Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή Pitsos No Frost παγος στην καταψυξη ζεστη στην ψυξη...

    Καλημερα σας,
    εχω ενα ψυγειο νο φροστ της Πιτσος και τωρα τελευταια μου κανει το εξης,η καταψυξη γεμιζει παγο και η ψυξη αρχιζει να βγαζει ζεστο αερα.Καταλαβα οτι ο παγος κλεινει το ''τουνελ'' του αερα και δν ανεβαινει ο παγωμενος αερας επανω στην ψυξη.Μετα απο καλη αποψυξη 2+ημερων δουλευει αλλα στον μηνα περιπου παλι τα ιδια,φουλ παγος κατω και ζεστος αερας πανω.και να σπασω και καθαρισω τον παγο που βλεπω και μαζευει τερμα κατω, μεσα στο ''τουνελ'' δν μπορω οποτε δν το γλιτωνω.τον θερμοστατη της καταψυξης τον εχω καθαρισει με ενα γυαλοχαρτο οπως και μου προτειναν,στο παρελθον ειχε ''δουλεψει'' αλλα πλεον δωρον αδωρον.η καταψυξη να πω οτι ειναι ρυθμισμενη στο ελαχιστο σχεδον.μπορω να αλλαξω τον θερμοστατη της καταψυξης ?? ειναι ενας κοινος με της ψυξης ??? ή εχει δυο ?? πρεπει να λυθει και απο πισω ???
    παιζει να φταιει κατι αλλο ???
    το ψυγειο ειναι εντιχοισμενο και ειναι μεγαλη βαβούρα το δεσιμο ειδικα των πορτων ωστε να συνεργαζονται τελεια,δεν ξαναχει εντιχοισμα σε ψυγειο !
    ευχαριστω για τον χρονο σας προκαταβολικα οποιος εχει την διαθεση να βοηθησει!!!20170207_112742_resized.jpg20170207_112747_resized.jpg20170207_112754_resized.jpg20170207_112839_resized.jpg20170207_112849_resized.jpg

  2. #2
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.567

    Προεπιλογή

    Κατ'αρχήν εντόπισε το ταμπελάκι με το E/Nr (κωδικός μοντέλου) του ψυγείου και γράψε το, για να ξέρουν οι ειδικοί για ποιό ψυγείο μιλάμε.
    Πέραν αυτού, σε μένα τον μην ειδικό, το πρόβλημά σου μου κάνει για μη λειτουργία της απόψυξης, που μπορεί να οφείλεται σε μια σειρά από εξαρτήματα που πιθανόν αστόχησαν, ενδεικτικά: αντίσταση, χρονοδιακόπτης, κλιξον και δεν-ξερω-τι-αλλο, αλλά σίγουρα όχι θερμοστάτης.
    τον θερμοστατη της καταψυξης τον εχω καθαρισει με ενα γυαλοχαρτο οπως και μου προτειναν
    Αυτό ομολογώ ότι με κούφανε! Δεν ξέρω πόσο σωστό μπορεί να είναι, αλλά για άλλου τύπου πρόβλημα, όχι γι'αυτό.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.473

    Προεπιλογή

    Η βλαβη σου δεν ειναι στον θερμοστατη αλλα στο συστημα αποψυξης.Συγκεκριμενα απο τη στιγμη που βουλωνει ο αεραγωγος οι περισσοτερες πιθανοτητες ειναι στην αυτοκολιτη αντισταση που βρισκεται κατω απο το evaporator.Ειναι παλιο ψυγειο αλλα απο τα καλυτερα της εποχης.Το συστημα αποψυξης σε αυτο το ψυγειο ειναι σχετικα συνθετο γιατι εχει αρκετα εξαρτηματα για να τσεκαρεις και εχει και πολλα καλωδια στο κουτι με τις συνδεσεις.Αν δεν εισαι εξοικειωμενος με τις ηλεκτρικες μετρησεις καλυτερα να μην του βαλεις χερι.Αυτα που μπορεις να δεις οπτικα ειναι αν η αυτοκολητη αντισταση εχει ξεκολησει και εαν τα κλιξον αποψυξης ειναι σε καλη εξωτερικη κατασταση.

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    πως τσεκαρω την αντιστση ? τι χρειαζεται να λυσω ?
    παντως νερα εχει το λεκανακι πισω

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    7

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    George
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    KARDITSA
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimaros86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας, Εχω και εγώ το ίδιο ψυγείο και παρουσιάζει το πρόβλημα με την απόψυξη. Δεν το έχω φτιάξει ακόμη (βολεύομαι με ένα άλλο), αλλά ότι έχω διαβάσει και ψάχνοντας το ψυγείο κατέληξα ότι υπάρχει θέμα με τον sensor της απόψυξης και με το χρονόμετρο που κανονίζει τον χρόνο που θα γίνει ή κρατά η απόψυξη. Προσπαθώ να αντικαταστήσω όλα τα μηχανικά συστήματα με ηλεκτρονικά. Δεν ξέρω πόσο χρόνο θα πάρει διότι δεν έχω πολύ χρόνο στην διαθεσή μου ακόμα και Σ/Κ....

  7. #7
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.473

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimaros86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως τσεκαρω την αντιστση ? τι χρειαζεται να λυσω ?
    παντως νερα εχει το λεκανακι πισω
    Θα πρεπει να ανοιξεις το πλαστικο καλημα στην πλατη της καταψυξης,αφου το ανοιξεις βγαλε φοτο και ανεβασε

  8. #8
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.473

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geochal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας, Εχω και εγώ το ίδιο ψυγείο και παρουσιάζει το πρόβλημα με την απόψυξη. Δεν το έχω φτιάξει ακόμη (βολεύομαι με ένα άλλο), αλλά ότι έχω διαβάσει και ψάχνοντας το ψυγείο κατέληξα ότι υπάρχει θέμα με τον sensor της απόψυξης και με το χρονόμετρο που κανονίζει τον χρόνο που θα γίνει ή κρατά η απόψυξη. Προσπαθώ να αντικαταστήσω όλα τα μηχανικά συστήματα με ηλεκτρονικά. Δεν ξέρω πόσο χρόνο θα πάρει διότι δεν έχω πολύ χρόνο στην διαθεσή μου ακόμα και Σ/Κ....
    Γιατι θες να κανεις μετατροπες που ειναι αμφιβολο αν θα πετυχουν?Το ψυγειο οτι και να εχει μπορεις να το φτιαξεις με τα δικατου ανταλακτικα.Επισης καλο θα ειναι να ανοιξεις καινουργιο θεμα γιατι θα μπλεξουμε τις απαντησεις του ενος με του αλλου.

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    George
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    KARDITSA
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tipos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι θες να κανεις μετατροπες που ειναι αμφιβολο αν θα πετυχουν?Το ψυγειο οτι και να εχει μπορεις να το φτιαξεις με τα δικατου ανταλακτικα.Επισης καλο θα ειναι να ανοιξεις καινουργιο θεμα γιατι θα μπλεξουμε τις απαντησεις του ενος με του αλλου.
    Όχι δεν θα μπλέξουμε τις απαντήσεις. Επειδή το συγκεκριμένο ψυγείο το ίδιο πρόβλημα το έχει παρουσιάσει και άλλες φορές και επειδή το επισκεύαζα με τα δικά του ανταλλακτικά δεν κρατούσε πάνω απο 2-3 μήνες και ξανά το πρόβλημα. Πήρα την απόφαση να γίνει αλλαγή με ηλεκτρονικό Controller για την ρύθμιση της θερμοκρασίας, της απόψυξης, και του χρόνου διάρκειας της απόψυξης με έλεγχο για πλήρη απόψυξη. Τα πολλά sensors που διαθέτει αυτό το ψυγείο στον θάλαμο της κατάψυξης πρέπει να αλλάζονται όλα σε τακτά διαστήματα.Επίσης αυτή είναι ιδέα δική μου και δεν επιβάλλεται σε κανέναν να την ακολουθήσει.

  10. #10
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.473

    Προεπιλογή

    Φιλε μου κατι εκανες λαθος και δεν κρατουσε η επισκευη.Η πιο συνηθησμενες βλαβες στο συγκεκριμενο ψυγειο ειναι το θερμικο με τα 4 καλωδια και η αυτοκολητη αντισταση.Αν μπεις στη διαδηκασια να κανεις επισκευη με τα δικα του εξαρτηματα χρειαζεται οργανο μετρησης watt και υπομονη για να δεις ποσο κραταει η αποψυξη μεχρι να ανοιξει το θερμικο και αν βηματιζει ο χρονοδιακοπτης.Οπως καταλαβαινεις δεν αρκει να δεις αν εχεις καμενες αντιστασεις η αν τα κλιξον ειναι κλειστα η οχι.Ακομα και η αντικατασταση μιας ξεκολημενης αντιστασης εχει τον τροπο της.Οπως και να εχει υπαρχουν καποιες λεπτομεριες που κανουν τη διαφορα.Μετατροπες του ειδους αυτου που θελεις να κανεις εχω δει σε διαφορα ψυγεια που σχεδον σε κανενα δεν ηταν επιτυχης.Εγω παντως ειμαι προθημος να σου πω οτι χρειαζεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tipos : 10-02-17 στις 21:51

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Bosch] ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΑΓΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ BOSCH NO FROST
    από jimnaf στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-23, 20:23
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-14, 15:37
  3. [Κλιματιστικό] Παγος στην λεπτη σωληνα.
    από koulis/koulis.gr στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-13, 11:06
  4. [Pitsos] Προβλημα παγου σε ψυγειο No-Frost Pitsos P1KCS3703D/01
    από PanagiotisHlektrlogos στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-13, 16:23
  5. Παγος στην καταψυξη
    από kolok στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-10, 10:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας