
    πυκνωτής στο PSU, και κυρίως η λυχνία της οθόνης (αν προσπαθήσεις να βγάλεις τη βεντούζα - χρειάζεται χοντρό μονωμένο ίσιο κατσαβίδι για να πιεστεί
    η μεταλλική διχάλα στ΄ εσωτερικό της - και πιάσιμο από τ΄ άκρα η βεντούζα), για τη προσωπική σου ασφάλεια.
    Εννοείται ότι η βεντούζα αν βγει δεν πρέπει να πλησιάσει κοντά σε πλακέτα της συσκευής.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Di*Ca_Electronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kgtsport (23-02-19)

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.794

    Προεπιλογή

    Φίλε Κώστα,
    απ΄ ότι παρατήρησα στις εικόνες 3 & 6 πράγματι το σασί σου είναι το 11AK52B6 αλλά δεν πρέπει να ΄χει διαφορές από
    το 11AK52E2, 11AK52B2, 11AK52B4 που αναφέρονται στο site : monitor.net (άλλωστε για να το διαπιστώσεις κοιτάς
    τ΄ ολοκληρωμένο κατακορύφου αποκλίσεως [STV9379FA] αν υπάρχει στο σασί σου, όπως και τ΄ ολοκληρωμένο MC44608P40 ή MC44608P70
    και το TRN : STP8NC702FP στο τροφ/κό σου, τ΄ ολοκληρωμένο MSP3452G στον ήχο και τ΄ ολοκληρωμένα SDA5550M, 27C4001 και 24LC32
    στη CPU κι ακόμη το TRN ενίσχυσης οριζοντίου αποκλίσεως πρέπει να ΄ναι το 2SC5331).
    Για τελευταίο σου γράφω ότι την eeprom, σ΄ αρχείο .bin, μπορείς να την κατεβάσεις ΔΩΡΕΑΝ από το site : https://elektrotanya.com/vestel_11ak.../download.html
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  11. #10
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kgtsport Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα έβγαλα φωτογραφιες την πλακέτα και το μοντέλο της τηλεόρασης.
    Ρώτησα τους δικούς μου αν πρόσεξαν τίποτα άλλο πριν χαλάσει και μου είπανε ότι ακούγανε τελευταία και κάποιο μόνιμο σφύριγμα. Δεν ξέρω αν βοηθάει στην διάγνωση της βλάβης απλά ήθελα να το αναφέρω και αυτό.
    Το μοντέλο της τηλεόρασης είναι το CT2813 S
    και νομίζω το μοντέλο της πλακέτας είναι το 11AK52B6. Εψαξα να βρω σχεδιάγραμμα για την πλακέτα αλλά για να πω την αλήθεια δεν ξέρω που να ψάξω για την βλάβη.
    Θα διαβάσω το post που μου έστειλε ο Δημήτρης αλλά δεν ξέρω αν είναι τα ίδια.
    Αν Δημήτρη μπορείς να μου πεις τι να δω ή όποιος άλλος γνωρίζει ,θα το εκτιμούσα.

    20190216_155030.jpg 20190216_153257.jpg 20190216_152707.jpg 20190216_152659.jpg 20190216_152648.jpg 20190216_152636.jpg




    Να ρωτήσω και κάτι, στην 3η φωτο το πηνίο στην μέση της φωτογραφίας, έτσι θα έπρεπε να είναι?
    Δεν μπορώ να καταλάβω,αν όμως δεις μαύρο σύρμα έχει αρπάξει(δεν δικρίνεται καλά).Δες στην ψύκτρα κοντά στον ΜΥΤ-αυτή στη φωτο 5-αν το τρανζίστορ είναι BU 808.Αν και η ζημιά δείχνει πρωτεύον(δεν έχω και το σχέδιο από αυτό το σασί,είναι 11ΑΚ52Β6 όντως).Ξανανέβασε και τις άλλες φωτογραφίες να τις δούμε.
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση Philips] 37PFL5405H/12 Δεν ανοίγει η τηλεόραση ...
    από maktsiot7 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-15, 14:36
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-15, 12:08
  3. [Τηλεόραση Sony] Τηλεόραση SONY KV-29CL11E δεν ανοίγει
    από sv9dri στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-15, 20:43
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-14, 19:01
  5. [Τηλεόραση] Crt TV τρεμoπαίζει στην αρχή που ανοίγει. Manesth TVC SC 37
    από furtune στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-12, 16:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας