Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης K.
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή Αυτοματισμός σε ηλιακό...

    Καλημέρα σε όλους,
    Θέλω να πάρω κάτι modules απο το ebay για να αυτοματοποιήσω τοη ηλιακό μου. Συγκεκριμένα θέλω όταν η θερμοκρασία στο boiler είναι χαμηλή ενα module να δίνει εντολή στην αντίσταση για να ζεστάνει. Εδω είναι και η ερώτηση:
    Θέλω όσο η θερμοκρασία είναι χαμηλή -πες 40ο - να δουλεύει η αντίσταση μέχρι να πάει -πες 75ο και ξανά μέτρηση θερμοκρασίας ή είναι καλύτερα:
    Οταν η θερμοκρασία είναι 40ο να πάρει για 1 ώρα η αντίσταση και να σταματήσει και ξανά μέτρηση της θερμοκρασίας.
    Εχω το ίδιο αποτέλεσμα και με τους 2 τρόπους; Προτιμείται ο δεύτερος έναντι του πρώτου για κάποιους λόγους;

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.130

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hitech444 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους,
    Θέλω να πάρω κάτι modules απο το ebay για να αυτοματοποιήσω τοη ηλιακό μου. Συγκεκριμένα θέλω όταν η θερμοκρασία στο boiler είναι χαμηλή ενα module να δίνει εντολή στην αντίσταση για να ζεστάνει. Εδω είναι και η ερώτηση:
    Θέλω όσο η θερμοκρασία είναι χαμηλή -πες 40ο - να δουλεύει η αντίσταση μέχρι να πάει -πες 75ο και ξανά μέτρηση θερμοκρασίας ή είναι καλύτερα:
    Οταν η θερμοκρασία είναι 40ο να πάρει για 1 ώρα η αντίσταση και να σταματήσει και ξανά μέτρηση της θερμοκρασίας.
    Εχω το ίδιο αποτέλεσμα και με τους 2 τρόπους; Προτιμείται ο δεύτερος έναντι του πρώτου για κάποιους λόγους;

    Ευχαριστώ
    Θέλεις μόνο όταν η θερμοκρασία γίνει 40 να ξεκινάει το ζέσταμα του νερού??

    Εγώ έτσι όπως το ζητάς βλέπω ότι χρειάζεσαι δύο θερμόμετρα θερμοστάτες.Βάζεις τον Sensora του πρώτου και δεύτερου θερμοστάτη μέσα στο boiler ρυθμίζεις τον πρώτο θερμοστάτη όταν πέσει η θερμοκρασία στους 40 βαθμούς να ξεκινήσει να ζεσταίνει και ρυθμίζεις τον δεύτερο θερμοστάτη στους 75 για να διακόψει την λειτουργία της αντίστασης.Βέβαια υπάρχει ένα θεματάκι διότι όταν ο δεύτερος θερμοστάτης πέσει έναν βαθμό π.χ στους 74 βαθμούς τότε η αντίσταση θα ξεκινήσει πάλι να ζεσταίνει το νερό.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 09-10-16 στις 17:48
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    76

    Προεπιλογή

    Θέλεις δηλαδή καθ'όλο το 24ωρο να λειτουργεί κατα αυτό τον τρόπο; Όταν πέφτει 40 να ξεκινάει, και όταν φτάσει 75 να σταματάει; (Δt 35 βαθμούς)

    Εαν σκέφτεσαι αυτό, είναι λάθος. Καταναλώνεις άσκοπα ενέργεια. Θα έχεις μικρότερη κατανάλωση αν προσπαθήσεις να κρατήσεις σταθερή μια θερμοκρασία.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.890

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια υπάρχει ένα θεματάκι διότι όταν ο δεύτερος θερμοστάτης πέσει έναν βαθμό π.χ στους 74 βαθμούς τότε η αντίσταση θα ξεκινήσει πάλι να ζεσταίνει το νερό.

    Αν όμως εκτός από τους δυο θερμοστάτες βάλει και ένα ρελέ με αυτοσυγκράτηση, γίνεται.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.130

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν όμως εκτός από τους δυο θερμοστάτες βάλει και ένα ρελέ με αυτοσυγκράτηση, γίνεται.
    Ναι λίγο ακόμη αν μελετηθεί θα βγει ο αυτοματισμός αλλά περιμένω μία απάντηση από τον φίλο αν τελικά πρέπει υποχρεωτικά να πέφτει στους 40 βαθμούς για να ξεκινάει η όλη διαδικασία.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.566

    Προεπιλογή

    Μήπως πάμε να λύσουμε το λάθος πρόβλημα; Ο υπό συζήτηση αυτοματισμός σε πολλές περιπτώσεις ακυρώνει τον ηλιακό, π.χ. κάνω ένα ντους το πρωί και πέφτει η θερμοκρασία από τους 42°C που είχα από χτες, στους 39°C, και παίρνει μπροστά η αντίσταση. Ολη η ηλιοφάνεια της ημέρας θα πάει χαμένη, γιατί θα έχω ήδη ζεστάνει το νερό με ρεύμα (κερατιάτικα).
    Προσωπικά θα κινούμην στη λογική του χρονοδιακόπτη που συμπληρώνει με ρεύμα μετά το τέλος της ηλιακής ημέρας, στη διάρκεια του μειωμένου ωραρίου, π.χ. 15:30 με 17:00 ή 06:30 με 08:00 το χειμώνα, ανάλογα με το πότε χρειάζεταi το ΖΝΧ, και 06:00 με 07:00 το καλοκαίρι (με το θερμοστάτη στους 50-55°C, σπάνια και για λίγο θα λειτουργήσει).

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.354

    Προεπιλογή

    Ο νηματοθέτης μπορεί να διαβάσει τα παρακάτω μπας και τον ενδιαφέρει και τον βολεύει (ανάλογα τα ταληροφούσεκα της τσέπης)
    Εδώ τεχνικός του είδους υποστηρίζει ότι ταχυθερμοσίφωνες μπορούν να συνδεθούν με παροχή νερού από τον ηλιακό.
    http://www.plumbers.gr/taxithermosifonas.htm
    Νομίζω σε αυτήν την περίπτωση δεν πάει απολύτως τίποτα χαμένο σε αντίθεση με όσα παραπάνω.

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανάποδη τοποθέτηση συλλέκτη σε ηλιακό.
    από dennis76 στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-16, 22:58
  2. Θέμα με πίεση νερου απο ηλιακό θερμοσυφωνα
    από Aslanis_mike στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-16, 22:09
  3. διαροή σε ηλιακό θερμοσύφωνα
    από stef1800 στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-15, 07:24
  4. Πρόβλημα με Ηλιακό Θερμοσίφωνα
    από korado στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-15, 23:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας