Γεια σας,

Μετά από πολύ "μελέτη" παρόμοιων θεμάτων, αποφάσισα να προβώ μόνος μου στην επισκευή του ψυγείου μου.
Το πρόβλημα ήταν η δημιουργία πάγου στην "πλάτη" της συντήρησης.
Το ψυγείο είναι ένα παλιό μοντέλο της ESKIMO, το οποίο μέχρι και πρόσφατα λειτουργούσε αξιοπρεπώς.

Για να μην σας κουραζω, εχω φτάσει σε ενα σημείο όπου δεν μπορω να αφαιρεσω το πουρο του θερμοστάτη απο την πισω πλάτη του ψυγείου.
Το ψυγείο έχει 1 μοτερ, ΔΕΝ ειναι NOFROST, τα λαστιχα της πόρτας του εφαρμόζουν σωστά. Η συντήρηση ειναι κάτω και η κατάψυξη επάνω.
Ο θερμοστάτης ΔΕΝ βρίσκεται μέσα στην συντήρηση. Βρίσκεται εξωτερικα και επάνω απο την πόρτα της κατάψυξης. Το πούρο του, πάει πίσω στην πλάτη του ψυγείου, κατεβαίνει κατω και στα μισά περιπου της συντήρησης, έχει μια μικρη τρυπουλα και δειχνει οτι μπαίνει μεσα στην συντήρηση. Προφανώς θα πηγαίνει με κάποιο τροπο στο στοιχείο ψύξης. Ανοίγοντας την συντήρηση ΔΕΝ φαίνεται κάτι στην πλάτη της που να υποδηλώνει ότι εκει καταλήγει το πούρο (καποια βίδα, τρυπουλα, κτλ). Βλέπεις μονο μια πλαστική πλάτη. Το πούρο οσο δυνατά και να το τράβηξα απο την πίσω μεριά της συντήρησης (εκει που ειναι η τρυπουλα εισαγωγής) ΔΕΝ βγηκε. Μάλλον κάπου ειναι πιασμενο/βιδωμενο. Τελικα μου εκοψε και μου εμεινε στο χερι, με ενα μεγαλο μέρος του να εξεχει απο την τρυπα εισοδου.....

Καμια ιδεα, πως μπορω να το βγαλω;;;;