Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή Περίεργος θόρυβος σε πλυντήριο άνω φόρτωσης Brandt WTL1261K

    Καλημέρα. Τις τελευταίες μέρες κατά τη λειτουργία του πλυντηρίου ακούγεται σε κάποιες στιγμές - και μόνο τότε - ένας περίεργος θόρυβος. Ο θόρυβος ακούγεται σαν κάτι να μαγκώνει την ώρα που το πλυντήριο κάνει αποστράγγιση των νερών της πλύσης σε ενδιάμεσες φάσεις λειτουργίας. Κρατά 2-3 δευτερόλεπτα, σταματά και κάποιες φορές μπορεί να επανέλθει στην ίδια φάση λειτουργίας του πλυντηρίου, πάντα με μικρή διάρκεια. Όταν το τύμπανο περιστρέφεται με ταχύτητα δεν ακούγεται τίποτα περίεργα.
    Ανέβασα βίντεο με το θόρυβο εδώ (μετά το 0:41) :

    https://youtu.be/wgriX7kYtfQ

    Τσέκαρα το φίλτρο της αντλίας και δεν βρήκα κάτι. Ο θόρυβος φαίνεται (μάλλον, δεν παίρνω όρκο) να ακούγεται από την αριστερή πλευρά του πλυντηρίου όπως το κοιτάμε από μπροστά, όπου απ' όσο ξέρω είναι τοποθετημένο το μοτέρ (από δεξιά κάτω όπως το κοιτάμε είναι η αντλία ακαθάρτων).
    Από που μπορεί να προέρχεται; Κατά τα λοιπά τα προγράμματα πλύσης εκτελούνται κανονικά.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, περιοδικός ακούγεται ο θόρυβος στο βιντεάκι σου, κάτι έχει πέσει ανάμεσα σε τύμπανο και κάδο και κάνει την ζημιά καθώς γυρίζει πιθανον καμμία μπανελα από σουτιέν ανεβαίνει σφηνώνει και να ,ο θόρυβος , γυρίζει ανάποδα ,αυξάνει ταχύτητα ξεσφηνωνει και πάει σε σημείο το οποίο δεν έχουμε τριβή ,δεν έχεις θορυβο. Με έναν δυνατό φακό ψάξε τον κάδο μήπως βρεις κάποιο εύρημα , μετά θα πρέπει ψάχνεις από έξοδο φίλτρου αντλίας αποχέτευσης η ακόμα και βγάζοντας την αντίσταση.

    Στάλθηκε από το FS8032 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Αποκλείεις τελικά να έχει θέμα η ίδια η αντλία ασχέτως αν το φίλτρο της φαίνεται ΟΚ;

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.335

    Προεπιλογή

    Θα ήταν προτιμότερο στην στιγμή του ήχου να βλέπαμε στο βίντεο και την πλευρά τροχαλίας για να βλέπουμε αν ο ήχος συμπίπτει σε ίδιο χρόνο με την περιστροφή του κάδου . Ο ήχος μου θυμίζει τριβή λάστιχου ιμάντα τροχαλίας ? (δεν είμαι σίγουρος , ίσως και εσωτερικά του κάδου ) δοκίμασε και με χωρίς φορτίο , ή αν θεωρείς λάσκα τον ιμάντα τροχαλίας .

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Εννοείς Πέτρο το ενδεχόμενο να έχει χαλαρώσει ο ιμάντας που μεταδίδει την κίνηση από το μοτέρ στο τύμπανο;

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.335

    Προεπιλογή

    Ναι , και όταν βλέπεις οπτικά την τροχαλία πότε αυτή κινείται εννοείται και πιο εύκολα θα καταλάβεις ταυτόχρονα με την στιγμή του θορύβου τι μπορεί να είναι (π.χ. αν την στιγμή του θορύβου η τροχαλία δεν είναι σε περιστροφή / μπορείς να υποψιαστείς π.χ. την αντλία κτλ ) .

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Το πλυντήριο είναι 17 ετών. Να υποθέσω ότι σε τόσα χρόνια είναι λογικό να έχει χαλαρώσει ο εν λόγω ιμάντας;

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.335

    Προεπιλογή

    Τα έτη λειτουργίας έχουν να κάνουν και με τον χρήστη τις συσκευής (αν το δουλεύω εγώ θα πάει 117 χρόνια ) ενώ άλλος μπορεί και στο καλημέρα .
    Απλά ο ήχος μου θυμίζει συμβάντα με ιμάντα (μπορεί όμως να είναι και κάτι άλλο ) το ισχυρότερο χαρτί παίζεται στο #2
    Απλά τονίζω ότι καλύτερα είναι να βλέπεις και οπτικά την κίνηση της τροχαλίας
    Αν έχω δίκιο για ιμάντα τότε ο ήχος θα παρουσιαστεί κοντά στην εκκίνηση των αργών στροφών του κάδου που είναι και το μεγαλύτερο ζόρι στον ιμάντα (στο στύψιμο αλλάζει η συμπεριφορά τριβής διότι εκεί γίνεται ομαλά )
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 10-07-19 στις 22:51

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Καλημέρα. Πέτρο από τον ήχο που ακούγεται στο βίντεο, θα απέκλειες το ενδεχόμενο να πρόκειται για ήχο από την αντλία αποστράγγισης, όπως μου γράφει ένας φίλος στα σχόλια του βίντεο που ανέβασα πριν; Σκέψου πχ ότι το κάνει μόνο στη φάση αποστράγγισης κι όχι όταν εκκινεί για πρώτη φορά ο κάδος όταν ξεκινά το πρόγραμμα.

  10. #10
    Το avatar του χρήστη stelakis1914
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Ο ήχος που ακούγεται στο 0:41 είναι από την αντλία. Είχα κι εγώ πλυντήριο Brandt άνω φόρτωσης και έκανε η αντλία αυτόν τον θόρυβο.

    Αν θέλεις να βεβαιωθείς μπορείς να ξηλώσεις την αντλία και να δοκιμάσεις να την τροφοδοτήσεις εκτός του πλυντηρίου. Στο δικό μου μοντέλο (πιθανόν και στο δικό σου) είχε δυο αντλίες.

    Μια συμβατή αντλία κοστίζει 10€ σε ένα κατάστημα ανταλλακτικών.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Miele] Θόρυβος στο κάδο miele novotronic w863
    από Nikos v στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-19, 22:11
  2. [Brandt] WM61200 brandt
    από Agapios στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-19, 20:14
  3. [Brandt] Kωδικός βλάβης d 10 σε πλυντήριο brandt.
    από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-19, 00:09
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-19, 14:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας