Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    28

    Lightbulb μειωμένη απόδοση φούρνου.

    για σας , έχω ένα πρόβλημα με εντοιχιζομενη κουζίνα neff μοντέλο 1999 συγκεκριμένα ο φούρνος εδώ και μήνες οταν τον βάζεις σε αεροθερμη λειτουργιά δουλεύει μια χαρά , οταν τον βάζεις με τις αντιστάσεις πάνω - κάτω στην αρχή πιάνει θερμοκρασία και μετά πέφτει και αργεί πολύ να ξαναπιάσει θερμοκρασία με αποτέλεσμα να θες πολλές ώρες για να ψησει ,οι αντιστάσεις και η πάνω και η κάτω τις μέτρησα με πολυμετρο και είναι οκ. μου είπαν οτι μπορεί να φταίει ο θερμοστάτης όμως στην αεροθερμη λειτουργιά δουλεύει σχετικά καλά , τι μπορεί να φταίει , ευχαριστω.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.343

    Προεπιλογή

    Θα πρέπει να διαπιστωθεί ότι για την μειωμένη απόδοση των αντιστάσεων δεν προέρχεται από λανθασμένη/καθυστερημένη διακοπτική διαδικασία του θερμοστάτη. Εάν δηλαδή βλέπουμε ότι η αντιστάσεις τροφοδοτούνται για πολύ χρόνο με ρεύμα και πάραυτα βλέπεις μειωμένη θερμοκρασία , τότε έχει πρόβλημα στις αντιστάσεις (ή να λειτουργεί μόνο η μία από τις 2) . Ενώ αν η μειωμένη απόδοση προέρχεται από καθυστερημένη τροφοδοσία εξαιτίας του πιθανού ελλατωματικού θερμοστάτη τότε προχωράς στην αντικατάσταση του θερμοστάτη.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (29-02-16)

  4. #3
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.473

    Προεπιλογή

    εαν η κουζινα σου εχει ενα επιλογεα για ψησιμο με αερα και ενα για ψησιμο με αντιστασεις τοτε η κουζζινα εχει 2 θερμοστατες.πολοι κανουν το λαθος και συγκρινουν το ψησιμο με αερα με αυτο των αντιστασεων.το ψησιμο με αερα ειναι πιο γρηγορο.εξαλου η neff δεν φημηζεται για το ψησιμο με αντιστασεις

  5. #4
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Δες και την περίπτωση μήπως κόβει το κύκλωμα ο θερμοστάτης ασφαλείας
    Πολλές κουζίνες έχουν ή πάνω από το φούρνο ή στο πίσω μέρος του τέτοιο θερμοστάτη , ο οποίος διακόπτει το κύκλωμα σε περίπτωση υπερθέρμανσης

    Επίσης αν υπάρχει ανεμιστήρας απαγωγής αέρα προς τα έξω και δεν ενεργοποιείται , πάλι κόβει ο θερμοστάτης ασφαλείας

    edit
    Αυτοί οι θερμοστάτες όταν ανοίξουν το κύκλωμα π.χ. στους 1850C (θερμοκρασία έξω από το φούρνο) , μετά κάνουν επαναφορά αφού κατέβει η θερμοκρασία 30 0C και πλέον

    Δώσε και κάποια στοιχεία για τον τύπο , κάπου στα πλάγια της πόρτας έχει γραμμένο το
    E-Nr της συσκευής
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη diony : 29-02-16 στις 16:40
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  6. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    ευχαριστω για τις απαντησεις σας
    το μοντέλο ειναι το Ε-Νr E1420G0 / 02.
    ανεμιστήρας απαγωγής αέρα έχει στο πίσω άνω μέρος αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει τώρα ο θερμοστάτης ασφάλειας πρέπει να είναι στο πίσω μέρος αλλά δεν ξέρω πως είναι για να σιγουρευτώ.
    το πρόβλημα που κάνει είναι ότι ενώ βάζεις π.χ 230 βαθμούς μετά από λίγο τους πιάνει και μετά από λίγο έχει πάει στους 130 περίπου και μετά από πολύ ώρα του ξαναπιανει.
    έχω τριφασικό ρεύμα δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο.

    και κάτι άσχετο να ρωτήσω πριν καμιά εβδομάδα κάηκε η αντίσταση του αερόθερμου η στρογγυλή ,η καινούργια αντίσταση που αγόρασα ήταν ίδια αλλά δεν είχε επαφή για την γείωση που είχε η παλιά και εγώ έβαλα την γείωση στην μια βίδα που πιάνει η αντίσταση δουλεύει κανονικά .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ilias510 : 29-02-16 στις 22:57

  7. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.343

    Προεπιλογή

    αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει τώρα ο θερμοστάτης ασφάλειας πρέπει να είναι στο πίσω μέρος αλλά δεν ξέρω πως είναι για να σιγουρευτώ.
    http://www.4neff.co.uk/cooker-oven/e...el_ref=2857238

    π.χ 230 βαθμούς μετά από λίγο τους πιάνει και μετά από λίγο έχει πάει στους 130 περίπου και μετά από πολύ ώρα του ξαναπιανει.
    εδώ και μήνες οταν τον βάζεις σε αεροθερμη λειτουργιά δουλεύει μια χαρά , οταν τον βάζεις με τις αντιστάσεις πάνω - κάτω στην αρχή πιάνει θερμοκρασία και μετά πέφτει και αργεί πολύ να ξαναπιάσει θερμοκρασία
    Λόγω του αμέσως παραπάνω , δες αν το τσουνί του θερμοστάτη είναι τοποθετημένο στην θέση του κοντά στην επάνω αντίσταση ή ξέφυγε?.
    http://www.4neff.co.uk/cooker-oven/e...el_ref=2857238

  8. #7
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilias510 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τώρα ο θερμοστάτης ασφάλειας πρέπει να είναι στο πίσω μέρος αλλά δεν ξέρω πως είναι για να σιγουρευτώ.
    .
    Πιθανό έχει και ένα δεύτερο ίδιο κάπου στο επάνω μέρος αριστερά όπως κοιτάζεις από εμπρός
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  9. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας , τελικά το πρόβλημα βρέθηκε τι είναι έβγαλα το φουρνο εξω και τον εβαλα σε λειτουργια , εβαλα τον θερμοστατη 250 και τους επιασε αμμεσως σε περιπου ενα τεταρτακη μετα τον εβαλα τερμα επιασε και εκει το μονο που δεν δουλεψε ποτε ηταν το μοτερ απαγωγης θερμοτητας παροτι στα δυο φις πηγαινε κανονικα 220 . οταν ο φουρνος ειχε περιπου 280 βαθμους εκοψε το ρευμα στις αντιστασεις ο θερμοστατης ασφαλειας, αρα ψαχνω για μοτερ .

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 11:13
  2. [Miele] H 310 φούρνος
    από drax στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-14, 12:57
  3. [Άλλη] Ψυγείο philco..υπάρχει θέμα με την απόδοση του
    από bouklas22 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-13, 19:24
  4. [Κλιματιστικό Panasonic] Μειωμένη απόδοση
    από miku στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-13, 17:17
  5. [Κλιματιστικό Hitachi] κακή απόδοση στην θέρμανση..
    από insaner6r στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-13, 20:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας