Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή έλεγχος λειτουργίας θερμοστάτη

    Παρατήρησα εδώ και μερικές μέρες πως δεν σταματά να ακούγεται το μοτέρ του ψυγείου.
    Επίσης εκτός από τον ήχο του μοτέρ ακούγεται κάθε 3 δευτερόλεπτ ακαι ένας ήχος σαν γουργουρητό.

    Δεν γνωρίζω αν έχει πρόβλημα το μοτέρ ή έχει χάσει υγρά, αλλά πριν φωνάξω τεχνικό θέλω να ελέγξω τον θερμοστάτη μήπως το γλιτώσω με μικρό κόστος.
    Επειδή δεν έχω εμπειρία με θερμοστάτες ψυγείου θέλω να μου επαληθεύσετε πως δουλεύει σωστά.

    Είχα τον διακόπτη στη συντήρηση στο 4. Άρχισα να το κατεβάζω και το μοτέρ έσβησε όταν το έβαλα στο 0.
    Το ξαναγύρισα στο 3 και το μοτέρ πήρε μπρος μετά από λίγη ώρα, όχι αμέσως. Δεν το άφησα πολύ ώρα να δουλεύει και δεν ξέρω αν θα σταματήσει ποτέ.
    Μέτρησα θερμοκρασίες με θερμόμετρο και είχα 4-5°C στη συντήρηση και -35°C στην κατάψυξη.

    Η απορία μου είναι στον τρόπο που παίρνει μπρος και σβήνει το μοτέρ.
    Δεν θα έπρεπε να σβήσει πριν το βάλω στο 0, π.χ. στο 1-2 αφού η θερμοκρασίες ήταν χαμηλές;
    Επίσης δεν θα έπρεπε να πάρει μπρος αμέσως μόλις το έβαλα στο 3 ή παίρνει μπρος μετά από λίγη ώρα;

  2. #2
    Το avatar του χρήστη johnnyb
    Μέλος
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Η θερμοκραασια συντηρησης ειναι οκ 4-5 βαθμους αλλα εχεις θεμα στην καταψυξη , η θερμοκρασια καταψυξης ειναι -18 περιπου

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnnyb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η θερμοκραασια συντηρησης ειναι οκ 4-5 βαθμους αλλα εχεις θεμα στην καταψυξη , η θερμοκρασια καταψυξης ειναι -18 περιπου
    Γι αυτό υποπτεύομαι τον θερμοστάτη, αφού ρίχνει τη θερμοκρασία χωρίς να σταματά τον συμπιεστή.
    Σχετικά με τις ερωτήσεις για τον θερμοστάτη; Δεν θα έπρεπε να σβήσει τον συμπιεστή πριν γυρίσω τον διακόπτη στο 0, π.χ. στο 1-2;

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.367

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jariko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα τον διακόπτη στη συντήρηση στο 4.
    Καλό είναι να γνωρίζουμε για τι είδους ψυγείο μιλάμε , (No frost? / στατικό/ κάτω κατάψυξη / άνω συντήρηση και το ανάποδο / δίπορτο / μονόπορτο κτλ ) .
    Για την εποχή το 4 είναι πολύ δυνατά . Θα ήταν καλό να γίνει καθαρισμός / απόψυξη , και να δουλέψει από μηδενική βάση με ρύθμιση στο 1-2 παρατηρώντας για τις πρώτες ώρες αν μπορεί να κόψει και στο κατά δύναμη χωρίς να ανοίγεις πόρτες .
    Δεν θα έπρεπε να σβήσει πριν το βάλω στο 0, π.χ. στο 1-2 αφού η θερμοκρασίες ήταν χαμηλές;
    Ναι αν το κατεβάσεις σιγά, διαφορετικά μπορεί και να μην προλάβει να κλείσει .
    Επίσης δεν θα έπρεπε να πάρει μπρος αμέσως μόλις το έβαλα στο 3 ή παίρνει μπρος μετά από λίγη ώρα;
    Σωστά , μετά από λίγα δευτερόλεπτα θα πάρει και καθυστερεί , ανάλογα σε τι θερμοκρασιακή κατάσταση είναι ο αισθητήρας θερμοστάτης. Αν ο αισθητήρας έχει καλυφθεί με πάγους μεγάλου πάχους δεν μπορεί να κόψει και ας τυχαίνει να είναι καλός ο θερμοστάτης (γιαυτό προτείνω δοκιμή μετά από καθαρισμό σε χαμηλή ένταση ).

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό είναι να γνωρίζουμε για τι είδους ψυγείο μιλάμε , (No frost? / στατικό/ κάτω κατάψυξη / άνω συντήρηση και το ανάποδο / δίπορτο / μονόπορτο κτλ ) .
    Ευχαριστώ. Μιλάμε για ψυγείο 10ετίας Δεν νομίζω να είναι no frost. Κάτω συντήρηση πάνω κατάψυξη.
    Θα τα κάνω όλα αυτά αλλά θέλω να μάθω και πώς πρέπει να δουλεύει ο θερμοστάτης.

    Τον έβγαλα για να τον ελέγξω. Έχεις 3 επαφές με αριθμούς 3-4-6.
    Απ' ότι κατάλαβα στο 6 έρχεται η φάση και φεύγει από το 4 για τον συμπιεστή. Το 3 πηγαίνει στη λάμπα της συντήρησης. Όταν πέσει η θερμοκρασία ανοίγει το κύκλωμα μεταξύ 4-6. Είναι σωστά αυτά;
    Αν ναι πιστεύω πως για κάποιο λόγο δεν ανοίγει το κύκλωμα και τα 4-6 μένουν μόνιμα κλειστά. Τα έλεγξα με πολύμετρο και κόβεται το κύκλωμα μόνο όταν το γυρίσω στο 0. Αλλιώς οι επαφές 4-6 είναι ενωμένες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jariko : 18-12-18 στις 20:28

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.367

    Προεπιλογή

    Το θέμα είναι αν η 4-6 επαφή μπορεί να ανοίξει με βάση την λειτουργία του θερμοστάτη από τον μηχανισμό αισθητήρα στην θέση "on " (ρύθμιση 1-2-3-4)και όχι στην θέση 0. Οι απλές ενδείξεις δείχνουν χαλασμένο θερμοστάτη .... είναι όμως ? (το λέω αυτό γιατί μιλάμε για ψυγείο που δουλεύει για μέρες χωρίς να σταματά .... και η αναφορά για 4-5 βαθμοί δείχνουν μειονέκτημα απόδοσης .... ενώ λογικά θα μπορούσε να φτάσει ακόμα και κάτω από τους 0 βαθμούς στην συντήρηση ) ... άντε και άλλαξες θερμοστάτη (και αν έχω δίκιο?)

  7. #7
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.473

    Προεπιλογή

    Ενα ψυγειο σαν το δικο σου οταν δουλευει συνεχεια το μοτερ θα πρεπει
    1-το μοτερ να ειναι πολυ ζεστο
    2-η θερμοκρασια του θαλαμου εφοσον δουλευει σωστα απο ψυκτικης αποψης θα πρεπει να ειναι κοντα στο 0 ή ακομα και κατω απο το 0.
    εφοσον λοιπον δεν σταματαει και εχεις 4-5 βαθμους το προβλημα ειναι ψυκτικο και οχι θερμοστατης.
    Βαζοντας το κουμπι στο 0 και ανοιγοντας το αμεσως το μοτερ δεν μπορει να παρει μπρος αμεσως,θα παρει μετα απο λιγο λογο οτι το ptc στο ρελε του μοτερ ειναι ζεστο και πρεπει να κρυωσει.Λογικα σου πεταει το θερμικο του μοτερ και μεχρι να επανελθει κρυωνει το ptc οποτε μετα ξανα ξεκιναει.
    Κατα τη γνωμη μου συμφωνα με την περιγραφη σου η βλαβη ειναι ψυκτικη και μπορει να ωφειλεται σε χαμηλη συμπιεση του μοτερ ή σε διαροη υγρου.

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    1. Το μοτέρ είναι όντως πολύ ζεστό.
    2. Ίσως (δηλαδή σίγουρα) έκανα λάθος στις μετρήσεις. Την μέτρηση την έκανα με ένα thermistor μέσα στη συντήρηση στον αέρα για 5' χωρίς να ακουμπά κάπου. Στην κατάψυξη έχω τρόφιμα που μου φαίνονται πολύ παγωμένα. Στη συντήρηση δεν είχα κανένα τρόφιμο εδώ και μέρες (γι' αυτό μου πήρε μέρες να το διαπιστώσω) έκτος από μία κανάτα νερό. Τώρα είδα ότι το νερό ήταν πάγος! Άρα σίγουρα είχε πέσει κάτω από τους 0.

    Βάζοντας το στο 0 σβήνει αμέσως. Βάζοντας το στο (1-5) ανάβει μετά από λίγο. Το έχω εδώ και 2 ώρες αναμμένο και δεν έχει σταματήσει το μοτέρ. Γυρνάω σιγά σιγά τον διακόπτη να δω αν θα σβήσει κάπου αλλά σβήνει μόνο στο 0. Γι' αυτό υποπτεύτηκα τον θερμοστάτη εξαρχής.

    ερώτηση: υπάρχει κι άλλος θερμοστάτης για την κατάψυξη ή μόνο αυτός που ρυθμίζεται με τον διακόπτη;

    Θα τον αλλάξω αφού είναι το πιο πιθανό να φταίει. Τι χαρακτηριστικά να δω στον θερμοστάτη για να ταιριάζει με αυτόν που έχει τώρα;
    Πάνω γράφει KDF29M. Πρέπει να βρω ακριβώς ίδιο;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jariko : 18-12-18 στις 23:36

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.367

    Προεπιλογή

    Το ουσιαστικότερο σε θερμοστάτες είναι να γνωρίζεις από πίνακες κατασκευαστή τα cut in & cut out (δηλαδή την θερμοκρασία μίνιμουμ διακοπής & έναρξης ) του θερμοστάτη στο ακραίο σημείο του αισθητήρα . Επίσης και το μήκος του πούρου του αισθητήρα να είναι το ίδιο . Για να τα αναφέρουν οι κατασκευαστές παίζουν τον ρόλο τους .
    http://www.ecomarketparts.gr/index.p...ategory_id=264

  10. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες για τον δικό μου, ούτε κάποιον που να ταιριάζει με τον κωδικό του.
    Το μόνο που γράφει πάνω είναι KDF29M και από κάτω 32001122 Τ-Ε.
    Πώς αλλιώς θα μπορούσα να βρω με ποιον είναι συμβατός;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συνδεσμολογία θερμοστάτη αυτόνομης θέρμανσης
    από gordinir8 στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-22, 20:28
  2. [Άλλη] Inventor καταψύκτης πρόβλημα θερμοστάτη
    από vickymnt στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-18, 21:29
  3. Αντικατάσταση παλιού θερμοστάτη χώρου
    από Chris__ στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-17, 22:43
  4. Σύνδεση θερμοστάτη
    από ΄΄ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΝΙΑΚ΄΄ στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-16, 00:34
  5. Παράκαμψη θερμοστάτη σε τοστιέρα Kenwood
    από veg στο forum Μικροσυσκευές Κουζίνας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-14, 16:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας