Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 29 από 29
  1. #21

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή ΚΑΜΜΕΝΟ ΚΡΟΣΟΒΕΡ ΣΕ ΗΧΕΙΟ

    αμα εχεις ενα πολυμετρο μετρα τις αντιστασεις και τις διοδους. μετα μετρα το φιλτρο ( τυλιγμενο με το εμαγιε συρμα ) αν αυτα ειναι οκ και επειδη οπως βλεπω απο την φωτογραφια οι πυκνωτες ειναι οκ τοτε να αλλαξεις τα δυο τρανζιστορ. τις αντιστασεις δεν της βλεπω για καμμενες εκτος αν η μια που εχει παρει προς το καφε χρωμα ζεστενεται τοσο πολυ και εχει αλλαξει η ωμικη της αντισταση και επισης μυριζει σαν να καιγεται κεραμικο. αυτο οντως μπορει να δημιουργησει προβλημα παραμορφωσης του ηχου. περιμενω νεα

  2. #22

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από studio52 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αμα εχεις ενα πολυμετρο μετρα τις αντιστασεις και τις διοδους. μετα μετρα το φιλτρο ( τυλιγμενο με το εμαγιε συρμα ) αν αυτα ειναι οκ και επειδη οπως βλεπω απο την φωτογραφια οι πυκνωτες ειναι οκ τοτε να αλλαξεις τα δυο τρανζιστορ. τις αντιστασεις δεν της βλεπω για καμμενες εκτος αν η μια που εχει παρει προς το καφε χρωμα ζεστενεται τοσο πολυ και εχει αλλαξει η ωμικη της αντισταση και επισης μυριζει σαν να καιγεται κεραμικο. αυτο οντως μπορει να δημιουργησει προβλημα παραμορφωσης του ηχου. περιμενω νεα
    Σπύρο τον τύπο δεν τον πολυκατάλαβα αλλά προς το παρών μάλλον δεν θα φτιάξω καινούρια γιατί έφτιαξα τα παλιά!
    Πήγα στον τύπο που τα έφτιαξε, μου τα μέτρησε και μου έδωσε 2 τρανζίστορ και μια αντίσταση που ήταν καμμένη. Τα άλλαξα και δουλεύει άψογα!
    Η πάνω 2,2Ω αντίσταση ήταν καμμένη

    Παίζει τα τρανζίστορ να μην ήταν καμμένα αλλά μόνο η αντίσταση.
    Όταν κάηκε, βρήκα τον πυκνωτή 4,7μf κομμένο απο τους κραδασμούς και πεσμένο κάτω. Αυτός ήταν συνδεμένος με την άλλη αντίσταση 2,2Ω. Αφού λοιπόν δεν περνούσε τίποτα απο την δεύτερη αντίσταση, περνούσε όλο το φορτίο απο την πρώτη και έτσι κάηκε και δεν ακουγόταν τίποτα. Έτσι το εξηγώ εγώ... Γιαυτό λεω παίζει να μην κάηκαν τα τρανζίστορ.. Επειδή η δεύτερη ήταν αποσυνδεμένη και η πρώτη καμμένη και όλος ο ήχος περνάει απο αυτές τις 2 αντιστάσεις.

    Σωστά παναγιώτη! Έπρεπε να μετρήσω και τις αντιστάσεις πρωτα... Είπα, αφου δεν άλλαξαν χρώμα είναι οκ και το προσπέρασα... Θα έλυνα το πρόβλημα κατα πάσα πιθανότητα...

    Στο μέλλον θα φτιάξω σίγουρα κάποιο απο τα κυκλώματα που έχουμε πει.
    Σας ευχαριστώ όλους και για όλα!
    Να 'στε όλοι καλά

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον PCMan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Danza (28-06-11)

  4. #23
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    καλο θα ηταν να μας πει ο αγαπητος DANZA πως ειναι δυνατον ενα φιλτρο τριτης ταξης ,με 18dbslope ,με προσταισια dc , και προστασια ισχυος , να αντικατασταθει απλα και μονο με ενα πυκνωτη και μια λαμπα ...( την οποια και αυτη λαθος την ειπες ...διοτι αν βαλεις την λαμπα μετα τον πυκνωτη και σε σειρα με την μοναδα υψηλων αλλαζεις την αντισταση του φορτιου και αρα η συνοτητα που κοβει ο πυκνωτης παει για βρουβες ... η λαμπα παει πριν τον πυκνωτη και γενικοτερα οριν το φιλτρο ....γκουκλισε κανα σχεδιο απο κροσσοβερ και θα καταλαβεις /...
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  5. #24
    Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    1.046

    Προεπιλογή

    Σάκη ακρίβώς αυτό θα γίνει αν βάλει την λάμπα πρίν τον πυκνωτή το σωστό είναι, πυκνωτής (σε σειρα)-Πηνίο (παράλληλα)-λάμπα (σε σειρά)-φορτίο (παράλληλα).

    Επίσης κάπως έτσι γίνεται και έτσι όπως αναφέρω,
    δηλ. ας πούμε ότι έχουμε συντονίσει το hpf στα 4kHz και έρχεται ένα peak στα 5kHz τότε η αντίσταση της λάμπας θα μεγαλώσει (και θα πέσει η ισχύ στα άκρα του φορτίου), δεν μας ενδιαφέρει εκείνη την στιγμή που το HPF θα συντονιστεί >4khz θα επανέλθει πάλη στα 4k οταν πέσει η τάση στα άκρα της λάμπας.

    Το λάθος που υπάρχει με την λάμπα πρίν το πυκνωτή είναι πως αυτή θα πρέπει να διαχειρίζεται και την απώλια ισχύος του πηνίου που έτσι φυσικά δεν νομίζω να είναι και τόσο σταθερό, για να γίνει φυσικά και γίνεται αλλά δεν υπάρχει λόγος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spiroscfu : 29-07-11 στις 03:10

  6. #25
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    το φιλτρο υπολογιζεται για συγκεριμενη εμπεδηση πχ 8 ωμ που εχει η μοναδα υψηλων ...αν βαλεις την λαμπα μετα τον πυκνωτη αλλαζεις την αντισταση αυτη και οποτε αλλαζει και η συχνοτητα αποκοπης του φιλτρου

    Οποτε σε μεγαλη ισχυ κορυφης οπου η λαμπα θα αναψει εκτος απο την ισχυ που θα κοψει θα επιρεασει και το πως λειτουργει η μοναδα υψηλων

    Τσπ απο "πατεντες " εχουμε χορτασει σε αυτο το φορουμ οποτε τι νοημα εχουν ολα αυτα τα παραπανω ?
    Το παραξενο ειναι οτι ζουμε στην εποχη της πληροφοριας το διαδικτυο ειναι γεματο απο σχηματικα και εμεις καθομαστε εδω και μιλαμε γιοα ασχετοσυνες και πατεντες ..... καιρο ειχα να μπω και προφανως κακως μπηκα


    Αντε καλη συνεχεια !!!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  7. #26
    Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    1.046

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    το φιλτρο υπολογιζεται για συγκεριμενη εμπεδηση πχ 8 ωμ που εχει η μοναδα υψηλων ...αν βαλεις την λαμπα μετα τον πυκνωτη αλλαζεις την αντισταση αυτη και οποτε αλλαζει και η συχνοτητα αποκοπης του φιλτρου

    Οποτε σε μεγαλη ισχυ κορυφης οπου η λαμπα θα αναψει εκτος απο την ισχυ που θα κοψει θα επιρεασει και το πως λειτουργει η μοναδα υψηλων
    Αυτό σου έγραψα, μάλλον δεν το πρόσεξες.
    Η γνώμη σου δηλ. είναι πως αν μπει πριν τον πυκνωτή τα παραπάνω δεν θα συμβούν?

  8. #27

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή

    Εγώ Σάκη τόσα επιστημονικά δεν τα κατέχω για να σου πω......

    Απο ότι βλέπω σε εργοστασιακές εφαρμογές πχ Beyma, Celestion, Proel, Peavey κλπ ηχεία μαγαζιών, αν μου αρέσει κάτι το αντιγράφω και το προσαρμόζω σε δική μου κατασκευή ακριβώς όπως είναι.... Όπως το ίδιο θα προτείνω σε κάποιον άλλον, όπως έκανα και με τον φίλο PCMan, την συγκεκριμένη "πατέντα" την έχω δεί αρκετές φορές σε εργοστασιακές καμπίνες Peavey, JBL, Beyma!

    Σε τόσα πολλά watt's δεν έχω δεί κροσσόβερ με τρανζίστορ, βαττικές αντιστάσεις και ιστορίες για αγρίους.... Αυτά τα έχω συναντήσει μόνο σε ηχεία που παίζουν με Class A και λαμπάτους ενισχυτές. Γιατί άραγε?

    Λες όταν σε ένα μαγαζί που θέλει δύναμη να τον νοιάζει αν θα κελαηδίσει το τουίτερ με Βασίλη Καρρά? Χέστηκε απλά, τον νοιάζει να έχει δύναμη να παίξει και να ακούγεται ικανοποιητικά! Όπως και ο PCMan, αν δείς τα βάττ του ενισχυτή του προφανώς δεν αναφέρεται σε λαμπάτο που θέλει να ακούσει τοκάτα σερέ ελάσονα piano concerto μαζί με 45 βιολιά

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Danza για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    leosedf (30-07-11)

  10. #28
    Το avatar του χρήστη materatsi
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαστουνη Ηλειας
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή ισως το πηνιο στο driver..

    Μεγαλο λαθος το να βαλει εναν πυκνωτη και μονο στην σειρα.Βεβαια δεν γνωριζουμε και χαρακτηριστικα μεγαφωνου και tweeter,ομως κατι μου λεει πως το πηνιο της φωτογραφιας το χρησιμοποιει η περιφιμη celestion σε driver.Σε επαγγελματικα κυκλωματα σαφως και χριαζεται για να ξεκιναει την ανοδο των μεσαιων-ψηλων συχνοτητων στους κυκλους που πρεπει και να διορθωνει ως φιλτρο τις ανεπιθυμητες κορυφωσεις συχνοτητων (κραξιματα στα μεσαια και καψιμο του διαφραγματος)Ισως το πιο πιθανο να υπαρχει ενα low woofer στην καμπινα που να μην ενοχλουν οι 500-700 κυκλοι ωστε να χριαστει φιλτρο σε σειρα (να τους πνιξει).Πιστευω η μαρκα του πηνιου να ειναι (anthrax) και τα εχω δουλεψει πολυ,ειναι καταπληκτικα!

  11. #29

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Danza Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλιόφιλε πάρε πέτα τα αυτά τα crossover και βάλε πυκνωτή 3.3uF/250v bipolar σε σειρά με το + της κόρνας και μετά τον πυκνωτή ακριβώς βάλε λαμπάκι 12v/5w σε σειρά με το + της κόρνας. ΌΧΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ!

    Ούτε εγώ είχα εμπιστοσύνη στα λαμπάκια αλλά εσωζα πολλές κόρνες έτσι και ειδικά στο αυτοκίνητο που έπαιζα με 1.1kW rms σε κάθε πόρτα!
    συμφωνω απολυτα με το ΔΗΜΗΤΡΗ και προτεινω να παρεις crossover 3 δρομων τα οποια να εχουν μονο πηνια και πυκνωτες οχι βαττικες γιατι να ξερεις οτι κοβουν ισχυ
    τα δικα μου ειναι τετοια που σου ανεφερα και δεν ειχα ποτε προβλημα
    ΦΙΛΙΚΑ

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Πως λέγεται ? (καμμένο εξάρτημα)
    από billys7 στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-09, 14:28
  2. laptop καμμένο?
    από Nemmesis στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-08, 20:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας