Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2

    Post Σταματάει η λειτουργεία της εξωτερικής μονάδας

    Καλησπέρα σε όλους,

    Αντιμετωπίζω ένα θέμα με το κλιματιστικό Samsung το μοντέλο είναι AQV24PSBNS εσωτερική μονάδα και AQV24PSBXS εξωτερική μονάδα το οποίο πρόβλημα το έχω από πέρσι το καλοκαίρι.
    Το κλιματιστικό στην θέρμανση δουλεύει κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα, ωστόσο στην ψύξη άλλες φορές δουλεύει χωρίς πρόβλημα και άλλες κάνει το εξής:
    Ενώ ανοίγω το κλιματιστικό δουλεύει για λίγο η εξωτερική μονάδα και μετά από λίγα λεπτά σταματάει να δουλεύει και στην συνέχεια κλείνει μόνη και η εσωτερική μονάδα. Στην αρχή κλείνοντας την ασφάλεια του κλιματιστικού από τον πίνακα του σπιτιού και μετά ανοίγοντας τη δούλευε κατευθείαν, όμως στην πορεία το πρόβλημα οξύνθηκε και μπορεί να το έκανα πάνω από 20 φορές για να δουλέψει μια φορά.
    Το μυαλό μου πήγε σε κάποιον προβληματικό πυκνωτή (να αναφέρω ότι δεν είμαι ψυκτικός αλλά ηλεκτρονικός), οπότε τώρα βρήκα χρόνο θυμήθηκα και την βλάβη που είχα πέρσι και ξεκίνησα να το ψάχνω, έβγαλα την πλακέτα της εσωτερικής μονάδας έλεγξα τους πυκνωτές, διόδους, αντιστάσεις, κοίταξα αν υπάρχει ψυχρή κόλληση κλπ αλλά όλα φαίνονται καλά. Δυστυχώς στον χώρο που βρίσκετε η πλακέτα δεν είναι εύκολο να πάρεις μετρήσεις τάσεων. Ρώτησα κάποιον ψυκτικό και μου είπε ότι σίγουρα είναι αυτή η πλακέτα καθώς αυτή δίνει εντολή στην εξωτερική μονάδα. Υπάρχει κάποιος που να έχει αντιμετωπίσει ξανά τέτοιο πρόβλημα ώστε να με βοηθήσει ή να έχει κάποιο Service manual ή κάποιο σχέδιο? Ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη για την μακροσκελή αναφορά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 30-04-20 στις 13:28

  2. #2

    Προεπιλογή

    Ποια λαμπακια αναβουν στην εσωτερικη και εξωτερικη μοναδα?
    tapavakos.gr

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Στην εσωτερική μονάδα ανάβει το sleep και του timer. Από ότι είδα στο καπάκι της εσωτερικής μονάδας που υπάρχει ένα αυτοκόλλητο με πιθανά σφάλματα σε σχέση με τι led ανάβει κάθε φορά είναι communication error μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας. Δυστυχώς στο σημείο που είναι η εξωτερική μονάδα χρειάζεται σκαλωσιά οπότε δεν έχω καταφέρει να δω την πλακέτα.

  4. #4

    Προεπιλογή

    Κανε ενα reset μιση ωρα μηπως επανελθει. Έπειτα , χρειαζεται προσβαση στην εξωτερική να αλλαξεις το καλώδιο εντολων (επικοινωνιας) και να δεις τα λαμπακια της πλακετας
    tapavakos.gr

  5. #5
    Το avatar του χρήστη ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Μέλος
    Όνομα
    Jim Rhodoes
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΡΟΔΟΣ
    Μηνύματα
    260

    Προεπιλογή

    Φίλε μου εάν δεν ανάβει κανένα led στην εξωτερική πλακέτα τότε φταίει η μέσα πλακέτα.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας