Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 38
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θεόδωρος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή Λευκή οθόνη σε Samsung LE40F86BDX/XEH

    Καλησπέρα! Έχω ενα πρόβλημα με την τηλεόραση μου το μοντέλο είναι LE40F86DBX/XEH και αυτο που μου κάνει είναι να γίνεται λευκή η οθόνη χωρίς να ειναι μόνιμα δηλαδή μπορεί να παίζει κανονικά και 10 μέρες και ξαφνικά να γίνει λευκή για 2 μέρες η για 2 ώρες και σε τεχνικό που την πήγα μου λέει η πάνελ η μια πλακέτα αλλά τίποτα στα σίγουρα! Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη theodarras : 16-02-14 στις 02:52

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη Σίνδος
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    καλημερα. Ο μαστορας καλα σου είπε αλλα πρώτα καλό θα ήταν να καθαριστούν οι καλωδιοταινιες που ξεκινούν απο το panel και καταλήγουν στην t-con πλακέτα, και απο την main που καταλήγουν στην t-con.(αφού πρωτα τις ξεκουμπόσουμε με προσοχή απο την πλακέτα). Εφόσον συνεχίσει το πρόβλημα καλο θα ήταν να αλλαχθεί η πλακέτα t-con. Αν παρόλα αυτά εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα τότε είναι το panel....Αυτά είναι τα πιθανά σενάρια της βλάβης σου.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θεόδωρος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Ωραία όλα αυτά και συμφωνώ μαζί σου αλλά έδωσα 35 ευρώ για το τροφοδοτικό και θέλει άλλα 150 για την πλακέτα και αν δεν ειναι και ειναι το πάνελ που θέλει απο 400 και πάνω εγω τι κάνω πετάω τα 150+35 στα σκουπίδια? Δεν ειναι εποχές για να πετάμε 185 ευρώ στα σκουπίδια! Των ρωτάω αν δεν είναι η πλακέτα και είναι το πάνελ τι κάνουμε το στέλνουμε πίσω και μου απαντάει με μισόλογα! Αυτό ειναι το πρόβλημα μου!

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Το πρόβλημα δεν είναι στην t-con σου. Επίσης το negative white ποτέ δεν είναι βλάβη τροφοδοτικού είναι βλάβη κουμπώματος καλωδιοταινίας όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Στην περίπτωσή σου όμως το πρόβλημα δεν είναι εκεί. Είναι στην επαφή της πλακέτας του panel σου με το μεταλικό περίβλημά του. Κοινό πρόβλημα σε αρκετά μοντέλα samsung, εκτός από tvs και σε laptops καθώς και pc monitors tft/lcds.

    http://jkturner.net/samsung/

    Είναι εύκολο fix αν το κάνεις με ηρεμία και σε καθαρό χώρο, φωτογραφίζοντας όλα τα βήματα της αποσυναρμολόγησης. Το μόνο που θα χρειαστείς είναι μονωτική ταινία ή χαρτοταινία και αρκετή υπομονή και προσοχή αν δεν έχεις αποσυναρμολογήσει ξανά παρόμοιες τηλεοράσεις. Καλή επιτυχία με την επισκευή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vp74 : 17-02-14 στις 12:47

  5. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον vp74 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    GeorgeSindos (17-02-14), theodarras (17-02-14), windmill82 (18-02-14)

  6. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θεόδωρος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ! Μια απο αυτές της μέρες θα κάνω την εγχείρηση και ελπίζω να πετύχει! Αν εχω κάποια απορία θα σου στείλω μήνυμα γιατί ειναι κρίμα να παει στα σκουπίδια αυτη η τηλεόραση μιας και την είχα πάρει 2400 οταν είχε βγει!

  7. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    756

    Προεπιλογή

    Θωδορή αν είσαι τόσο απελπισμένος και δεν σε νοιάζει για το τελικό αποτέλεσμα κάνε αυτό που σου προτείνουν
    κατά την δική μου άποψη το άρθρο κατά πολύ μεγάλη πιθανότητα είναι παραπληροφόριση troll
    η επέμβαση στο πάνελ μπορεί να είναι δρόμος χωρίς γυρισμό (ευαίσθητο στον στατικό ηλεκτρισμό, αγώγιμες κόλλες κλπ)
    αν δεις πιο προσεκτικά το πάνελ έχει δυο πλακέτες για τα σήματα LVDS και ρωτώ πόσο πιθανό είναι να παρουσιάσουν και οι δύο το ίδιο πρόβλημα ταυτόχρονα;
    είχες ποτέ στην μισή οθόνη το πρόβλημα όταν στο παρουσιάζει; αν όχι τότε τσάμπα θα μπεις σε αυτήν την διδικασία
    Η επισκευή είναι καλλίτερα να γίνει μεθοδικά (πιο δύσκολος) και όχι με την μέθοδο των απείρων δοκιμών και με σκάτζες
    πρoτείνω
    1. βρίσκεις το service manual και το ανεβάζεις εδώ
    2. κάνεις μετρήσεις που θα σου πω

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη UV. : 17-02-14 στις 14:39

  8. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    α). "αν δεις πιο προσεκτικά το πάνελ έχει δυο πλακέτες για τα σήματα LVDS και ρωτώ πόσο πιθανό είναι να παρουσιάσουν και οι δύο το ίδιο πρόβλημα ταυτόχρονα;"

    Δεν παρουσιάζουν και οι 2 το ίδιο πρόβλημα ταυτόχρονα. Αν δεις την εικόνα που έχει παραθέσει δεν είναι τελείως λευκή, το άρθρο δεν είναι για επισκευή τελείως λευκής εικόνας αλλά partial. Είναι για negative white και όχι για τελείως white, κάτι το οποίο θα σήμαινε σήμαινε σίγουρα βλάβη t-con.

    "είχες ποτέ στην μισή οθόνη το πρόβλημα όταν στο παρουσιάζει; αν όχι τότε τσάμπα θα μπεις σε αυτήν την διδικασία"

    Τα προβλήματα στην μισή εικόνα (πιο ανοικτό χρώμα, διαφορετικό brightness, διαφορετικός χρωματισμός) είναι τελείως διαφορετική βλάβη και δεν εστιάζεται στο panel αλλά στην mainboard και συγκεκριμένα στις επαφές και το κούμπωμα της βάσης του ολοκληρωμένου της eprom για την επιλογή των διαφόρων modes brightness και color. (αν μπεις σε οποιοδήποτε menu samsung πριν επιλέξεις το mode που θέλεις το βλέπεις πρώτα στην μισή οθόνη πριν κάνεις την επιλογή σου.)

    γ). "η επέμβαση στο πάνελ μπορεί να είναι δρόμος χωρίς γυρισμό (ευαίσθητο στον στατικό ηλεκτρισμό, αγώγιμες κόλλες κλπ)"

    Εδώ συμφωνούμε απόλυτα και θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός ειδικά όταν θα επανασυναρμολογεί το panel.

    Για όλα τα άλλα λοιπόν και για την δοκιμή για white μπορείς φιλε Νίκο να πάρεις ένα οποιοδήποτε monitor 17-19, να αφαιρέσεις την t-con από το panel και το τροφοδοτικό έχοντας μόνο επάνω στο τροφοδοτικό τις ccfl και να το διαπιστώσεις μόνος σου πως συμπεριφέρεται το panel. Αυτή είναι και η πρωταρχική δοκιμή που γίνεται για ελλατωματικές λάμπες καθώς και οι "σκάτζες" που μπορείς να κάνεις μεταξύ εναλλαγών των ζευγαριών των ccfl μέχρι να καταλήξεις στο ποια είναι η ελλατωματική χωρίς να χρειαστεί να αποσυνδέσεις το panel σου.

    δ). "Θωδορή αν είσαι τόσο απελπισμένος και δεν σε νοιάζει για το τελικό αποτέλεσμα κάνε αυτό που σου προτείνουν"

    Απ'ότι διάβασα παραπάνω σίγουρα είναι απελπισμένος καθώς δεν διαθέτει χρήματα να δοκιμάζει όλες τις πιθανές αιτίες μη λειτουργίας της τηλεόρασής του πυο του προτείνει ο τεχνικός του, ο οποίος δεν είναι καν σίγουρος για το τι φταίει, ή αντιθέτως, γνωρίζει πολύ καλά για το τί φταίει αλλά δεν μπορεί να χρεώσει 150ευρώ για ένα κομμάτι μονωτικής ταινίας.

    Το άρθρο που παρέθεσα ίσως είναι troll ίσως όχι. Εμένα πάντως δεν μου φαίνεται troll, γι'αυτό και το παρέθεσα σύμφωνα με τις εικόνες στο αρχικό post.

    φιλικά πάντα.

  9. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    756

    Προεπιλογή

    Εγώ λέω να μην βιαζόμαστε και ας αποφασίσει ο Θωδορής τι είναι πιο εύκολο και καλό για την περίπτωσή του

  10. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θεόδωρος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Σάμος
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Εγω θα σας ανεβάσω και μια εικόνα το απόγευμα γιατί τωρα ειμαι στην δουλειά χωρίς σήμα απο την νοβα να δείτε πως είναι όπως στο άρθρο! Τα υπόλοιπα θα σας τα πω το απόγευμα!

    Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  11. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vp74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το άρθρο δεν είναι για επισκευή τελείως λευκής εικόνας αλλά partial.
    με δικές σου εξηγίσεις πες μας που είναι το partial στο πρόβλημα του άρθρου;
    βλέπω μήπως κάποιο άλλο;

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση Samsung] Πρόβλημα σε samsung LE32A436T1D
    από nikolaras στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-14, 21:18
  2. [Κλιματιστικό Samsung] Πρόβλημα σε κλιματιστικό samsung
    από mfandom στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-13, 07:28
  3. Samsung lcd 32'' tv πρόβλημα
    από spdimitriou στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-12, 20:53
  4. Πρόβλημα με TV LCD Samsung LE40R51B
    από Skontos στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-11, 23:15
  5. πρόβλημα με dvd recorder samsung
    από chs στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-09, 21:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας