Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Καλλιθεα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Κλιματιστικό Τογιοτόμι zen 18.000 BTU, πρόβλημα θέρμανσης

    Καλησπέρα, είμαι καινούριος σε αυτό το forum και θα ήθελα να πω συγχαρητήρια σε όλους που προσφέρουν σε αυτό το forum, έχετε κάνει εξαιρετική δουλειά.

    Έχω ψάξει αρκετά στο web αλλα πουθενά δεν βρήκα μια σωστή και έγκυρη απάντηση (δεν ξέρω αν υπάρχει). Πιστεύω όμως ότι δεν είμαι ο μοναδικός που έχω αυτό το πρόβλημα οποτε ελπίζω να βοηθήσουμε και τους υπόλοιπος αναγνώστες.

    Έχω αγοράσει ένα κλιματιστικό Toyotomi ZEN 18v3, 18.000 BTU (κίνα), το οποιο και εγκατέστησα (με τεχνικό/ψυκτικό) σε ένα σαλόνι 34 m2. Το οποιο όμως είναι σχεδόν άδειο, έχει ελάχιστα έπιπλα και είναι στον τελευταίο όροφο.

    Ενώ την πρώτη φορα που το άναψα το μεσημέρι μου φάνηκε δυνατό και ζέστανε τον χώρο, το βραδυ της ίδιας μέρας το είχα ανοιχτό για περίπου 3 ώρες και η θερμοκρασία του δωματίου δεν ανέβαινε πάνω από 19 βαθμούς !!!!


    Χθες, για να το δοκιμάσω, έβαλα ένα θερμόμετρο υδραργυρου στην έξοδο του ζεστού αέρα και μου έδειξε μόλις 40 βαθμούς κελσίου. (ενώ σε ένα άλλο κλιματιστικό σε άλλο χώρο το fujitsu inverter μου ανεβάζει πάνω από 50c)

    Και θάθελα να ρωτήσω, σε τι οφείλεται όλο αυτό? στο ότι το σπίτι δεν είναι κατοικημένο και δεν υπάρχουν έπιπλα? Η μήπως έχω κάποια διαρροή φρέον? Γιατί μου φαίνεται πολύ κουλό να μη μπορέσει ένα κλιματιστικό 18ari να ζεστάνει ένα σαλόνι 34 m2 ...

    Επίσης έκανα μια δοκιμη πάλι σήμερα το πρωί, και η θερμοκρασία δεν ξεπερνούσε τους 16-17 βαθμούς μετα απο μία ώρα λειτουργίας...

    Επειδή το κλιματιστικό είναι καινούριο και έχει εγγύηση, σε ποιον να απευθυνθώ? Δεν θέλω να καταλήξω να πληρώνω τον τεχνικό για βλάβη του κλιματιστικού που είναι μέσα στην εγγύηση.


    Να σημειώσω ότι έχω διπλα τζαμια και το σπίτι είναι καινούριο και έχει μόνωση. Η δοκιμη έγινε με κλειστές πόρτες και τρύπες για να μην υπάρχει διαρροή ζεστού αέρα.


    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

  2. #2
    Το avatar του χρήστη DIATHERM
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    Επειδη ειναι μεσα στην εγγυηση το κλιματιστικο καλυτερα μην φωναξεις τεχνικο τον οποιο θα πληρωσεις απο την τζεπη σου, παρε τηλ το καταστημα και αναφερε τους το προβλημα, και εκεινοι θα σου πουν! μπορει να εχει χασει φρεον εαν δεν εγινε σωστα η τοποθετηση... και κατι αλλο κενο κανατε στο μηχανημα...? τσεκαρετε την πιεση καταθλιψης του συμπιεστη....
    ποσα μετρα σωληνα βαλατε στην εξωτερικη μοναδα..?

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    θανασης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    θηβα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    μπορείς να μας πεις πια είναι η θερμοκρασία που έχει το δωμάτιο πριν ανάψεις το κλιματιστικό

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Καλλιθεα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα παιδιά. Θανάση, η θερμοκρασία στο δωμάτιο πριν μπει το κλιματιστικό σε λειτουργία είναι συνήθως στους 10 με 12 βαθμούς (έξω είχε 7-8 χθες).

    Τα παιδιά που μου το εγκαταστήσανε είναι από άλλο μαγαζί και τους εμπιστευτικά γιατί μου είχαν βάλει και αλλα κλιματιστικά στο παρελθόν. Τώρα, λογικά κάναν όλες τις διαδικασίες (κενό, έλεγχος πίεσης κατάθλιψης συμπιεστή κλπ).

    Η σωλήνα προς την εξωτερική μονάδα δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 2 με 2μιση μετρα πάντως.

    Ευχαριστω!

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    τοτε καλυτερα να καλεσεις τα παιδια που κανανε την τοποθετηση,οπως ειπε και ο Ανδρεας μπορει να εχει χασει φρεον

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Καλλιθεα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrisrigas Εμφάνιση μηνυμάτων
    τοτε καλυτερα να καλεσεις τα παιδια που κανανε την τοποθετηση,οπως ειπε και ο Ανδρεας μπορει να εχει χασει φρεον
    Γεια σου Κρις, ευχαριστώ για την απάντηση. Τους ειπα να ερθουν απλα φοβαμαι μη μου πει οτι το κλιματιστικο ειναι οκ και να μην εχω επιχειρημα να πω το αντίθετο.

    Δηλαδη υπαρχει περίπτωση να ειναι αυτή η λειτουργια του? να δουλευει κανονικά?

    ξαναμετρησα την θερμοκρασία και ειναι 42 βαθμοί στην έξοδο του αέρα. Θερμοκρασια δωματιου αυτη τη στιγμή που μιλάμε ειναι 18. Το κλιμ. Λειτουργει εδω και 2 ωρες στο φούλ

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Βαλε τον ανεμιστηρα στην χαμηλη σκαλα και ξαναμετρησε την θερμοκρεσια πρεπει να ειναι πανω περιπου στους 50

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.340

    Προεπιλογή

    σε ένα σαλόνι 34 m2. Το οποιο όμως είναι σχεδόν άδειο, έχει ελάχιστα έπιπλα και είναι στον τελευταίο όροφο.
    Επειδή έχει συμβεί σε παρόμοια τετραγωνικά ... αλλά ψηλοτάβανο (διόροφο ανοικτό χωρίς ενδιάμεσο ταβάνι) να μην μπορεί να αποδώσει ούτε 24 αρι (για όλη την ημέρα) . το ύψος εκεί (στο σαλόνι ) είναι κλασσικό? (αυτό συνηθίζεται στα καταστήματα και όχι σε ρετιρέ "το ψηλοτάβανο" ... αλλά λέω τώρα μπας)
    Αν στο σύνδεσαν (τώρα πρόσφατα) . σταμάτα το .. κάνε σαπουνοδιάλυμμα πυκνό και εξέτασε τις συνδέσεις/ρακορ που κάνανε (έξω μέσα) αν χάνει πιστεύω αρκετά . θα πρέπει να είναι εντοπίσημο . π.χ. περίμενε με το πολύ πυκνό διάλυμμα τουλάχιστον 5 - 10 λεπτά αν θα δεις καμιά φούσκα. έστω παραμικρή.

    λογικά πρέπει να έχεις αυτήν την στιγμή αρκετά μεγάλη διαρροή λόγω και του παρακάτω
    Ενώ την πρώτη φορα που το άναψα το μεσημέρι μου φάνηκε δυνατό και ζέστανε τον χώρο, το βραδυ της ίδιας μέρας το είχα ανοιχτό για περίπου 3 ώρες και η θερμοκρασία του δωματίου δεν ανέβαινε πάνω από 19 βαθμούς !!!!

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Καλλιθεα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή έχει συμβεί σε παρόμοια τετραγωνικά ... αλλά ψηλοτάβανο (διόροφο ανοικτό χωρίς ενδιάμεσο ταβάνι) να μην μπορεί να αποδώσει ούτε 24 αρι (για όλη την ημέρα) . το ύψος εκεί (στο σαλόνι ) είναι κλασσικό? (αυτό συνηθίζεται στα καταστήματα και όχι σε ρετιρέ "το ψηλοτάβανο" ... αλλά λέω τώρα μπας)
    Αν στο σύνδεσαν (τώρα πρόσφατα) . σταμάτα το .. κάνε σαπουνοδιάλυμμα πυκνό και εξέτασε τις συνδέσεις/ρακορ που κάνανε (έξω μέσα) αν χάνει πιστεύω αρκετά . θα πρέπει να είναι εντοπίσημο . π.χ. περίμενε με το πολύ πυκνό διάλυμμα τουλάχιστον 5 - 10 λεπτά αν θα δεις καμιά φούσκα. έστω παραμικρή.

    λογικά πρέπει να έχεις αυτήν την στιγμή αρκετά μεγάλη διαρροή λόγω και του παρακάτω
    ευχαριστω για την συμβουλή Πέτρο, θα το δοκιμάσω! Πάντως το σαλόνι ειναι πάρα πολυ κλασσικό, στην ουσία ένας τετράγωνος χώρος με κανονικού ύψους ταβάνι!!
    θα το ξαναμετρήσω οταν πάω σπίτι και στη χαμηλή σκάλα και θα βάλω τα αποτελέσματα

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.340

    Προεπιλογή

    θα το ξαναμετρήσω οταν πάω σπίτι και στη χαμηλή σκάλα και θα βάλω τα αποτελέσματα
    Ποια χαμηλή σκάλα? ... κλειστό θα το αφήσεις (χωρίς ρεύμα) .. και με σαπουνοδιάλυμμα έλεγξε μόνο τα ρακόρ που ενώσανε/σφίξανε οι τεχνικοί την μέσα με την έξω μονάδα .. τίποτα άλλο . (στην εσωτερική μονάδα μπορεί να μην δεις τα ρακόρ και είναι λιγάκι δύσκολο γιατί αυτά θα είναι κρυμμένα πιθανόν πίσω από την εσωτερική μονάδα και καλυμμένα με αρμαφλέξ ... ή παραδίπλα και ποιο έξω από την εσωτ μονάδα .
    Αν είναι από πίσω από την πλάτη της μονάδας τα ρακόρ .. θα χρειαστείς βοήθεια καθώς αν δεν ξέρεις μπορεί να σου πέσει η μονάδα (σκούρα τα πράγματα)

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κλιματιστικό Samsung] Πρόβλημα σε κλιματιστικό samsung
    από mfandom στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-13, 07:28
  2. [Κλιματιστικό] Πρόβλημα με το κλιματιστικό westpoint 12000btu
    από ira στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-13, 23:26
  3. [Κλιματιστικό] Πρόβλημα με κλιματιστικό OPUS
    από vangelis86 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-12, 13:24
  4. Πρόβλημα με κλιματιστικό 7000BTU
    από katestramenos στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-11, 18:56
  5. Πρόβλημα με κλιματιστικό σπιτιού
    από ΠΕΤΡΟΣ Κ. στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-07, 19:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας