Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    7

    Excamation Καψιμο ηχειου

    Καλημερα σε ολους. Εχω στο αυτοκινητο μου μπροστα ενα ζευγαρι διαιρουμενα ηχεια rockford 13 αρια 35 watt rms στα 4 ωμ. Τα οδηγει ενισχυτης αναλογος. Μεχρι σημερα ολα καλα οταν τα αποσυνδεσα και ισως συνδεσα καποιο καλωδιο λαθος με αποτελεσμα το ενα το ηχειο να παιζει μονο η κορνα του. Το υπολοιπο ειναι νεκρο λογικα καηκε ετσι? Φτιαχνει αυτο? Δεν υπαρχουν δυστηχως χρηματα για αγορα αλλων και θελω να με διαφωτισετε αν φτιαχνει. Παραθετω μια φωτο για ποιο ακριβως ειναι το ηχειο αν αυτο παιζει ρολο

    Σας ευχαριστω και περιμενω διακαως απαντηση σας..Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  rockford_fosgate_r152.jpg Εμφανίσεις:  14 Μέγεθος:  16,3 KB

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PIPERIAS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σε ολους. Εχω στο αυτοκινητο μου μπροστα ενα ζευγαρι διαιρουμενα ηχεια rockford 13 αρια 35 watt rms στα 4 ωμ. Τα οδηγει ενισχυτης αναλογος. Μεχρι σημερα ολα καλα οταν τα αποσυνδεσα και ισως συνδεσα καποιο καλωδιο λαθος με αποτελεσμα το ενα το ηχειο να παιζει μονο η κορνα του. Το υπολοιπο ειναι νεκρο λογικα καηκε ετσι? Φτιαχνει αυτο? Δεν υπαρχουν δυστηχως χρηματα για αγορα αλλων και θελω να με διαφωτισετε αν φτιαχνει. Παραθετω μια φωτο για ποιο ακριβως ειναι το ηχειο αν αυτο παιζει ρολο

    Σας ευχαριστω και περιμενω διακαως απαντηση σας..Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  rockford_fosgate_r152.jpg Εμφανίσεις:  14 Μέγεθος:  16,3 KB
    Κοίτα απο κάτω μήπως έκοψες κατα λάθος κάνα καλώδιο που οδηγεί στην μεμβράνη από τους ακροδέκτες.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Καλημερα φιλε μου. Οχι δεν εχει κοπει ακροδεκτης. Για την ακριβεια εγινε λαθος συνδεση και ισως αυτο μαλλον το εκαψε..

  4. #4
    Το avatar του χρήστη aris285
    Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    144

    Προεπιλογή

    Τι λαθος εγινε δηλαδη?

  5. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PIPERIAS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σε ολους. Εχω στο αυτοκινητο μου μπροστα ενα ζευγαρι διαιρουμενα ηχεια rockford 13 αρια 35 watt rms στα 4 ωμ. Τα οδηγει ενισχυτης αναλογος. Μεχρι σημερα ολα καλα οταν τα αποσυνδεσα και ισως συνδεσα καποιο καλωδιο λαθος με αποτελεσμα το ενα το ηχειο να παιζει μονο η κορνα του. Το υπολοιπο ειναι νεκρο λογικα καηκε ετσι? Φτιαχνει αυτο? Δεν υπαρχουν δυστηχως χρηματα για αγορα αλλων και θελω να με διαφωτισετε αν φτιαχνει. Παραθετω μια φωτο για ποιο ακριβως ειναι το ηχειο αν αυτο παιζει ρολο

    Σας ευχαριστω και περιμενω διακαως απαντηση σας..Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  rockford_fosgate_r152.jpg Εμφανίσεις:  14 Μέγεθος:  16,3 KB
    1)αυτά τα ηχεια είναι δυο δρομων και όχι διαιρουμενα
    Σε αυτά όταν λεμε 35watt προσθετουν την ισχυ του woofer και
    Την ισχυ του twitter
    π.χ 25watt woofer και 10 watt twitter
    Βεβαια η περισσοτερη ισχυ πηγαινει στο woofer

    2)διαiρουμενα σημαινει χωρια woofer χωρια twitter
    Αυτά φυσικα είναι καλυτερα και εχουν συνηθως περισσοτερη ισχυ

    Τωρα συνηθως κοβονται συρματακια που που πηγαινουν στην μπροστα πλευρα
    στο πηνιο του woofer και η άλλη πλευρα στις επαφες των βισματων
    μπορεις να τα κουνησεις με το χερι να δεις αν δουλευψει το woofer
    αν παλι δεν δουλεψει καθολου τοτε εχεις καμενο πηνιο οποτε είναι για πεταμα

    διαιρουμενα είναι αυτά π.χ.
    http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=396


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  rockford_fosgate_r152.jpg Εμφανίσεις:  7 Μέγεθος:  83,5 KB

Παρόμοια Θέματα

  1. καψιμο τροφοδοτικου
    από thomasskoy στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-10, 20:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας