Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    ΣΠΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    ΕΥΒΟΙΑ
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΨΥΓΕΙΟΚΑΤΑΨΥΚΤΗ ΝΤΟΥΛΑΠΑ GENERAL ELECTRIC

    Καλησπέρα σας

    Έχω τον ψυγειοκαταψύκτη General Electric Montelo GSG22KEMDFWW. Πριν από 2 μήνες μου έριχνε το ρελέ διαφυγής κάθε 2-3 ημέρες. Μέτρησα διαρροή στο φις αλλά δεν ήταν συνεχής. Κάλεσα τεχνικό ο οποίος διαπίστωσε διαρροή στον σένσορα της απόψυξης (βαρελάκι το ονόμασε) που είναι εσωτερικά στην πλάτη του καταψύκτη. Το αντικατέστησε και όλα καλά. Ένα μήνα μετά, σταμάτησε να στέλνει κρύο αέρα στη συντήρηση επειδή το ανεμιστηράκι στο εσωτερικό του καταψύκτη έπαψε να λειτουργεί. Στο παρελθόν αυτό το έχω αντικαταστήσει μόνος μου 3 φορές. Έτσι έχω την εμπειρία, για το εξάρτημα αυτό. Κάλεσα τον ίδιο τεχνικό και το αντικατέστησε. Ένα μήνα μετά, ξανά τα ίδια. Στη συντήρηση θερμοκρασία 12 βαθμοί, στην κατάψυξη οκ. Ανοίγω μόνος μου το κάλυμα στον καταψύκτη και είδα ότι είχε πιάσει πολύ πάγο. Το ανεμιστηράκι λειτουργούσε αλλά η δίοδος του αέρα έκλεισε από τον πάγο. Το ξεπάγωσα με το πιστολάκι μαλιών και ξαναλειτούργησε. Σε μία εβδομάδα ξανά τα ίδια. Σήμερα, είναι 3η μέρα από την τελευταία απόψυξη πράγμα που σημαίνει ότι δεν πειτουργεί η αυτόματη απόψυξη. Μετά το σημερινό ξεπάγωμα, έλεγξα με το πολύμετρο ωμομετρικά τις δύο αντιστάσεις (λάμπες αλογόνου) που έχει σε σειρά και μέτρησα 100Ω. Πρόσεξα ότι το "βαρελάκι" που είχε αντικαταστήσει ο τεχνικός δεν ήταν καλά κουμπωμένο πάνω στο σωληνάκι της σερμπατίνας. Το κούμπωσα και το ξαναέβαλα στην πρίζα. Άρχισε να λειτουργεί κανονικά και παρατήρησα επίσης και κάτι άλλο. Μόλις κλείσω με δύναμη την πόρτα του καταψύκτη, ανοίγει λίγο η πόρτα της συντήρησης. Μήπως χρειάζεται εκτός των άλλων και αντικατάσταση του λάστιχου της πόρτας με τον μαγνήτη? Αν μπορεί κάποιος με παρόμοια εμπειρία να βοηθήσει ως προς τη μη λειτουργία της αυτόματης απόψυξης θα ήμουνα υπόχρεος.... Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το κατεβατό...

  2. #2
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.470

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Σπύρο.
    Εκτός από τα βαρελάκι έχει και ένα αισθητήρα απόψυξης. Αν δεν κάνω λάθος είναι 5kωμ σε θερμοκρασία 25 βαθμών και είναι κουμπωμενο πάνω στην σερπαντίνα.
    Σε περίπτωση που ξαναπιάσει πάγο πρέπει να το μετρήσεις.
    Αν είναι καλό μετά είναι πολύ πιθανό να έχει βλάβη στην πλακέτα.
    Όσο για την πόρτα τα λάστιχα μην τα πειράζεις αν δεν είναι κομμένα.
    Δώσε μια κλήση προς τα πίσω ρυθμίζοντας τα μπροστινά ροδακια ώστε να κλείνει μόνη της η πόρτα. Σε όλα τα ψυγεία full no frost όπως το δικό σου υπάρχει τάση να ανοίγει η πόρτα επειδή οι θάλαμοι επικοινωνούν μεταξύ τους και όταν κλείνει η μία πόρτα στέλνει αέρα στον διπλανό θάλαμο και πιέζει την πόρτα προς τα έξω.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    ΣΠΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    ΕΥΒΟΙΑ
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Σάκη

    Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Έχω ίδιο σένσορα με τον άλλο που αναφέρεις τον οποίο μέτρησα και ξεκινάει με 4ΚΩ στο περιβάλλον και σε κούπα με παγάκια ανέβηκε στα 12 ΚΩ, Μετά το έβαλα μέσα στον καταψύκτη και σε 2 λεπτά έφτασε τα 22ΚΩ. Θεωρώ ότι δουλεύει οπότε αν πιάσει πάλι πάγο θα τον αλλάξω με αυτόν του ψυγείου κόβοντας και επανασυνδέοντας τα δύο καλώδια. Ξανά ευχαριστώ.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    ΣΠΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    ΕΥΒΟΙΑ
    Μηνύματα
    48

    Προεπιλογή

    Σ΄ευχαριστώ πολύ Σάκη

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SPIROS1951 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    tipos (Χθες)

Παρόμοια Θέματα

  1. [Άλλη] Προβλημα με ψυγείο General Electric.
    από Michalis V. στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-20, 15:30
  2. [Άλλη] Προβλημα με τη καταψυξη στο ψυγείο GENERAL ELECTRIC
    από tsoutoura στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-20, 13:06
  3. [Άλλη] Προβλημα με ψυγειο General Electric TBG16JAZCRWH
    από Antonis1988 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-20, 20:24
  4. [Άλλη] General electric
    από Nospan στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-19, 08:46
  5. [Άλλη] GENERAL ELECTRIC ΝΤΟΥΛΑΠΑ
    από lavrakas στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-17, 09:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας