Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Freon 22

  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή Freon 22

    Καλησπέρα σε όλους ! έχω ένα a/c σπίτι μ κ θέλω να συμπληρώσω freon διότι δεν ψύχει όσο θα πρεπε. το θέμα μ είναι πως πέρνει freon 22 . Στο συγκεκριμένο a/c άκουσα πως είχε έρθει ένας άλλος ψυκτικός πριν 2 περίπου χρόνια κ συμπλήρωσε. ψυκτικός είμαι αλλά δυστυχώς δεν έχω ασχολειθει ιδιαίτερα με το επάγγελμα αλλά κάτι σκαμπάζω.
    τώρα το θέμα μ είναι πως θα δω εγώ αν όντως έχει βάλει ο άλλος κανα υποκατάστατο ι είχε τότε κ συμπλήρωσε 22 . ? τι κάνω σε αυτές τις περιπτώσεις?
    επίσης κάτι άσχετο με το a/c . έχω μια επαναπληρωμενη μικρή φιάλη αν βάλω 134α κ αφού την αδιασω μπορώ να βάλω κανονικά 410 ? λέω ένα παράδειγμα.

    ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    φιλικά Αλέξανδρος!

  2. #2

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    καλημέρα! γτ βρε παιδιά δεν μ λεει καποιος κάτι? για οτι θέλετε εδω ειμαι . εστω ασ μ πει καποιος για την φιαλη αν γεμιζει 1 μονο φρεον ι μπορείς να την αδειασεισ κ να βαλεισ αλλο....

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    580

    Προεπιλογή

    Με το κλιματιστικο του βαζεις παντα οτι λεει ο κατασκευαστεις,
    για να του βαλεις αλλο φρεον (407) πρεπει να του κανεις κενο.

    εστω ασ μ πει καποιος για την φιαλη αν γεμιζει 1 μονο φρεον ι μπορείς να την αδειασεισ κ να βαλεισ αλλο....
    Τη φιαλη ειναι υπαρχουν πολλες και στης περισσοτερες δεν μπορεις να βαλεις R22 R407 και R410.

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    εντάξει μ λύθηκαν οι απωρειες! να στε καλά

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΙΩΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Καλησπερα,φρεον μπορεις να βαλεις σε οποιαδηποτε φιαλη οτι και να ειχε πριν,αρκει να ειναι αδεια τελειως.π.χ. φιαλη που ειχες με ρ134α,μολις τελειωσει μπορεις να βαλεις 410α ή οποιο αλλο θες. τωρα για το κλιματιστικο που λες το παιζεις κορωνα γραμματα γιατι δεν ξερεις τι εκανε ο κυριουλης πριν,αν συπληρωσε με 22 ή 407c, αν εκανε αλλαγη μοτερ το σιγουρο ειναι οτι συμπληρωσε με 407c, ισως το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βγαλεις καπακι να δεις μοτερ,δυσκολο ειναι να ξερεις τι εχει κανει ο προηγουμενος

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    σε αντικατασταση του r22 ειναι το 407 τωρα?? ή μιλας για συγκεκριμενη περιπτωση που εχει μπει πιο καινουργιο μοτερ?

  7. #7
    Το avatar του χρήστη aris285
    Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    144

    Προεπιλογή

    Οχι η αντικατασταση του R22 ειναι το R422. R22 υπάρχει ακομα στην αγορα αλλα ειναι πανακριβο οπως και το 422. Μπωρουμε να βαλουμε και 407 που εχει παρομια χαρακτηριστηκα με το 22 αρκει να κανουμε καλο κενο.

  8. #8
    Το avatar του χρήστη brasidas12
    Μέλος
    Όνομα
    Μύρωνας
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    265

    Προεπιλογή

    μπορεις να βαλεις κ 417 μου ειπαν εμενα που εχει καπου 40 ευρω το κιλο αλλα κ ενα αλλο που δεν θυμαμε πως το ειπε με 20 ευρω το κιλο....22αρι σε πιο μαγαζι το βρησκετε ρε παιδια γιατι εγω οπου κ να ρωτησα δεν εχει κανενας

  9. #9
    Το avatar του χρήστη DIATHERM
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από brasidas12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεις να βαλεις κ 417 μου ειπαν εμενα που εχει καπου 40 ευρω το κιλο αλλα κ ενα αλλο που δεν θυμαμε πως το ειπε με 20 ευρω το κιλο....22αρι σε πιο μαγαζι το βρησκετε ρε παιδια γιατι εγω οπου κ να ρωτησα δεν εχει κανενας
    Χωρις να θελω να διαφημισω κανεναν ριξε ενα τηλ εδω http://www.klimatistiki.gr/home01.htm

  10. #10
    Το avatar του χρήστη aris285
    Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    144

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από brasidas12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεις να βαλεις κ 417 μου ειπαν εμενα που εχει καπου 40 ευρω το κιλο αλλα κ ενα αλλο που δεν θυμαμε πως το ειπε με 20 ευρω το κιλο....22αρι σε πιο μαγαζι το βρησκετε ρε παιδια γιατι εγω οπου κ να ρωτησα δεν εχει κανενας
    Η ΕΨΕΜ στην πειραιως εχει.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας