Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθηνα ΒΑ
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή μετρηση σήματος isdn.

    Παιδιά καλημέρα. Εχω ενα πρόβλημα με τις ταχύτητες μου στο νετ και χρειάζομαι λίγη βοήθεια.

    Ηρθαν εδώ τα παλουκάρια του πΟΤΕ και μετρήσαν τα μπάντα και μου ειπαν ότι μέχρι το σπιτι το σημα ειναι καμπάνα. κάπου ομως μέσα στο σπιτι υπάρχει απώλεια και κάτι μου λέγαν για 10mbps ενώ μεσα στο σπιτι μετράγαν 6mbps.

    η ερώτηση μου πριν ξεκινήσω το ψάξιμο ειναι άν υπάρχει τρόπος να μετρηθει η γραμμή με ένα πολύ-μετρο ms8229. υπάρχει δηλάδή κάποια λειτουργια του που να με βοηθησει να καταλάβω που ειναι το προβλημα ή αν αλλάζει κάτι όσο θα το πειράζω ?

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.338

    Προεπιλογή

    προκαταβολικά δεν ξέρω αν θα είναι το ίδιο πρόβλημα που είχα και εγώ όταν έφερνα "παλουκάδες" να μου διορθώσουν την αργή σύνδεση του Νετ μου. που μου έλεγαν τα ίδια .
    Αλλά μια μέρα που σκούπιζα κοντά στο ρούτερ με τα καλώδια ένα της τροφοδοσίας και ένα της γραμμής τηλεφώνου. Ενώ ήταν κοντά κοντά αυτά τα καλώδια πριν ... κατά λάθος τα απομάκρυνα και είδα ότι αποκαταστάθηκε ένα πρόβλημα . Απλά απομάκρυνα τα καλώδια αναμεταξύ τους όσο γινόταν . Λέμε τώρα αν τύχει να είναι από αυτό.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθηνα ΒΑ
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    εχω μια υποψία που μπορει να ειναι το προβλημα. το θέμα ειναι ότι χωρίς τα adsl speed test αν μπορώ να δώ με κάλποιον τρόπο άν διορθωθεικε.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη lepouras
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    αν μπεις μέσα στις ρυθμίσεις του ρουτερ δεν μπορείς να δεις σε ποια ταχύτητα κλειδώνει? του κάνεις και μια επανεκκίνηση κάθε φορά που αλλάζεις κάτι να δεις αν και τη άλλαξε.
    Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγο πείρας.
    www.drakotrypa.gr

  5. #5
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688

    Προεπιλογή

    Bρες ποια πριζα ειναι ποιο κοντα στην εισοδο του καλωδιου στο σπιτι και συνδεσε εκει το ρουτερ σου για να δεις τι γινεται.
    Τωρα πως θα βρεις ποια ειναι αυτη,κοιταξε πανω απο τις πριζες αν εχει μπουατ μεσα στο οποιο συνδεονται τα καλωδια ή ανοιξε μια-δυο πριζες μηπως γινεται εκει η διακλαδωση.
    Αν δεις πριζες με δυο σετ καλωδιων, εισαι τυχερος γιατι μπορεις να απομονωσεις μια-μια ολες τις πριζες χωρις μςγαλη φασαρια..
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθηνα ΒΑ
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ενημερωτικά δεν υπήρχςι καμια διακλάδωση στο σπιτι και τελικά το προβλημα το δημιουργουσε η συσκευή που σου δινει ο πΟΤΕ για την isdn γραμμή . Αυτή εχει κάτι κουμπάκια πάνω τους αλλαξα θέσεις και όλα καλά.

Παρόμοια Θέματα

  1. μετρηση μετασχηματιστη στην εξοδο
    από kokoblue στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-17, 22:49
  2. [Πικάπ] Προενισχυτής σήματος για πικαπ με μαγνητική κεφαλή.
    από sofosal στο forum Κασετόφωνο & Πικάπ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-16, 13:20
  3. [Δέκτης Δορυφορικός] Hyundai HYD-DC 300 δέν έχει σταθερή ποιότητα σήματος
    από yanis στο forum Επίγειος & Δορυφορικός Δέκτης
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-13, 17:38
  4. ΜΕΤΡΗΣΗ ΤΡΑΝΣΙΣΤΟΡ
    από agis68 στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-12, 16:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας