Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή Φουρνακι Μικροκυμάτων Morris Grill A6020MW

    Καλησπερα και παλι,

    Εχω το παραπανω φουρνακι μετα απο 4 χρονια και ενω κατά βαση το δουλευα μονο για μικροκύματα το εβαλα 1 φορα σε χρηση Micro-Grill, αφου τελειωσε ολα μια χαρά το γυρισα σε μικροκυμαρα , απο τοτε δε ξανά δούλεψε, ολες οι λειτουργίες είναι σωστες, φωτα,ήχος, αλλα δεν ζεσταίνει.. σε Grill δουλεύει μια χαρα. Δε ξέρω αν ειναι ινβερτερ στο βιβλιο δεν αναφέρει κατι.. αν ηταν ασφαλεια θα δουλευε στο γριλλ; να είναι η λάμπα; υπάρχει τροπος δοκιμής τής; οποιος μπορει ας βοηθησει..

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Θα σου έλεγα πως αν δεν έχεις γνώσεις και κάποια εμπειρία, και ειδικά για τη συγκεκριμένη συσκευή να μην ασχοληθείς διότι στη συσκευή υπάρχει πολύ υψηλή τάση και συχνότητα
    Το μόνο που μπορείς να δεις νομίζω σαν αρχή αν ο επιλογέας που γύρισες δεν πιάνει καλά , δεν ξέρω πως είναι , περιστροφικός ή πατητός πατητός ,και αυτό αλλάζοντας τον θέση , χωρίς να ανοίξεις τη συσκευή
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω φιλε για την απάντηση σου.. Γνώσεις και έμπειρια εχω αλλά όχι στα φουρνακια.. πιανουν τα χερια μου.. ηλεκτρονικος εχω τελειωσει.. εχει και επιλογέα αυξομείωσης χρονου και πατητο για εκκίνηση.. δουλεύουν μια χαρα.. το αφησα χτες ολο το βραδυ χωρις ρευμα σήμερα το πρωι το δοκιμασα μια απο τα ίδια..

    Το έβαλα και σε προγραμμα που εχει ετοιμο, χωρίς να ρυθμίσω χρονους κτλ.. δε ζεσταίνει..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ganagnost02 : 08-11-14 στις 16:46

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    99,9% έχει καεί η ασφάλεια που βρίσκεται μέσα στο πλαστικό, ανάμεσα σε πυκνωτή και μετασχηματιστή υψηλής τάσης.
    Συνήθως είναι 0.7A / 5KV (http://www.kourlaba.gr/eshop/product...adakl6j1q9bu41)
    Την βρίσκεις και πολύ φτινότερα ebay άμα δεν το βιάζεσαι.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολυ.. θσ την αλλαξω! οχι για 4.5 ευρω δεν μπαίνω στην διαδικασία του ebay..

  6. #6
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.565

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα κι από μένα,
    θα σου έλεγα αν έχεις κάποιες γνώσεις ηλεκτρονικών και ένα πολύμετρο μέτρα πρώτα την ασφάλεια πριν την αντικαταστήσεις. Επίσης με το πολύμετρο μπορείς να μετρήσεις και τη λάμπα μάγνετρον. Όπως όλες οι λάμπες αρκεί να μετρήσεις συνέχεια στα άκρα της. Αν βρεις ανοικτό κύκλωμα απλά είναι καμένη. Συνήθως όμως οι μάγνετρον δε παθαίνουν εύκολα βλάβη. Στους φούρνους μικροκυμάτων συχνά παθαίνει βλάβη και η δίοδος υψηλής τάσης που έχουν οπότε έλεγξε και αυτή.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    Οκ φιλε υπάρχει πολυμετρο, θα δω ασφάλεια,λαμπα κ μετα δίοδο.. Ευχαριστώ..

  8. #8
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Πρόσεχε με τις μετρήσεις ,ο πυκνωτής κρατάει υψηλή τάση για λίγο και εκφορτίζεται από ενσωματωμένη αντίσταση , πάντα να ελέγχεις αν έχει εκφορτιστεί τελείως
    Μέτρησε τη μάγνετρον και για διαρροή με τη γείωση ,ενώ είναι αποσυνδεδεμένα τα 2 άκρα της πρέπει να δείχνει άπειρο με τη γείωση βάζοντας το ωμόμετρο στην πιο μεγάλη σκάλα
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    Καλημέρα ευχαριστω παιδιά όλους για την βοήθεια.. εχω ξεκινησει το ψαξιμο.. οι 2 λάμπες είναι οκ.. Ένα θέμα εχω με την μία.. Το χαρτί που την κρατα σταθερη στην ακρη της εχει ξεραθεί επομενος εχει ξεκολλήσει.. τι μπορω να βάλω ;

    Μαλλον η ασφαλεια είναι.. την δοκίμασα με Ωμ μετρο κ βαζερ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ganagnost02 : 09-11-14 στις 12:45 Αιτία:

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    Μολις αλλαξα την ασφάλεια και επαιξε το φουρνακι μια χαρά!!! Ευχαριστώ ολους για την βοήθεια!!

Παρόμοια Θέματα

  1. ΜΙΚΡΟΚΥΜΑΤΩΝ ΦΟΥΡΝΑΚΙ δεν ζεσταινει...
    από tzortzakos στο forum Μικροσυσκευές Κουζίνας
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-20, 01:10
  2. [Άλλη] φουρνακι HUMAN
    από akisssssssss στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-14, 23:20
  3. [Bosch] Δεν λειτουργει το grill
    από oldhag στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-13, 14:35
  4. προβλημα σε φουρνακι
    από pheilippe στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-11, 20:43
  5. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΦΟΥΡΝΑΚΙ
    από ΛΑΜΠΡΟΣ6 στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-08, 18:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας