Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή συνδεση ηχειων σε ολοκληρωμενο sherwood rx4109

    Καλησπερα παιδια εχω τον ενισχυτη sherwood rx4109 εχω ξαναναφερθει για τον συγκεκριμενο αλλα τωρα εχω μια αλλη απορια εδω ειναι το μανουαλ του
    http://www.parts-express.com/pedocs/...109-manual.pdf
    εχω συνδεμενα στο καναλι Α ενα ζευγος 8ohm και στο καναλι Β αλλο ενα ζευγος με 8 ohm απ ενα σχετικα παλιο ΣΟΝΥ ΜΙΚΡΟ hi fi ( συγκεκριμενα fh-b900) το οποιο καηκε η πηγη μου εμειναν κατι ηχεια 6 ωμ ( αρκετα καλα 50 watt το καθενα ) και ειπα να τα συνδεσω και αυτα πανω στο καναλι Α μαζι με τα αλλα , βλεποντας αυτο εδω στο μανουαλ http://prntscr.com/8052tx νομιζω πως ειμαι πανω συνολικη αντισταση 16 ωμ χρησιμοποιωντας και τα δυο καναλια σε χαμηλη ενταση δουλευοβυν πολυ καλα χωρις κανενα προβλημα , δεν το ανοιξα πανω απ το 20 (παει εως το 65 ) για να μην γινει τιποτα .
    ΤΙ λετε εσεις ? μπορει αν ανοιξω να τον καψω ? ευχαριστω περιμενω απαντησεις και συμβουλες

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    446

    Προεπιλογή

    ο ενισχυτής έχει 4 εξόδους: 2 R και 2L (2 δεξί και 2 αριστερό κανάλι)...
    αν συνδέσεις 4 ηχεία ένα σε κάθε βύσμα, δεν έχεις πρόβλημα...
    η ισχύς του ενισχυτή σου είναι 120 Watt, (συνολικά), άρα τα 2χ50 Watt που βάζεις συν τα άλλα 2 δικά του, ξεπερνούν όπως πρέπει την συνολική ισχύ και δεν κινδυνεύουν να καούν....
    όμως δεν πρέπει ποτέ να ανεβάζεις την ένταση πέραν του σημείου που τυχόν ο ήχος παραμορφώνεται..

    τα 16Ωμ που αναφέρεις δεν είναι σωστά...
    όταν συνδέεις 2 ηχεία παράλληλα η συνολική Ωμική αντίσταση είναι η μισή ....(8Ωμ + 8Ωμ = 4 Ωμ)
    τα 16 Ωμ θα ήταν αν συνέδεες τα ηχεία στη σειρά, πράγμα που δεν μπορεί να γίνει...
    έτσι κι αλλιώς ο ενισχυτής σου αφού έχει 4 βύσματα έχει πρόβλεψη για όλα...

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sofosal Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο ενισχυτής έχει 4 εξόδους: 2 R και 2L (2 δεξί και 2 αριστερό κανάλι)...
    αν συνδέσεις 4 ηχεία ένα σε κάθε βύσμα, δεν έχεις πρόβλημα...
    η ισχύς του ενισχυτή σου είναι 120 Watt, (συνολικά), άρα τα 2χ50 Watt που βάζεις συν τα άλλα 2 δικά του, ξεπερνούν όπως πρέπει την συνολική ισχύ και δεν κινδυνεύουν να καούν....
    όμως δεν πρέπει ποτέ να ανεβάζεις την ένταση πέραν του σημείου που τυχόν ο ήχος παραμορφώνεται..

    τα 16Ωμ που αναφέρεις δεν είναι σωστά...
    όταν συνδέεις 2 ηχεία παράλληλα η συνολική Ωμική αντίσταση είναι η μισή ....(8Ωμ + 8Ωμ = 4 Ωμ)
    τα 16 Ωμ θα ήταν αν συνέδεες τα ηχεία στη σειρά, πράγμα που δεν μπορεί να γίνει...
    έτσι κι αλλιώς ο ενισχυτής σου αφού έχει 4 βύσματα έχει πρόβλεψη για όλα...
    Ευχαριστω για την απαμτηση σου δυο ερωτησεις εχω
    1) στον ενισχυτη το σωστο ηταν να να συνδεδουν εως 4 ηχεια(2 ζευγη) τωρ; που εγω βαζω στο καθε βυσμα εισοδου στο καναλι α αντι για το.ενα ηχειο βαζω δυο ηχεια αυυο.δεν ειναι προβλημα και αν οχι μεχρι ποσα ηχεια μπορω να βαλω ? Μπορω δηλαδη να κανω και το.ιδιο στο δευτερο καναλι ? Και αντι για δυο ζευγη που λεει να εχω να εχω 4 ζευγη ? Με προβληματιζει το οτι πρεπει μα εχω 4 ηχεια και τωρα εχω βαλει 6
    2) ποτε δεν ανοιγω αφου ακουσω παραμορφωση αλλα.θελω να ρβτησω το.εξης , τα ηχεια δεν θα καουν αφου ξεπερνουν τη συνολικη ισχυ , ο ενισχυτης ομως ?
    Αν ανοιξω δεν μπορει να καει το καναλι με τα δυο παραπανω ηχεια π.χ ?
    Ευχαριστω πολυ

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboallani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για την απαμτηση σου δυο ερωτησεις εχω
    1) στον ενισχυτη το σωστο ηταν να να συνδεδουν εως 4 ηχεια(2 ζευγη) τωρ; που εγω βαζω στο καθε βυσμα εισοδου στο καναλι α αντι για το.ενα ηχειο βαζω δυο ηχεια αυυο.δεν ειναι προβλημα και αν οχι μεχρι ποσα ηχεια μπορω να βαλω ? Μπορω δηλαδη να κανω και το.ιδιο στο δευτερο καναλι ? Και αντι για δυο ζευγη που λεει να εχω να εχω 4 ζευγη ? Με προβληματιζει το οτι πρεπει μα εχω 4 ηχεια και τωρα εχω βαλει 6
    2) ποτε δεν ανοιγω αφου ακουσω παραμορφωση αλλα.θελω να ρβτησω το.εξης , τα ηχεια δεν θα καουν αφου ξεπερνουν τη συνολικη ισχυ , ο ενισχυτης ομως ?
    Αν ανοιξω δεν μπορει να καει το καναλι με τα δυο παραπανω ηχεια π.χ ?
    Ευχαριστω πολυ
    .....απο ότι καταλαβαίνω απο το δεύτερο ποστ, έχεις βάλει 4 ηχεία στην μια έξοδο και 2 στην άλλη....
    .....απο το πρώτο ποστ, μου είχε δοθεί η εντύπωση ότι όλα ήταν 4 ηχεία...
    .....να υποθέσω ότι το κάνεις αυτό για να καλύψεις περισσότερο χώρο, η/ έτσι απλά επειδή σου βρέθηκαν τα επιπλέον ηχεία...
    .....ΔΕΝ πιστεύω ότι πετυχαίνεις κάτι ...

    όπως και να έχει πρέπει να προσέξεις να μην ρίχνεις την Ωμική αντίσταση κάτω από τα 4 Ωμ ανά κανάλι εξόδου....

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sofosal Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....απο ότι καταλαβαίνω απο το δεύτερο ποστ, έχεις βάλει 4 ηχεία στην μια έξοδο και 2 στην άλλη....
    .....απο το πρώτο ποστ, μου είχε δοθεί η εντύπωση ότι όλα ήταν 4 ηχεία...
    .....να υποθέσω ότι το κάνεις αυτό για να καλύψεις περισσότερο χώρο, η/ έτσι απλά επειδή σου βρέθηκαν τα επιπλέον ηχεία...
    .....ΔΕΝ πιστεύω ότι πετυχαίνεις κάτι ...

    όπως και να έχει πρέπει να προσέξεις να μην ρίχνεις την Ωμική αντίσταση κάτω από τα 4 Ωμ ανά κανάλι εξόδου....
    Βασικα και για τα δυο και για τον χωρο.αλλα και για λογο οτι ειναι καλα ηχεια και δεν εχω αλλον ενισχυτη να τα χρησιμοποιησω οποτε γι αυτο ...
    Τωρα αυτο που ειπες για τα 4 ωμ να μην πεφτει μηπως πρεπει κατω απ τα 8 ωμ να μην πεφτει ? Νομιζω κατι τετοιο ελεγε το μανουαλ αλλα ας το υπολογισουμε :
    Στο δευετερο καναλι εχω ενα ζευγος με 8 ωμ αρα συνολικη 4 οποτε μια αρα και στο δευτερο εχω ενα ζευγος απ 8 ωμ που μας κανει 4 και ενα ζευγος απ 6 ωμ που μας κανει 3 ολο αυτο δεν κανει πανω απ 4 ωμ συνολικη στο καναλι ?

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    επειδή τυχαίνει να είχα τον ενισχυτή
    ο ενισχυτής είναι 2X105wrms στα 8 ohm
    δεν είναι 4 κάναλος
    οι έξοδοι που έχει ο ενισχυτής είναι παράλληλα (το δεξί Α με το δεξί Β και το αριστερό Α με το αριστερό Β)
    κανονικά θέλει ένα ζευγάρι ηχεία τα οποία είναι 8 ohm(το καθένα) ή 2 ζευγάρια που να είναι 16ohm(το καθένα)
    για να πάθει ζημιά ο ενισχυτής ή τα ηχεία δεν νομίζω απλά θα κόβει με το παραμικρό(κλείνει ο ενισχυτής βασικά)

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    φιλε ευχαριστω για την απαντηση και την διευκρινιση που να βρεις ηχεια 16 ωμ το καθενα αλλα τελωσπαντων εμενα οσο το ειχα με δυο ζευγη 3 χρονια τωρα με το καθε ηχειο να ειναι στα 8 ωμ μια φορα μοθ εκλεισε στο 59 περιπου επειδη ειχα ανεβασει και αρκετα το gain απ το virtual dj αλλα γενικα δεν εχω παραπονο καλος ειναι , τωρα αφου μου λες οτι δεν καιγεται λογο της προστασιας που εχει , θα τα αφησω και αν δω οτι σε μικρη ενταση κλεινει κλπ θα βγαλω τελειως . Νομιζω ειναι το καλυτερο τι λες?
    Εσυ γενικα εισουν ευχαριστημενος ?

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Εφόσον θέλεις να χρησιμοποιείς ταυτόχρονα όλα αυτά τα ηχεία που αναφέρεις, για να μπορεί να λειτουργεί με ασφάλεια ο ενισχυτής βασικά, μπορείς να κάνεις και το εξής:
    να συνδυάσεις τις συνδέσεις σε κάποια ηχεία (δηλαδή να κάνεις συνδέσεις σε σειρά και παράλληλα, μεταξύ των ηχείων), ώστε να πάρεις τελικά αντίσταση που να είναι πιο κοντά στα 8Ω.
    Π.χ. μπορείς να συνδέσεις παράλληλα τα 8Ω ηχεία, (οπότε θα έχουν ονομαστική αντίσταση 4Ω) και στην συνέχεια σε σειρά με τα 6Ω ηχεία, οπότε η συνολική ονομαστική αντίσταση που θα "βλέπει" ο ενισχυτής θα είναι 10Ω (θα μειωθεί βέβαια λιγάκι η ισχύς εξόδου του ενισχυτή, αλλά θα είναι πολύ πιο ασφαλείς ).
    Σου ανεβάζω ένα απλό σχέδιο (από το ένα κανάλι, το ίδιο θα γίνει και στο άλλο κανάλι του ενισχυτή) για να καταλάβεις καλύτερα:



    Βέβαια δεν είναι ότι καλύτερο - ιδανικότερο , επειδή η ηχητική χροιά των ηχείων αλλάζει (λόγω των αυτεπαγωγών και των χωρητικοτήτων, από τα crossover και τα μεγάφωνα, που προστίθενται στο όλο κύκλωμα) αλλά είναι ουσιαστικά μια "μέση λύση" (ή λύση ανάγκης) για την ασφάλεια του ενισχυτή, η οποία δεν έχει και καθόλου κόστος.
    Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να χρησιμοποιήσεις μετασχηματιστές προσαρμογής, αλλά το κόστος σε αυτή την περίπτωση ανεβαίνει .

    Να σημειωθεί επίσης ότι, δεν είναι ότι καλύτερο να χρησιμοποιείς διαφορετικά ηχεία ταυτόχρονα σε ένα ενισχυτή (όπως επίσης και στον ίδιο χώρο) για πολλούς και διάφορους λόγους, όπως διαφορετική χροιά μεταξύ των ηχείων, διαφορετική σύνθετη αντίσταση, διαφορετική απόκριση συχνότητας κ.ο.κ. (δυστυχώς δεν έχω το χρόνο να το αναλύσω παραπέρα).
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ezizu : 04-08-15 στις 13:25

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    446

    Προεπιλογή

    ....Θα πρότεινα να τον αφήσεις με τα 4 ηχεία μόνο....
    ....τα επιπλέον δεν σου προσφέρουν τίποτα ουσιαστικό, μπροστά στην καταπόνηση του μηχανήματος, άρα δεν αξίζει....

    ....ο ενισχυτής είναι 2X105wat rms στα 8 ohm (όπως λέει παραπάνω ο ninolas)....
    ...Αν είναι σωστό αυτό, τα ηχεία πρέπει να είναι αρκετά μεγαλύτερα από 105 watt rms στα 8 ohm (ανά 2 εφόσον βάλεις 4) η/ αρκετά μεγαλύτερα από 105 watt rms στα 8 ohm (ανά 1 εφόσον βάλεις 2)...
    ....ανάλογα θα υπολογίζεις αν ο ενισχυτής είναι 105wat rms στα 8 ohm, συνολικά και για τα 2 του κανάλια...(2χ52,5wat rms στα 8 ohm ανά κανάλι)....

    ....υποθέτω γνωρίζεις την διαφορά μεταξύ rms και "ακουστικής ισχύος"....
    ....οπότε προσέχεις στα ηχεία που χρησιμοποιείς να διαβάζεις σωστά την ισχύ τους...

Παρόμοια Θέματα

  1. [Ραδιοενισχυτής] πρόβλημα με τον sherwood rx4109
    από ninolas στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-13, 14:53
  2. Αλλαγη ηχειων σε hi-fi
    από litespeed στο forum Ηχεία & PC Ηχεία
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-11, 19:23
  3. sherwood rx4010r
    από makoulis στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-11, 17:52
  4. καμενο ολοκληρωμενο
    από sofron στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 14:10
  5. ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΗΧΕΙΩΝ PC
    από marios στο forum Ηχεία & PC Ηχεία
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-05, 15:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας