Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Αχαρναι
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή calpak 24.000 btu - Συμπιεστής

    Γειά σας και πάλι...η βοήθεια σας στα προηγούμενα θέματα μου ήτανε πολύτιμη γι αυτό και αποφάσισα να ζητήσω την γνώμη σας ξανά.
    έχω στο σπίτι μου ένα calpak 15 ετίας 24αρι. Πριν δύο βδομάδες έχασε την χωρητικοτητά του ο πυκνωτής λειτουργίας του κομπρεσέρ. Υπέθεσα ότι είναι πυκνωτής επειδή όταν το έβαζα μπροστά έριχνε κατευθείαν την ασφάλεια...μέτρησα τον πυκνωτή και από 50 mf έχει πάει στα 46 mf...
    Άλλαξα τον πυκνωτή με νέο και δούλεψε κανονικά για 3 μέρες και τώρα δουλεύει μόνο σαν ανεμιστήρας...στην εξωτερική μονάδα ο συμπιεστής δεν πέρνει καθόλου ενώ ο ανεμιστήρας δουλεύει.
    Είμαι νέος στον χώρο και έχω μια ιδέα. Πως μπορώ να καταλάβω αν ο συμπιεστής είναι ΟΚ ; Η αν έχει κολλήσει το ρελέ του συμπιεστή ; Πως να κινηθώ κατά την γνώμη σας ;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

  2. #2

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    βατιστας
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πάρος
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    θα πρεπει να απομονωσεις το κλιματιστικο απο το ρευμα να πας στο εξωτερικο μηχανημα και να βγαλεις του 3 ακροδεςκτες του συμπιεστη.βαζεις το πολυμετρο στο μπιπερ και τον ενα και τρεκαρεις αν εστω ενα απο τα 3 ποδαρακια κλεινει κυκλωμα με την γη.αν κλεινει εχει προβλημα ο συμπιεστης.ακομη μπορεις να μετρησεις και τα ποδαρακια ωμικα το αθρισμα των δυο συνδιασμων ακρωδεκτων να σου βγαζει περιπου τον τριτο.Το ρελεδακι ειναι τετραγωνο πανω στην πλακετα του εσωτερικου μηχανηματος και μετα απο λιγα δευτερολεπτα απο την εκκινηση του εσωτερικου κανει ενα μικρο χαρακτηριστικο ηχο 'τακ' που σημαινει οτι εχει οπλισει και εχει κλείσει κύκλωμα,μπορεις να το τρεκαρεις ακομη βαζοντας το πολυμετρο πριν τους ακροδεκτες του συμπιεστη να μετρησεις με προσοχη βεβαια αν φερνει ρευμα εκει..

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Αχαρναι
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    φιλε vaki σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου...θα το τσεκαρω οταν γυρισω απο διακοπες τελη αυγουστου...και θα ξαναενημερωσω το θεμα και με σχετικες φωτο...ευχαριστω!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ο συμπιεστής δουλεύει 24/7
    από dal_kos στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-17, 22:04
  2. [Κλιματιστικό LG] Ο συμπιεστής δουλεύει αλλά ούτε ζεσταίνει ούτε ψύχει
    από dal_kos στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-13, 01:03
  3. [Κλιματιστικό] Πρόβλημα με κλιματιστικό- δεν σταματά ο συμπιεστής
    από george1970 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-13, 12:06
  4. [Indesit] Indesit ψηγείο δουλεύει συνέχεια ο συμπιεστής
    από picdev στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-12, 22:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας