Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή Οθόνη υπολογιστή και τηλεόρασης αναβοσβήνουν όποτε θέλουν .

    Καλησπέρα στην ομήγυρη . Στο σπίτι μου έχω 3φασικό ρεύμα και συχνές βλάβες της ΔΕΗ στην περιοχή . Σε κάποιες από τις βλάβες αργούν να έλθουν και οι 3 φάσεις και όλα λειτουργούν από υποτονικά έως καθόλου . Την Δευτέρα 17/12 αργά το βράδυ , είχανε μια ακόμη διακοπή ρεύματος . Επανήλθαν 2 από τις 3 φάσεις και οι οθόνες του υπολογιστή και τηλεόρασης αναβόσβηναν όποτε ήθελαν , ΜΟΝΕΣ τους . Φοβήθηκα κι έβγαλα τις πρίζες , το ρεύμα επανήλθε το επόμενο πρωϊ κι όλα καλά . Σήμερα 19/12 το πρωϊ , είχαμε πάλι διακοπή . Έβγαλα επί τόπου τις πρίζες και κάποια στιγμή , εν μέσω 2 φάσεων , άναψε ΜΟΝΟ του ένα από τα Air Conditioning του σπιτιού ! Το τηλεκοντρόλ του βρίσκετε μέσα σε συρτάρι , χωρίς μπαταρίες , από το τέλος Σεπτεμβρίου !!?? Θάθελα να μάθω αν υπάρχει ερμηνεία για τα περιστατικά , αν έκανα καλά που έβγαλα τις πρίζες και τι να κάνω για να αποφύγω τέτοια...μαγικά . Ευχαριστώ .

  2. #2
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.566

    Προεπιλογή

    Ναι, καλά έκανες που τα έβγαλες από την πρίζα.
    Να ξέρεις ότι από αυτές τις αυξομειώσεις της τάσης την ακούνε δυνητικά όλες οι συσκευές με soft on/off (σε αντιδιαστολή με το μηχανικό διακόπτη on/off που κόβει εντελώς την παροχή ρεύματος στη συσκευή), αλλά και τα ψυγεία.
    Εφόσον έχετε χρόνιο πρόβλημα, καλό είναι να φέρεις ένα ηλεκτρολόγο να σου βάλει επιτηρητή τάσης στον πίνακα, ώστε να μην συνδέονται φορ΄τια αν η τάση δεν είναι εντός ορίων.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.565

    Προεπιλογή

    Αφού έχεις τόσο σοβαρά προβλήματα με το ρεύμα, ίσως θα μπορούσες να βάλεις το PC σου σε έναν σταθεροποιητή τάσης ή αν έχεις συχνά και διακοπές ίσως χρειαζόταν ένα UPS..(πάντα για το PC με την οθόνη του μιλώντας...)

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, καλά έκανες που τα έβγαλες από την πρίζα.
    Να ξέρεις ότι από αυτές τις αυξομειώσεις της τάσης την ακούνε δυνητικά όλες οι συσκευές με soft on/off (σε αντιδιαστολή με το μηχανικό διακόπτη on/off που κόβει εντελώς την παροχή ρεύματος στη συσκευή), αλλά και τα ψυγεία.
    Εφόσον έχετε χρόνιο πρόβλημα, καλό είναι να φέρεις ένα ηλεκτρολόγο να σου βάλει επιτηρητή τάσης στον πίνακα, ώστε να μην συνδέονται φορ΄τια αν η τάση δεν είναι εντός ορίων.
    Με μια γρήγορη ματιά , ο τριφασικός Επιτηρητής τάσης , παίζει από 30 ως 150€ . Με ποιά κριτήρια επιλέγω ; Ψυγείο και καταψύκτης , μια και το ανέφερες , αναβοσβήνουν τα ενδεικτικά λαμπάκια και τα μοτέρ δουλεύουν υποτονικά με διαφορετικό ήχο . Τα κλείνω κι αυτά ; Όμως το πρόβλημα κράτησε 2,5 μέρες . Έχει συμβεί και το καλοκαίρι για 18 ώρες , κανείς δεν αποκλείει , ότι μπορεί να συμβεί για 2,5 μέρες και το καλοκαίρι και να "χάσω" ότι έχουν μέσα , αν όχι και τα μηχανήματα . Και φθάνουμε στο δυσκολότερο , επειδή ο τεχνικός , εδώ που κατοικώ μπορεί να έλθει αύριο , ή σε ένα μήνα , μπορώ να το φτιάξω εγώ ; Αν βέβαια έχεις την αντοχή να απαντάς στις συνεχείς ερωτήσεις μου και να μου υποδεικνύεις βήμα-βήμα , βάσει των φωτογραφιών που θα αναρτώ , τι πρέπει να κάνω . Την άμεση απάντηση την γνωρίζω , "είναι επικίνδυνο χρειάζεται ηλεκτρολόγος" . Το ξέρω , αλλά λέω , μήπως ;

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού έχεις τόσο σοβαρά προβλήματα με το ρεύμα, ίσως θα μπορούσες να βάλεις το PC σου σε έναν σταθεροποιητή τάσης ή αν έχεις συχνά και διακοπές ίσως χρειαζόταν ένα UPS..(πάντα για το PC με την οθόνη του μιλώντας...)
    Έχω UPS , απλά πρέπει να πάρω ισχυρότερο . Το πρόβλημα είναι πολύ μεγαλύτερο από την συμπεριφορά του PC .

  6. #6
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.566

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DimMani Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδή ο τεχνικός , εδώ που κατοικώ μπορεί να έλθει αύριο , ή σε ένα μήνα , μπορώ να το φτιάξω εγώ ; Αν βέβαια έχεις την αντοχή να απαντάς στις συνεχείς ερωτήσεις μου και να μου υποδεικνύεις βήμα-βήμα , βάσει των φωτογραφιών που θα αναρτώ , τι πρέπει να κάνω . Την άμεση απάντηση την γνωρίζω , "είναι επικίνδυνο χρειάζεται ηλεκτρολόγος" . Το ξέρω , αλλά λέω , μήπως ;
    Φίλε μου εδώ δεν είναι πλυντήριο που το πολύ-πολύ να μην δουλέψει, εδώ έχεις να κάνεις με ένα δυνητικό σιωπηλό δολοφόνο που, αν κάνεις το λάθος, δεν ξέρεις πού, πότε και ποιόν θα χτυπήσει, ακόμη κι αν στην αρχή δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα. Γι'αυτό και προσωπικά εμμένω, από πεποίθηση, στην άμεση απάντηση, αρνούμενος να γίνω άκων συνεργός σε σωματική βλάβη ή και θάνατο. Στο κάτω-κάτω, αν καταλαβαίνω καλά ζεις καιρό τώρα με αυτό, ένα μήνα παραπάνω θα το παλέψεις.

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nyannaco για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DimMani (20-12-18)

  8. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου εδώ δεν είναι πλυντήριο που το πολύ-πολύ να μην δουλέψει, εδώ έχεις να κάνεις με ένα δυνητικό σιωπηλό δολοφόνο που, αν κάνεις το λάθος, δεν ξέρεις πού, πότε και ποιόν θα χτυπήσει, ακόμη κι αν στην αρχή δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα. Γι'αυτό και προσωπικά εμμένω, από πεποίθηση, στην άμεση απάντηση, αρνούμενος να γίνω άκων συνεργός σε σωματική βλάβη ή και θάνατο. Στο κάτω-κάτω, αν καταλαβαίνω καλά ζεις καιρό τώρα με αυτό, ένα μήνα παραπάνω θα το παλέψεις.
    ΟΚ σεβαστό/δεκτό .

  9. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    ...όμως παραμένει η ερώτηση , με ποια κριτήρια επιλέγω τον τριφασικό Επιτηρητή τάσης ; Οπωσδήποτε δεν πάω στην φθηνή λύση , αλλά δεν ξέρω ποιόν .

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση Sharp] Sharp Aquos LC-32XL8E Αναβοσβήνουν τα κόκκινο και πράσινο led
    από Scout Boy στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-16, 16:37
  2. [Indesit] Moon SIXL 106 S - Αναβοσβήνουν LEDs και δεν κανει ξέβγαλμα
    από @Vagelis@ στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-15, 23:42
  3. [Τηλεόραση] Πρόβλημα με οθόνη υπολογιστή hp L1706
    από kostas stathopoulos στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-15, 14:29
  4. Οθόνη τηλεόρασης κοκκινίζει!
    από Στέφανος19 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-11, 19:38
  5. SOS οθόνη TFT υπολογιστή!!!
    από makrisd1 στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-08, 23:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας