Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.335

    Προεπιλογή Ρυθμιστής φόρτισης μπαταριών 48V . Περίεργο πρόβλημα

    Γεια σας , έχω ένα τροφοδοτικό - ρυθμιστή φόρτισης μπαταριών μολύβδου οξέως , όπου με αυτό φορτίζω ένα ηλεκτρικό σκούτερ . και έχει 4 μπαταρίες σε σειρά 12V = 48V

    Προκαταβολικά σημειώνω ότι πριν τον βάλω τον ρυθμιστή φόρτισης στην μπριζα . έβαζα και ένα ψηφιακό ενδεικτικό όργανο (εξάρτημα συσκευή) που μου δείχνει ανέκαθεν τα βαττ που τραβάει ανά πάσα στιγμή ο φορτιστής μου προς τις μπαταρίες .

    Και αυτό το έβαζα μόνο και μόνο για να ενημερώνομαι πότε περίπου έχει φορτίσει καλά η μπαταρία ... π.χ.
    όταν ήταν άδειες οι μπαταρίες και έβαζα τον ρυθμιστή φόρτισης ... έβλεπα το (βαττόμετρο ) στην συσκευή στην αρχή να τροφοδοτεί με π.χ. 190 W
    και όσο περνούσε ο χρόνος αυτό το (Βαττόμετρο) μου έδειχνε και την μείωση της ανάγκης προς φόρτιση σε βατ.
    Δηλαδή μετά από λίγη ώρα έβλεπα να τραβάει 170 W .... 150W κτλ .... μέχρι που έφτανε να τραβάει 4W .... όταν πια είχαν σχεδόν φορτίσει πλήρως και ικανοποιητικά οι μπαταρίες.

    Όμως τον τελευταίο καιρό παρατηρώ το εξής ανάποδο .
    Όταν βάζω να φορτίσω και πάλι τις άδειες μπαταρίες .... το Βαττόμετρο μου δείχνει στην αρχή 60W !!!!! ..... και όσο περνάει ο χρόνος αυτό ανεβαίνει προς τα πάνω !!! δηλαδή 70w ... 100W ... και φτάνει στα 190 W και μένει εκεί μόνιμα !!!! . Τι στο καλό συμβαίνει? μια υποψία που έχω , είναι μήπως οι μπαταρίες παρέδωσαν πνεύμα ? Δεν ξέρω τι να πω

    Επιπλέον παρατηρήσεις μου είναι
    Ότι αυτός ο φορτιστής έχει επάνω του ένα ενδεικτικό λαμπάκι που όσο φορτίζει και είναι σχετικά άδειες οι μπαταρίες δείχνει κόκκινο .... και όταν πια έχουν φορτίσει οι μπαταρίες μου ... το ίδιο λαμπάκι γίνεται πράσινο (οκ δηλαδή φορτισμένες) .... και παρόλα τα ανάποδα που βλέπω τελευταία .... ενώ μου δείχνει κάποια στιγμή (πράσινο υποτίθεται φόρτισαν οι μπαταρίες) .... το βαττόμετρο συνεχίζει να δείχνει 190W !!!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 06-07-12 στις 22:32

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    οντως περιεργο.απο μπαταριες εισαι ενταξει?η εχει μειωθει η αποθυκευτικη τους ικανοτητα?
    μετρα και μια ταση σε αυτες αδειες και φορτισμενες.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.335

    Προεπιλογή

    Ναι όντως Βασίλη είναι περίεργο ... και η πλάκα είναι ότι κατέχω 2 σκούτερ . ένα παλιότερο επίσης 48V με μοτέρ 250W . Και ένα νεότερο επίσης με 48V με μοτέρ 1500w .

    Και στα 2 σκούτερ τελευταία έχω το ίδιο πρόβλημα . Δηλαδή ενώ πριν όταν ήταν (ολόφρεσκα) . Στο βαττόμετρο έβλεπα (λογικές πορείες κατανάλωσης στον φορτιστή ) ...π.χ. 190W - 150W -.....5W ... και αφού φόρτιζαν και φαινόταν και στα 2 σκούτερ από τους δικούς τους ξεχωριστά φορτιστές τους , και από το λαμπάκι το ενδεικτικό που από κόκκινο γινόταν πράσινο που σήμαινε και ότι πέρασε ο κύκλος φόρτισης τους . Επίσης όταν άφηνα ολημερίς τον φορτιστή μόνιμα να φορτίζει έμεναν και στα 2 σκούτερ στα 5W κατανάλωση.

    Έχουν μειωμένη αποθηκευτική ικανότητα και το καταλαβαίνω σε σχέση με τα χιλιόμετρα που κάλυπτα πριν με τα χιλιόμετρα που καλύπτω τώρα . Πριν (2 χρόνια ) ήταν μέσο όρο στα 35 χιλιόμετρα και φέτος στα 25 χιλιόμετρα .
    Επίσης αν αφήσω και στα 2 σκούτερ (μετά από πλήρη φόρτιση "πράσινο λαμπάκι" δηλαδή ) ... και επίτηδες βγάλω και στα 2 τους φορτιστές τους .... την επόμενη μέρα ή την δεύτερη και τρίτη μέρα μου δείχνουν "κόκκινες" όταν ξαναβάλω τους φορτιστές .... άρα έχουμε μια πτώση αποθηκευτικής ικανότητας στις μπαταρίες ή αλλιώς σοβαρή διαρροή .

    Το θέμα και ο λόγος που το αναφέρω το πρόβλημα , είναι περισσότερο ως σημείο αναφοράς (για όσους έχουν είτε ηλεκτρικά ποδήλατα είτε άλλες παρόμοιες δραστηριότητες με μπαταρίες προς φόρτιση από φορτιστές και για άλλους λόγους ) ..... να μην λαμβάνουν στο απόλυτο το ενδεικτικό λαμπάκι που περιέχουν οι φορτιστές (λαμπάκι ελέγχου φόρτισης κόκκινο/πράσινο) .... ότι σώνει και καλά μόλις ανάψει "πράσινο" ... ότι όλα πάνε καλά και ότι δεν τρέχει τίποτα . Αφού μια δοκιμή με ένα βαττόμετρο θα τους πείσει ότι δεν είναι τα πράγματα έτσι όπως θεωρητικά νομίζουν και ως προς την κατανάλωση .

    Εγώ απλά δεν έκανα τίποτα άλλο ... μιας που δεν θέλω και να πετάξω ή να αλλάξω τις μπαταρίες μου , αφού ακόμα μου "προσφέρουν χιλιόμετρα" έστω και μειωμένες σε απόδοση ...

    Απλά "ανακάλυψα" ότι αφού οι φορτιστές μου δείξουν "πράσινο" βγάζω αυτήν την φορά τους φορτιστές μου από την "μόνιμη λειτουργία" .... για να μην καταναλώνω στην συνέχεια τζάμπα ρεύμα χωρίς λόγο . και συμπέρανα ότι μάλλον οι φορτιστές "διαβάζουν πλήρες φόρτισης" με το πράσινο λαμπάκι .... αλλά δεν μπορούν να διαβάσουν τυχόν συνεχιζόμενη διαρροή
    Μέχρι στιγμής κάνω την δουλειά μου και τις βόλτες μου και πάλι .... απλά πρέπει να προσεχτεί αυτή η περίπτωση από τους υπόλοιπους ως σημείο αναφοράς.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Μέλος
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    812

    Προεπιλογή

    Σχετικά με τάσεις δεν λες τίποτα. Υπάρχουν φορτιστές που ανεβάζουν τάση σε μπαταρίες με αυξημένη εσ. αντ/ση.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αποστόλης1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με τάσεις δεν λες τίποτα. Υπάρχουν φορτιστές που ανεβάζουν τάση σε μπαταρίες με αυξημένη εσ. αντ/ση.
    Γεια σου Αποστόλη ... σχετικά με τις τάσεις δεν είναι εύκολο να έχω πρόσβαση γιατί στο ένα είναι οι μπαταρίες κάτω από την ποδιά και θέλουν λύσιμο καπάκια και ιστορίες .
    Στο άλλο που έχει αποσπώμενες μπαταρίες μέτρησα μετά από φόρτιση 25 - 26 βολτ (τις έχει ανά 2 μαζί) σε βαλιτσάκι θήκες και μετά κουμπώνουν με βύσματα.

    Λογικά φορτίζουν καλά και αυτό φαίνεται και από το καντράν που έχει στο σκούτερ , που έχει έναν προσεγγιστικό δείκτη , που δείχνει την "ένταση της μπαταρίας" . απλά μου πέφτει νωρίτερα η μπαταρία στα συγκεκριμένα χιλιόμετρα που έκανα πριν.

    Υπάρχουν φορτιστές που ανεβάζουν τάση σε μπαταρίες με αυξημένη εσ. αντ/ση. Αυτό τι σημαίνει ? δηλαδή πρόκειται για κάτι φυσιολογικό? δεν καταλαβαίνω?

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.335

    Προεπιλογή

    Τελικά άνοιξα το δοχείο με τις μπαταρίες ... και αυτό που είδα δεν το πίστευα ... ζεματούσαν όλες οι μπαταρίες και έτοιμες να εκραγούν !!!

    Να είναι καλά και το Βαττόμετρο που με οδήγησε στο συμπέρασμα , γιατί αν περίμενα από το ενδεικτικό λαμπάκι του φορτιστή , όταν ανάβει πράσινο κτλ
    Μπαταρία.jpg

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά άνοιξα το δοχείο με τις μπαταρίες ... και αυτό που είδα δεν το πίστευα ... ζεματούσαν όλες οι μπαταρίες και έτοιμες να εκραγούν !!!

    Να είναι καλά και το Βαττόμετρο που με οδήγησε στο συμπέρασμα , γιατί αν περίμενα από το ενδεικτικό λαμπάκι του φορτιστή , όταν ανάβει πράσινο κτλ
    Μπαταρία.jpg
    μετρα σε καθε μια την ταση.Μπορει μια μπαταρια να εχει προβλημα και αυτη θα ειναι που κανει την ζημια στις υπολοιπες.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.335

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς όλες οι μπαταρίες Χ4 ... από τετράγωνες έγιναν σαν μπάλες .
    Η τάση που μέτρησα εχθές στις σαν μπαλόνια μπαταρίες εχθές έδειχνε 57 βολτ !!!
    και σήμερα χωρίς χρήση και φόρτιση 54 βολτ

    Πάντως το ουσιαστικό είναι ότι τελικά είναι καλή τακτική αυτή που έβαζα και ένα βατόμετρο για να παρακολουθώ την κατάσταση και από εκεί ... γιατί αν περίμενα από το ενδεικτικό λαμπάκι του φορτιστή αν πάνε όλα καλά ... θα ήμουν λάθος και ίσως στην συνέχεια να έσκαζε κάποια μπαταρία όταν θα ήμουν σε κίνηση πάνω στο σκούτερ .
    Και η πλάκα είναι ότι με βάση το βατόμετρο .... και πριν 3 βδομάδες το είχα ψιλοκαταλάβει από τον ρυθμό φόρτισης ότι κάτι δεν πήγαινε καλά ... και αν το ήξερα (όπως ξέρω τώρα ) ... ίσως να είχα προλάβει την ζημιά και να αντικαθιστούσα μόνο την μπαταρία που είχε πρόβλημα (όπως λέει και ο Βασίλης παραπάνω).

  9. #9
    Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Μέλος
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    812

    Προεπιλογή

    Πέτρο αφού δεν έχεις βραχ/νο στοιχείο μάλλ0ν είναι από υπέρταση.

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Επισης αυτες οι μπαταριες οι κλειστου τυπου εχουν ενα κακο,δεν τους αρεσει η υπερβολικη φορτιση,οχι βεβαια σε χρονο αλλα σε ταση.
    Οποτε κοιτα τον φορτιστη να ειναι 13,7*4.αν εισαι εκει δεν εχεις προβλημα,αν εισαι παραπανω αυτη ειναι η αιτια.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παλαιό ραδιόφωνο μπαταριών με λυχνίες
    από ΑΘΑΝΟΣ στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-12, 10:54
  2. Πρόβλημα φόρτισης laptop.
    από leosedf στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-11, 23:43
  3. Περίεργο κύκλωμα σε κινητήρα ηλεκτρικής σκούπας
    από kobi στο forum Σκούπες & Σκουπάκια
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-11, 11:50
  4. Φορτηστής μπαταριών - τροφοδοτικό
    από exchanger στο forum Εργαλεία & Όργανα Μέτρησης
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-11, 19:56
  5. Φορτιστής μπαταριών αυτοκινήτου.
    από power of sound στο forum Εργαλεία & Όργανα Μέτρησης
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-10, 08:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας