Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Χίος
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή Προβλημα αναπαραγωγης cd σε HiFi SONY RX-88

    Γεια σας ρε παλικαρια.Για ακομα μια φορα χρειαζομαι τη βοηθεια σας.Εχω εδω και αρκετα χρονια ενα ηχοσυστημα της sony,το RΧ-88 το οποιο εχει προβλημα στην αναγνωση των δισκων cd.Θα ηθελα να μου πειτε τις γνωμες σας.Φανταζομαι οτι λογικα φταιει η κεφαλή.Τι μπορω να κανω?Δεν εχω και πολλες γνωσεις πανω σε αυτα.Μπορει να αλλαχθει ή να ρυθμιστει η κεφαλη?Αξιζει το κοπο?
    Σας ευχαριστω πολυ ολους προκαταβολικα.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    αν δοκιμασες να την καθαρισεις και εξακολουθει το ιδιο,το πιο πιθανο ειναι η κεφαλη να θελει αλλαγη.Δες τον κωδικο της κεφαλης και κανε μια αναζητηση να δεις ποσο κανει.Βλεπεις το κοστος και αναλογως αποφασιζεις.Η τιμες ξεκινανε απο 20 ευρω και μπορει να βρεις και μεχρι 100...βλεπεις και κανεις δηλαδη αναλογα.Η αλλαγη της με προσεχτικα βηματα δεν ειναι και πολυ δυσκολη

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Χίος
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Nαι φιλε μου,την εχω καθαρισει αρκετες φορες.Στην αρχη λειτουργουσε για λιγο,αλλα μετα απο λιγο ειχαμε τα ιδια,μεχρι που πλεον δε δουλευει καθολου.Να φανταστω οτι θα πρεπει να ρωτησω σε καταστημα με ηλεκτρονικα ειδη?Απο ebay υπαρχει περιπτωση να βρεθει κατι?
    Ευχαριστω

  4. #4
    Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    λιγο δυσκολα απο ebay αλλα ποτε δεν ξερεις (προσεξε μην ειναι μεταχειρισμενη).Αλλα σιγουρα θα βρεις στο net γενικοτερα.Φυσικα ρωτα σε καταστημα και σε περιπτωση που δεν θα εχει (το πιο πιθανο) θα εχει καποιες ακρες να σε κατευθυνει καλυτερα.Αν παλι σου πει να στην παραγγειλει προσεξε μην πληρωσεις ακριβα αυτην την 'μεσολαβηση'

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Το πιθανότερο είναι να έχει πρόβλημα η κεφαλή. Άλλα σε αρκετά cd player της SONY υπάρχει πρόβλημα εκτός από τη κεφαλή και στην πλακέτα του servo* ,που χρειάζεται επισκευή.

    *Η πλακέτα που βρίσκεται συνήθως κάτω από την κεφαλή και είναι υπεύθηνη για την κίνηση της κεφαλής(οπτικού μέρους για το focus / tracking) και των μοτέρ κίνησης της κεφάλης και περιστροφής του δίσκου. Επίσης συνήθως κάνει και την επεξεργασία του ψηφιακού σήματος που διαβάζει η κεφαλή.

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Χίος
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Ελπιζω παιδια να ειναι μονο θεμα κεφαλης.Να πω την αληθεια,δεν εχω ξανα κανει τετοιου ειδους επισκευη.Ελπιζω να ειναι απλη.Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    το μηχανημα πιθανών να φοράει κεφαλή kss-.... δες ακριβώς τι γράφει!δές και ένα δείγμα και την τιμή περίπου!προσοχή στημ αγορά γιατί κυκλοφορεί πολύ κίνα με 10-15 ευρώ και παίζει για καμιά-δυο μέρες...http://audiolights.gr/eshop/proionta...roducts_id=756

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα με sony tv
    από dhmhtrhsg στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-10, 22:18
  2. telefunken T8006 HIFI Video
    από leosedf στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-06, 16:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας