Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    May 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή Προβλημα με ψυγειο General Electric TBG16JAZCRWH

    Kαλησπερα στην κοινοτητα

    Θα ηθελα να αναφερω αρχικα το ιστορικο του ψυγειου μου.Πριν ενα χρονο διαπιστωσα χαμηλη αποδοση του ψυγειου(-5 καταψυξη και 15 συντηρηση). Καλεσα τον ψυκτικο και διαπιστωθηκε ελλειψη φρεον οποτε και πραγματοποιηθηκε πληρωση. Το ψυγειο ξεκινησε να λειτουργει αψογα οταν μετα απο 2 μηνες ειδα οτι στην συντηρηση η θερμοκρασια δεν ηαν σωστη. Συνεχως εδειχνε 9 με 10 βαθμους. Ξανακαλεσα τον ψυκτικο και διαπιστωσε οτι τα δυο κλιξον ειχα σκασει.Το ενα κλιξον ειναι για τον ανεμιστηρα και το αλλο για την αντισταση αποψυξης.Σωστα? Λογω ενός προβλήματος υγειας που είχε εκείνο τον καιρο μου εδειξε ποια ηταν,τα αγορασα και τα αντικατεστησα μονος μου. Το ψυγειο λειτουργουσε αψογα σχεδον για ενα χρονο
    Μετα απο μεγαλο διαστημα και συγκεκριμενα τον μαρτιο του 2020 παρατηρησα οτι η συντηρηση και παλι δεν ηταν σωστη. Ανοιξα την πλατη της καταψυξης και διαπιστωσα "χιονι" στην σερπαντινα και παγο στην εξοδο που φευγουν τα νερα οταν λιωνουν οι παγοι. Ο ψυκτικος μου ειχε προτεινει να αλλαξω την αντισταση αποψυξης αλλα δεν την ειχα αλλαξει καθως παρακολουθουσα τον ψυγειο για μεγαλο διαστημα και λειτουργουσε σωστα. Μετρησα την αντισταση και δεν μου δειχνει απειρο αλλα καποια Ωhm που σημαινει οτι λειτουργει σωστα. Βεβαια καλου κακου την αντικατεστησα ετσι για το γαμωτο. Το ψυγειο ξεκινησε να λειτουργει κανονικα αλλα μετα απο μια εβδομαδα παλι τα ιδια. Σκεφτηκα οτι προφανως λειτουργησε ισια ισα μεχρι να ξαναπιασει παγο η σεραντινα και η εξοδος των υγρων. Εφοσον η αντισταση πλεον ειναι καινουργια σημαινει οτι δεν φταιει η αντισταση. Κατι δεν επιτρεπει να τροφοδοτηθει η αντισταση αποψυξης ωστε να θερμανθει και να λιωσουν οι παγοι.
    Δεν ξερω. Να ειναι το κλιξον που αλλαξα πριν καποιο διαστημα?Ο χρονοδιακοπτης αποψυξης??

    Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε βοηθεια στην επιλυση του προβληματος μου
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antonis1988 : 24-05-20 στις 10:44

  2. #2
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.566

    Προεπιλογή

    Την πρώτη φορά, όταν συμπλήρωσε φρέον, βρέθηλκε και αποκαταστάθηκε η δοαρροή; 'Η απλά συμπλήρωσε; Στη δεύτερη περίπτωση, εξακολουθεί να χάνει, έστω και αργά, και αυτό είναι το πρόβλημα.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    May 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    δεν χάνει φρεον. Η κατάψυξη είναι στους - 19..Η συντήρηση δεν λειτουργεί σωστα γιατί όπως ανέφερα πιάνει χιόνι η σερπαντινα και γενικά η πλάτη πίσω από την κατάψυξη με αποτέλεσμα να μην γίνεται σωστή κυκλοφορία του ψυχρού αέρα μέσα στη συντήρηση. Αυτό πιυ σκέφτομαι ειβαι ότι δεν τροφοδοτείται η αντίσταση αποψυξης για να λιώσουν οι πάγοι. Παρακολούθησα κ το σωληνάκι πίσω από το ψυγείο οταν σταματάει για να γίνει η απόψυξη κ δεν είδα να στάζει ούτε σταγόνα που σημαίνει ότι δεν λιώνουν οι πάγοι

    Εννοείται αποκατασταθηκε η διαρροη του φρεον.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antonis1988 : 24-05-20 στις 10:45

  4. #4
    Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Μέλος
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    257

    Προεπιλογή

    Ξαναπαγώνει το νερό από το λιωμένο πάγο στην αποχέτευση με αποτέλεσμα να κλείνει και να γίνεται πια μόνο συσσώρευση πάγου.
    Ένα κομμάτι αντίσταση σιλικόνης παράλληλα με την αντίσταση απόψυξης στην αρχή τη σωλήνας αποχέτευσης είναι η λύση.
    Μου έχει τύχει σε δυο ψυγεία.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    May 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Η αλήθεια είναι ότι η αντίσταση είναι τοποθετημένη πάνω σε μια λαμα από την οποία φεύγει ένα κομμάτι σιδερακι το οποίο πάει και μπαίνει μέχρι 10 πόντους στη αποχέτευση. Όταν πυρωνει η αντίσταση λογικά πυρώνεται κ αυτο το λαμακι που θα έπρεπε να λιώνει ότι πάγο βρίσκεται μέσα στην αποχέτευση.

    Πάντως σήμερα βρήκα και τον χρόνο διακοπτη αποψυξης. Τον έκανα μια περιστροφή ώσπου να ακουστεί το κλικ και έχοντας ένα πολυμετρο μέτρησα 220 προς την αντίσταση κ έβαλα το χέρι μ κάτω από την αντίσταση. Η αντίσταση ενεργοποιεί ται κανονικά. Τι να πω. Πραγματικά δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Δεν έχω ξαναβρεθεί σε τέτοιο αδιέξοδο. Δεν ξέρω μήπως είναι το κλιξον. Μια πιάνει μια δεν πιανει;;;

  6. #6

    Προεπιλογή

    Ανεβασε φωτο συντηρησης και καταψυξης.
    tapavakos.gr

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    May 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    10

  8. #8

    Προεπιλογή

    Το ψυγειο σού εχει πάνω την καταψυξη και κατω την συντηρηση? Η συντηρηση παιρνει ψυξη μεσω αεραγωγου και ελεγχεται απο ταμπερ? Για τις αποψυξεις εχει μηχανικο χρονοδιακοπτη ?
    tapavakos.gr

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.343

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Antonis1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν χάνει φρεον. Η κατάψυξη είναι στους - 19..Εννοείται αποκατασταθηκε η διαρροη του φρεον.
    Που στο επισκεύασε στο σπίτι? ή πήρε την συσκευή στο μαγαζί.
    Κατά την γνώμη μου κάνε το απόψυξη ξανακλείσε τα όλα . Και δες για την 1η μέρα λειτουργίας του αν η συντήρηση φτάνει με αμεσότητα στις επιθυμητές θερμοκρασίες και μπορεί να διακόπτει (από θερμοστάτη παύσεις / περιοδικές) και ότι δεν δουλεύει πολύ περισσότερο από ότι όταν ήταν σε καλή κατάσταση παλιότερα . Δεν θα επικεντρωθείς στην θερμοκρασία κατάψυξης , αλλά στην θερμοκρασία συντήρησης και την αμεσότητα για την 1η μέρα (χωρίς να ανοίγεις συχνά τις πόρτες).

    https://www.partselect.com/Models/TBG16JAZCRWH/
    το μαύρο σωληνοειδές (σαν κάγκελα) εξάρτημα κάτω στο μοτέρ αν έχει σκόνες καθάρισμα και αν δουλεύουν οι ανεμιστήρες κοντά στο μοτέρ .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 24-05-20 στις 20:06

  10. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    May 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Σωστά. πάνω κατάψυξη και κάτω συντήρηση. Ναι μέσω αεραγωγου χωρίς έλεγχο ταμπερ. Νσι με χρονοδιακοπτης γίνονται οι αποψύξεις. Τον βρήκα κιόλας κ τον πείραξα για να ελέγξω αν περνάει τάση στην αντίσταση.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-20, 03:05
  2. [Άλλη] General Electric ΨΥΓΕΙΟ καταπακτή παγακιων πηνίο
    από APOSTOLOSON στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-19, 23:13
  3. [Άλλη] General electric
    από Nospan στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-19, 08:46
  4. [Άλλη] Πρόβλημα με ψυγειο General Electric
    από nikaragian στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-16, 20:58
  5. [Άλλη] ψυγειο general electric θερμοκρασια οτι να ναι
    από ioannis_83 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-16, 20:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας