Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Αλεκος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Μεσσηνια
    Μηνύματα
    58

    Lightbulb Έχω εγκαταστήσει μια κάμερα Δικτύου που δούλευε μια χαρά

    Καλημέρα σας! Έχω εγκαταστήσει μια κάμερα Δικτύου που δούλευε μια χαρά πληκτρολογούσα την διεύθυνση και έβλεπα το χώρο εγκατάστασης. Μάλλον από διακοπή η αυξομείωση ρεύματος μου έκανε reset και δεν ανταποκρίνεται. Μπήκα στο ρουτερ και είδα την πύλη ιντερνέτ που άλλαζη συνεχώς την πληκτρολόγησα και βλέπω το χώρο μια χαρά. Τι πρέπει να ρυθμίσω και που στην κάμερα για να μπαίνω πάλη με την διεύθυνση. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη her
    Μέλος
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Να απενεργοποιήσεις το DDNS, ώστε να μην παίρνει IP αυτόματα αλλά χειροκίνητα την οποία θα του την ορίσεις εσύ. π.χ 192.168.2.5 οπότε κάθε φορά θα χρειάζεσαι να βλέπεις θα βάζεις αυτόν τον αριθμό.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Αλεκος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Μεσσηνια
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Απενεργοποίηση το DDNS από το ρουτερ η την κάμερα? Και δεν θα μπαίνω πλέον με της διευθύνσεις που έμπαινα π.χ. homecam1.selfip.com και homecam2.dyndns.tv?

  4. #4
    Το avatar του χρήστη her
    Μέλος
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    απο το dvr. Θα ορίσεις την ip που θα παίρνει πάντα το dvr. Εφόσον η ip είναι σταθερή και δεν αλλάζει, αυτό σημαίνει ότι θα συνδέεσαι κάθε φορά με μια συγκεκριμένη ip την οποία την ξέρεις γιατί θα την έχεις ορίσει στο dvr. Αρχικά προσπάθησε να δεις το dvr τοπικά, μέσω δικτύου και όχι μέσω internet. Αν θες βοήθεια να μπω με teamviewer μήπως και βγάλουμε άκρη

  5. #5
    Το avatar του χρήστη dan
    Μέλος
    Όνομα
    Θεόδωρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    Ρύθμισε την εσωτερική ip που παίρνει το dvr όπως σου είπε ο Ηρακλής. Αυτό θα το κάνεις μέσα από το μενού του dvr και συνήθως έχει τη μορφή του 192.168.1.χ
    Μετά προσπάθησε με τον ie να δεις αυτή τη διεύθυνση. Λογικά θα δεις εικόνα. Αν δεν έχεις dvr τοτε διάβασε στις οδιγίες της κάμερας πως αλλάζεις ip.

    Για να μπορέσεις να βλέπεις απομακρυσμένα θα πρέπει να ανοίξεις κάποιο λογαριασμό στο dyndns ή στο no-ip και να ρυθμίσεις ανάλογα το ρουτερ σου.
    Έτσι αν αλλάξει ip το ρουτερ θα ενημερώσει το dyndns. Αν έχεις στατική ip δεν χρειάζεστε dyndns.
    Ίσος χρειαστεί να ανοίξεις κάποιες πόρτες στο ρουτερ.
    Ξέμεινα από ψιλά…
    και μου κόψανε τα χοντρά!!!

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Αλεκος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Μεσσηνια
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Λοιπόν παιδία βλέπω τον χώρο με την πύλη ιντερνέτ απομακρυσμένα, και από την IP τις κάμερας 192.168.1.4 από τον ίδιο χώρο. αλλά απομακρυσμένα δεν συνδέετε με π.χ. homecam1.selfip.com που έμπαινα πριν. Που πρέπει να ανοίξω και τη πρέπει να γράψω. Βήμα βήμα όμως αν έχετε την καλοσύνη. Ευχαριστώ!

  7. #7
    Το avatar του χρήστη dan
    Μέλος
    Όνομα
    Θεόδωρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    Αρχικά πως έβλεπες απομακρυσμένα; πιστεύω πως κάποιος σου έκανε τις ρυθμίσεις. Αν ναι, δεν μπορεί να σε βοηθήσει;
    Οι δωρεάν λύσεις με dyndns και no-ip μετά από ένα χρονικό διάστημα σταματούν να δουλεύουν γιατί η υπηρεσία αν δει ότι κάτι δεν χρησιμοποιείτε για ένα χρονικό διάστημα το ακυρώνει.
    Η πιο καλή λύση είναι μια στατική ip από τον πάροχό σου αλλά αυτό θα έχει ένα μηνιαίο κόστος. Εγώ θα προτιμούσα τη στατική ip στην περίπτωσή σου γιατί είναι ότι πιο καλό και σταθερό και ξενιάζεις. τώρα για την περίπτωση που δεν θες στατική θα πρέπει να μπεις στο no-ip.com και να δημιουργήσεις ένα λογαριασμό και μετά add a host. Τα στοιχειά του host θα πρέπει να τα βάλεις στις ρυθμίσεις του ρουτερ έτσι αν αλλάξει ip το ρούτερ σου να ενημερωθεί το no-ip. Μετά για να δεις απομακρυσμένα θα πρέπει να συνδέεσαι με το host που δημιούργησες. (π.χ. test.no-ip.com) αλλά για να λειτουργεί θα πρέπει σε τακτικά χρονικά διαστήματα (καμια φορά το μήνα) να μπαίνεις στο λογαριασμό σου του no-ip και να διαχειρίζεσαι το host που δημιούργησες (έστω και αν δεν αλλάξεις το παραμικρό) Ελπίζω να βοήθησα αν δεν βγάλεις άκρη βάλε μια στατική ip για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να δουλεύει για μια ζωή. Ότι άλλο θες να ρωτήσεις... εδώ είμαστε.
    Ξέμεινα από ψιλά…
    και μου κόψανε τα χοντρά!!!

  8. #8
    Το avatar του χρήστη her
    Μέλος
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Μην δοκιμάζεις με homecam1.selfip.com. δοκίμασε απομακρυσμένα για αρχή με την εξωτερική IP σου. Μπορείς να την βρεις από εδώ http://www.whatismyip.com/
    Μην ξεχάσεις το http. Π.χ http:62.154.25.145 και από internet explorer
    Αν δεν σου δουλεύει θα πρέπει να ανοίξεις πόρτες στο router

    Θοδωρή, σε πολλά dvr έχεις δυνατότητα να ορίσεις και από εκεί τα στοιχειά του ddns όπως και στο router. Στο dvr σε ποιες περιπτώσεις το ορίζεις και που είναι χρήσιμο; Σε ρωταώ μήπως ξέρεις γιατί το έχω απορία. Στην ουσία το dvr δεν γνωρίζει από αλλαγές στην IP

  9. #9
    Το avatar του χρήστη dan
    Μέλος
    Όνομα
    Θεόδωρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από her Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην δοκιμάζεις με homecam1.selfip.com. δοκίμασε απομακρυσμένα για αρχή με την εξωτερική IP σου. Μπορείς να την βρεις από εδώ http://www.whatismyip.com/
    Μην ξεχάσεις το http. Π.χ http:62.154.25.145 και από internet explorer
    Αν δεν σου δουλεύει θα πρέπει να ανοίξεις πόρτες στο router

    Θοδωρή, σε πολλά dvr έχεις δυνατότητα να ορίσεις και από εκεί τα στοιχειά του ddns όπως και στο router. Στο dvr σε ποιες περιπτώσεις το ορίζεις και που είναι χρήσιμο; Σε ρωταώ μήπως ξέρεις γιατί το έχω απορία. Στην ουσία το dvr δεν γνωρίζει από αλλαγές στην IP
    Νομίζω παλιότερα δεν είχαν όλα τα router υποστήριξη για dyndns. Πιστεύω πως αυτός είναι ο λόγος. Αλλά δεν το γνωρίζω καλά το συγκεκριμένο θέμα αν κάνω λάθος διορθώστε με παρακαλώ.
    Ξέμεινα από ψιλά…
    και μου κόψανε τα χοντρά!!!

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Αλεκος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Μεσσηνια
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Eχετε απόλυτο δίκιο παιδία, στατική ip θα βάλω τελικά να ξενοιάσω. διότι είναι επαγγελματικός ο χώρος, και στο παρελθόν είχα πάλη ίδια προβλήματα. σας ρώτησα διότι ήθελα να προσπαθήσω μόνος μου για να το μάθω. Εάν τελικά δεν τα καταφέρω θα απευθυνθώ στο φίλο που μου τα είχε εγκαταστήσει. πάντως δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω για την φιλότιμη ανταπόκριση. Σας ευχαριστώ!

Παρόμοια Θέματα

  1. [Σταθερός Η/Υ] Είχα εγκαταστήσει το MC AFEE free
    από shop στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-13, 14:30
  2. Κάμερα δεν δείχνει εικόνα σε dvr
    από Fu Manchu στο forum Υπόλοιπες Συσκευές Εικόνας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-12, 22:20
  3. κάμερα VCC 400P
    από Bilko στο forum Φωτογραφικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-06, 10:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας