Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή Sony Ericsson W 302 με πρόβλημα φόρτισης

    Γεια σας φίλτατοι συμφορουμίτες. Ελπίζω να πέρασατε καλά στις διακοπές κι όσοι δεν πηγατε να πατε σύντομα
    Από τον Γενάρη του τρέχοντος έτους έχω το παραπάνω τηλέφωνο. Όλα κομπλέ με αυτό-με ενοχλει βέβαια λίγο που είναι branded, αλλά εφόσον η καρτα είναι του παρόχου οκ.
    Λοιπόν το εν λόγω κινητό έχει το εξής χούι (όπως λέμε στην πόλη μου):
    Αν το βάλω να φορτίσει κλειστό,αναλόγως του πόσο έχει πέσει η μπαταρία, στο μισάωρο ή στα 3/4 (ο χρόνος διαφέρει) εκει που γράφει <<Φόρτιση>> με πετάει ένα <<Άγνωστος φορτιστής>> και το ρεύμα πέφτει γύρω στις 3 με 4 φορές κατω.
    Αν όμως το βάλω αναμμένο(είτε κανονικο ειτε επιλογη walkman) θα γεμίσει κανονικά απο 2 εως 12 ώρες αναλογα κι εδω με το ξεζούμισμα της μπαταρίας. Επειδη ομως κοντεύει να με αφήσει μάλλον η μπαταρία θα ήθελα τη βοήθεια σας. Την φόρτιστη την εχω κανει τόσο με custom καλώδιο απο καμένο φορτιστή όπου εκανα και την αμπερομέτρηση με το τροφοδοτικο στα 5 βολτ(τόσο ηταν και ο καμενος φορτιστής) όπου είδα και τι κανει, όσο και με -3 παρακαλω!-γνήσιους φορτιστές. Παρόλα αυτά το πρόβλημα παραμένει.
    υγ το τηλέφωνο δεν το πηρα καινουριο....το πήρα απο ανακυκλωση να ασχοληθώ, αλλά καθότι ολοκαινουριο τελικα έμεινε έτσι.
    Και χθες που το δοκιμασα με 2 καλωδια δεδομένων μάλλον έχει και εκει θέμα. Παρότι αναγνωρίστηκε, πολλές φορες το ντιν του υπολογιστη ακουστηκε, αφου δεν έχει σταθερή σύνδεση, μπαινοβγαίνει. Δεν ειμαι σίγουρος όμως γι αυτό....όμως το θέμα της φόρτισης ισχύει 10000000000000000000%
    Παρακαλω τα φώτα σας....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Papas00zas : 22-08-14 στις 17:52 Αιτία: Ορθογραφικά
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  2. #2
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688

    Προεπιλογή

    Με ενα παρομοιας ηλικιας Sony Ericsson(C510) που ειχα το ιδιο προβλημα(μου εβγαζε οτι δεν ηταν original ο φορτιστης ή η μπαταρια δεν θυμαμαι ακριβως),το προβλημα λυθηκε αμεσως μολις ξαναπερασα το firmiware απο υπολογιστη..
    Ημουν τυχερος και βρηκα το καλωδιακι USB που ειχε το τηλεφωνο στην συσκευασια του..
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. #3
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Μακάρι να είναι μόνον αυτό....
    Αυτό που κανει το τηλέφωνο όταν ξεκιναει είναι να δίνει σχετικά ισχυρό ρεύμα στη μπαταρία. Δηλαδή ξεκινάει(στη φόρτιση με το τροφοδοτικό) απο 450-460 mA και μόλις αναψει ότι ο φορτιστής είναι άγνωστος πέφτει γύρω στα 100 με 100 και κατι. Αντιθέτως στην άλλη περίπτωση έχω δει να γράφει και <<Πλήρης φόρτιση>>, όμως αν το αφήσω λίγο πέφτει η μπαταρία γυρω στο 90 με 95% περιπου 2 ωρες μετα τη φόρτιση-το αφήνω 2 ωρες κλειστό και μετά το ανοίγω πάλι. Την μπαταρια παντως τη δοκιμασα σε άλλο τηλέφωνο και πήγε 2-3 μέρες. (Το W 300 όταν εψαχνα μπαταρία και ειχα γραψει γι αυτό)
    Πάντως για σχετικα νέο μοντελο (5-6 ετών ειναι) οι βλάβες αυτές είναι απαράδεκτες....
    Χώρια που με μέτρια χρήση η μπαταρία θέλει καθε 1,5 με 2 μερες φόρτιση. Αν δε το χρησιμοποιήσω λίγο πιο εντατικά, την επόμενη θα εχει μείνει τελείως, οπότε σκέφτηκα ότι μπορεί να έχει θέμα και το τηλέφωνο μόνο του....
    Το firmware πώς το πέρασες; μόνος σου; Ρωτάω επειδή δεν ξέρω να το βάλω, τη διαδικασία την ξέρω αλλά δεν με έχω και πολλή εμπιστοσύνη....
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  4. #4
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688

    Προεπιλογή

    Ναι μονος μου το περασα.Εχει στο PC Suite επιλογη (αν θυμαμαι καλα) που του δινεις εσυ το αρχειο και κανει εγκατασταση απο την αρχη.
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  5. #5
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Το πρόβλημα είναι ότι το PC Suite το εχω κατεβάσει μεν, δε όμως δε βρίσκει ποτέ και κανένα τηλέφωνο.... Το εχω συνδεσει μεσω USB αλλά δε το βρισκει με τίποτα. Οπότε να κι ένας ακόμη λόγος που υποψιάζομαι και το βύσμα....
    Αλήθεια πώς βρήκες και πέρασες το αρχείο;

    Για την ώρα έβαλα τη μπαταρία σε άλλο κινητό να φορτίσει καλά και περιμενω....μόλις γεμίσει θα εχω νεότερα....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Papas00zas : 22-08-14 στις 17:53
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  6. #6
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Επανερχομαι....μόλος εγραψα το παραπανω το τηλέφωνο είχε ηδη γεμισει την μπαταρία....
    Μετά απο 15 λεπτα, το 302 με γράφει μπαταρια 57% και ειναι στην αναμονη. Με τη σύνδεση στον υπολογιστή, στο ένα καλώδιο δε δουλεύει παρα μόνο σε διαγώνια θέση. Με το δεύτερο μόνο φορτίζει....
    Στο 2ο τηλέφωνο (V 640) και τα 2 καλώδια φαίνεται να δουλεύουν κανονικά.
    Μήπως τελικά έχει πρόβλημα το FastPort;
    Βεβαια και τα 2 βύσματα εχουν μια ψιλοβρωμιά, θα την καθαρίσω και βλέπουμε.
    Με απασχολει πάντως και το γεγονος ότι η μπαταρία σε περιπου μιση ωρα μεσα επεσε στο μισό της χωρις να ειναι πάνω σε κανενα τηλέφωνο....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Papas00zas : 22-08-14 στις 18:39
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  7. #7
    Το avatar του χρήστη windmill82
    Μέλος
    Όνομα
    windmill82
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    318

    Προεπιλογή

    Η δικη μου αποψη ειναι οτι οταν μιλαμε για 5-6 ετων συσκευη , το πιο καλο ειναι πολυ-πολυ να την αφηνουμε στο συρταρι για εκτακτη αναγκη . Επομενως θα λεγα οτι ειναι πολυ παλιο κινητο και να μην ασχοληθεις για τιποτα. Παρολα αυτα εγω θα εστιαζα και στον κονεκτορα φορτισης , τα sony εκεινης της εποχης ειχαν κουσουρια με κονεκτορες που κοβοταν τα ποδαρακια εσωτερικα και μια εκαναν επαφη , μια οχι.

  8. #8
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Όπως ειναι τα πράγματα τώρα, αυτό δυστυχώς είναι το κυρίως....αυτο το έχω ακούσει και παλιότερα. Από την άλλη αν δε χαλασει κατι τελειως δεν το πετάω.... έχω καμια 12ρια αλλά ειναι για πειράματα....κι όσα δεν ειναι για πειράματα θέλουν ρυθμίσεις ή δε δουλευουν....
    Με κάνει όμως εντύπωση, καθότι από τότε που έχασα το δικό μου ψάχνω γενικά. Και έχω δουλέψει με S/E 7-8 ετών αλλά δεν έβγαλε πρόβλημα.
    Αλλά επειδή λένε φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά, ας το ψάξω για καλό και για κακό να υπάρχει αν χρειαστεί.
    Αν δώσω τα στοιχεία του λογισμικού, μπορούμε να βγάλουμε μια άκρη;
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  9. #9
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688

    Προεπιλογή

    Δημητρη μου ηρθε φλασια και θυμηθηκα οτι το firmaware το βρηκε μονο του οταν το συνδεσα με το Pc suite.Αν δεν καταφερεις να βρεις ενα σωστο καλωδιο USB ωστε να το βλεπει ο υπολογιστης παντα δεν εχει νοημα να ψαχνεσαι.
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

Παρόμοια Θέματα

  1. [Φορητός Η/Υ] HP Probook 6470b Πρόβλημα φόρτισης
    από leosedf στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-13, 20:35
  2. Ηλ. Μηχανάκι πρόβλημα φόρτισης
    από button στο forum Αυτοκίνητο & Μηχανή
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-13, 13:53
  3. [Κινητό Τηλέφωνο] Πρόβλημα με Sony Ericsson W705
    από manolo στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-12, 22:11
  4. Πρόβλημα με κινητό sony ericsson xperia x10i usb board
    από michael130509 στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-12, 23:27
  5. Πρόβλημα φόρτισης laptop.
    από leosedf στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-11, 23:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας