Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή Electrolux Favorit F52850

    Γεια σας και καλώς σας βρήκα!

    Έχω ένα θέμα με το πλυντήριο πιάτων μου. Καταρχάς να διευκρινήσω ότι δεν έχω "ξανασκαλίσει" κάποιο πλυντήριο, ωστότο κάποιες βασικές γνώσεις τις έχω ως ηλεκτρολόγος. Έτσι ζητάω την βοήθεια όσων κατέχουν το άθλημα μπας και τα καταφέρω να το φτιάξω.

    Το πρόβλημα: Πατάω το κουμπί ON, ανάβει η οθόνη κανονικά. Για 30-40 δευτερόλεπτα εισάγεται νερό στο θάλαμο κι έπειτα η οθόνη παθαίνει μπλακ αουτ. Μόλις γίνει το μπλακ ουτ αρχίζει και δουλεύει η αντλία εξαγωγής του νερού, κι επίσης το πλυντήριο γενικά "δεν ακούει", δηλαδή πατάω το κουμπί ON/OFF ώστε το πλυντήριο να σταματήσει αλλά δεν σταματάει.

    Κάτι που παρατήρησα (που μπορεί να είναι και άσχετο): Αν όσο δουλεύει η αντλία εξαγωγής νερού γείρω ελαφρά το πλυντήριο προς τα πίσω, τότε η οθόνη ξανανάβει, σταματάει η εξαγωγή νερού, και αρχίζει πάλι η εισαγωγή νερού. Αν βέβαια το αφήσω κάτω πάλι τότε ξαναγίνεται το ίδιο από την αρχή. Για κάμποσο διάστημα μάλιστα το εκμεταλλευτήκαμε αυτό και λειτουργούσαμε το πλυντήριο υπό αυτή την κλίση, αλλά τώρα ούτε αυτό γίνεται.

    Άν θα μπορούσε κάποιος να με κατευθύνει προς τα πού να κοιτάξω, τι ελέγχους να κάνω...

    Έχω ήδη κάνει το πλυντήριο φύλλο και φτερό σχεδόν και κάθετι που βγάζω το τσεκάτω αν είναι βουλωμένο και ηλεκτρικά αν μπορώ να δω κάτι. Δεν ξέρω αν πρέπει να επεκταθώ άλλο για αρχή, να μην σας κουράσω κιόλας.

    Και μερικές πρώτες φωτό από το πλυντήριο
    1.jpg
    2.jpg
    3.jpg
    4.jpg
    5.jpg

  2. #2
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.473

    Προεπιλογή

    Στην τελευταια φωτο πανω απο τον ταχυθερμοσυφωνα εχει ενα μπεζ πλαστικο κουτι.Ειναι η αεροπαγιδα,βγαλτην και καθαρισε την καλα οπως και τα δυο σωλινακια που κουμπωνουν επανω.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Γεια χαρά Σάκη, σ' ευχαριστώ για την απάντηση καταρχάς.

    Αυτό το μπεζ δεξαμενάκι το καθάρισα και όντως έβγαλε πολύ βρώμα από μέσα. Τέσταρα επίσης και τον διακόπτη που συνδέεται το δεξαμενάκι, φυσσώντας άκουγα ένα "κλικ" κι επίσης το μετρησα με πολύμετρο.

    Μέχρι στιγμής έχω τσεκάρει την αντίσταση και λειτουργεί.
    Επίσης χθες σύνδεσα απ' ευθείας 230V στην αντλία πλύσης (χωρίς τον πυκνωτή) και με μικρή υποβοήθηση με το χέρι πήρε μπρος.
    Μετά δοκίμασα να βάλω παράλληλα τον πυκνωτή, να δω αν θα πάρει μπρος και δεν πήρε.

    Κάποια θέματα που με προβληματίζουν:

    1. Ο πυκνωτής υποτίθεται πρέπει να είναι 3μF +/- 5%, δηλαδή το ελάχιστο 2,85μF. Μετρώντας το όργανο έδειξε 2,6 μF (-13%). Δεν είναι βρχυκυκλωμένος όμως. Μήπως να τον άλλαζα;

    2. Πάνω στη σωλήνα της αντλίας είναι προσαρμοσμένο κάποιο στοιχείο που δεν γνωρίζω τι είναι. Το μέτρησα και έδειχνε 3.5 kΩ κρύο, κι όταν άναψα την αντίσταση έπεφτε σταδιακά. Μήπως είναι κάποιος αισθητήρας θερμοκρασίας; Το εξάρτημα φαίνεται στην παρακάτω φωτό, με τα μπλε καλώδια.
    7.jpg

    3. Πώς μπορώ να τσεκάρω ότι ο διακόπτης εκεί που βάζουμε το αλάτι λειτουργεί; Έχω αδειάσει το δοχείο του και με το buzzer δείχνει ότι είναι κλειστός.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.473

    Προεπιλογή

    1-Ειναι μικρη η διαφορα,θα επρεπε να δουλεψει.Τι εννοεις τον εβαλες παραληλα? Το μοτερ εχει δικιατου αναμονη 2 καλωδια για τον πυκνωτη.
    2-Ειναι το αισθητηριο και ειναι καλο.
    3-Ειναι μαγνητικος διακοπτης και τον ελεγχεις με ενα μαγνητη αν ανοιγοκλεινει.Και χαλασμενος να ειναι δεν ενοχλει τη λειτουργεια του πλυντηριου.
    Αν η μπεζ δεξαμενη ειναι καθαρη οπως και οι δυο σωληνες τοτε σε περιπτωση που η βλαβη ειναι απο υπερχυληση ισως χρειαστει μια μικρη ρυθμηση στον πιεζοστατη,το εχω συναντηση αρκετες φορες.Χρειαζεται ομως αρκετη προσοχη γιατι μπορει να σου ξεφυγει η ρυθμηση και μετα να δουλευει ακομα και χωρις νερο με οτι ασχημο αποτελεσμα συνεπαγεται.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Γεια χαρά και πάλι! Μόλις τελείωσα το μοντάρισμα του πλυντηρίου... το έλυσα ολόκληρο κι έμεινε μόνο το κουφάρι του, το καθάρισα και πλέον μπορώ να πω ότι λάμπει!
    Τέσταρα τα πάντα νομίζω, το καθένα ξεχωριστά (πλην εγκεφάλου σαφώς) και όλα φαίνονται να λειτουργούν (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω! )

    Σάκη τα καλώδια της αντλίας φαίνονται παρακάτω
    6.jpg

    Τα κόκκινα καλώδια έρχονται από τον εγκέφαλο. Τα μπλε-μαύρο από τον πυκνωτή.
    Τα αποσύνδεσα όλα, και στη θέση των μπλε-μαύρο έβαλα κατευθείαν 230V και με μία μικρή υποβοήθηση με το χέρι η αντλία δούλεψε.
    Μετά δοκίμασα στα ίδια καλώδια να προσθέσω και τον πυκνωτή παράλληλα. Υπέθετα έτσι ότι η αντλία θα δουλέψει χωρίς την υποβοήθηση με το χέρι (αλλά με του πυκνωτή) αλλά απ' ότι καταλαβαίνω μάλλον κάτι δεν έκανα σωστά;

    Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση!
    Καλό βράδυ!

  6. #6
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Καλό είναι να αλλαχτεί ο πυκνωτής της αντλίας διότι έχει πεσμένη χωρητικότητα.Είναι πυκνωτής εκκίνησης και το σύμπτωμα που κάνει είναι κλασικό δείγμα ότι θέλει αλλαγή.Δεν συνεπάγεται απαραίτητα βραχυκύκλωμα για να μη δουλεύει,άλλωστε σε αυτή την περίπτωση θα έριχνε ασφάλεια.
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ και τους δύο για την απάντηση!
    Σκέφτομαι ακόμα να μην βάλω χέρι στον πιεζοστάτη, μιας και δεν το έχω ξανακάνει, επομένως θα αγοράσω καινούριο πυκνωτή, να τον αλλάξω προληπτικά έστω.

    Κι αν δω ότι δεν γίνεται δουλειά έτσι, θα προχωρήσω στη λύση που προτείνει ο Σάκης, με τη ρύθμιση του πιεζοστάτη.
    Οστόσο Σάκη, αν δεν σου είναι κόπος να μου περιέγραφες πώς θα ρύθμιζα τον πιεζοστάτη..
    Βλέπω έχει δύο πλαστικές βιδούλες, αλλά δεν ξέρω ποιά πρέπει να πειράξω, και με ποιά φορά..

    piezostatis.jpg

  8. #8
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.473

    Προεπιλογή

    Στο μοτερ εχεις 5 καλωδια,τα δυο κοκκινα με την φυσα ειναι ταχογενητρια.Τα αλλα 3 ειναι γενικο-κυριο και βοηθητικο.Στον πυκνωτη ποσα καλωδια εχει?Αν εχει 3 ανεβασε φωτο να δω τα χρωματα.Απο την περιγραφη σου καταλαβαινω οτι δεν χρησιμοποιησες το γενικο γιαυτο και δεν δουλεψε.
    Στον πιεζοστατη ΑΝ χρειαστει θα δωσεις μιση το πολυ μια στροφη αριστεροστροφα τη βιδα που βρισκεται μπροστα απο το μαυρο καλωδιο.ΟΧΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ.

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.367

    Προεπιλογή

    Διαρροές νερού έχει και γιαυτό τα ανεπιθύμητα συμπτώματα . Στην 2η φωτό τουλάχιστον βλέπουμε διαρροή στους μεντεσέδες πόρτας και κάτω από το παγούρι , αλλά και στους σφιγκτήρες της αντλίας αποχέτευσης , και στο εξωτερικό πάτωμα της συσκευής διακρίνονται χρόνια άλατα , διόρθωσε τα αυτά και μην αλλάξεις τίποτα ακόμα και ξαναδοκίμασε ελέγχοντας επίμονα για εντοπισμό πρόσθετων διαρροών νερού . Θα πρέπει να βρεις τρόπο να παρακάμψεις προσωρινά τον φλοτεροδιακόπτη.

  10. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Στον πυκνωτή πάνε 2 μαύρα κι 1 μπλε. Βέβαια τα 2 μαύρα ουσιαστικά είναι το ίδιο καλώδιο, απλά χρησιμοποιούν τους ακροδέκτες του πυκνωτή ως κλέμμες.
    piknotis.jpg

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην 2η φωτό τουλάχιστον βλέπουμε διαρροή στους μεντεσέδες πόρτας και κάτω από το παγούρι , αλλά και στους σφιγκτήρες της αντλίας αποχέτευσης... Θα πρέπει να βρεις τρόπο να παρακάμψεις προσωρινά τον φλοτεροδιακόπτη.
    Άρα λες να άλαλζα το λάστιχο της πόρτας; Και να δοκίμαζα να βάλω καινούριους σφιγκτήρες στο λάστιχο της αντλίας αποχεύτευσης;
    Όντως, έχει γενικά διάβρωση, ορίστε και μία πιο κοντινή φωτό
    solinas antlias apoxetefsis.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiorgosVal : 26-06-18 στις 21:06

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Electrolux] πλυντήριο πιάτων ELECTROLUX
    από 1kost1 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-18, 12:16
  2. Σκούπα AEG-Electrolux
    από MARIOSR στο forum Σκούπες & Σκουπάκια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-17, 17:58
  3. [Electrolux] Electrolux ER9012B
    από leosedf στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-15, 20:06
  4. ELECTROLUX AEG CE2400W
    από agis68 στο forum Σκούπες & Σκουπάκια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-14, 15:12
  5. Ηλεκτρική σκούπα Electrolux
    από haris_216 στο forum Σκούπες & Σκουπάκια
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-14, 22:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας