Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 43
  1. #21

    Μέλος
    Όνομα
    ΔΙΟΝΥΣΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Εβγαλα το κεραμικο γιαλι και κανω την εξης μετρηση.
    Ανοιγω και τα δυο ματια{μεσα και εξω}
    Και τα δυο ματια ανβουνε κανονικα .
    Μετραω στα ακρα του ματιου στα καλωδια κιτρινο και πρασινοΔηλαδη το ενα ακρο του πολυμετρου στην γειωση και το αλλο στο κιτρινο και στο πρασινο{εναλαξ}
    Μετραω 230 VOLT και στο κιτρινο καλωδιο και στο πρασινο.
    Αρχιζω να μετραω τωρα απο την ωρα που εχουνε αναψει τα ματια.
    Μετραω απο το 1 εως το 80 περιπου{με αργο ρυθμο}
    Μολις φτασω στο 80 τα δυο ματια σβηνουνε αμεσως{ακουω και ενα τακ που μαλον ειναι η ο ρελες η ο θερμοστατης?Δεν ξερω}
    Αμεσως μετραω στα ακρα των καλωδιων κιτρινο και πρασινο.
    Πανε χαθηκανε τα 220 VOLT
    Μετραω μεχρι το 6 {αριθμητικα εννοω} και νασου παλι η τασι φανερωνεται{με αντιστοιχο τακ ακουστικο}
    Και αυτο συνεχιζεται μια ετσι μια αλλιως {αναμα-σβησιμο και παλι το ιδιο}
    Τιποτα αλλο δεν μπορω να σας πω
    Τα ρελεδακια ειναι ολα τα ιδια {25Α 380 VOLT αν θυμαμαι καλα}
    Η αντισταση αφου αναβει υποθετω οτι δεν ειναι χαλασμενη{ετσι νομιζω}
    Με αυτες τις συνθηκες μια χυτρα ταχυτητος δεν μπορει να δουλεψη.

  2. #22

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.343

    Προεπιλογή

    Φίλε Διονύση τα πράγματα περιπλέκονται .. άσε να το δει κάποιος ειδικός και μην εμβαθύνεις περισσότερο. και αυτό που έγραψες παρακάτω (στον τρόπο που εξετάζεις κάποια πράγματα)
    Μετραω στα ακρα του ματιου στα καλωδια κιτρινο και πρασινοΔηλαδη το ενα ακρο του πολυμετρου στην γειωση και το αλλο στο κιτρινο και στο πρασινο{εναλαξ}
    Αλλά και στο 1ο πρόβλημα με την 1η εστία που άλλαξες ανάφερες ότι δεν μετρούσες τάση (που λογικά έστω και με σπασμένη αντίσταση έπρεπε να είχες μετρήσει τάση απλά δεν ήξερες πως και που ) . Ότι έκανες μέχρι τώρα το έκανες παρακινδυνευμένα , γιαυτό σταμάτα σε αυτό το σημείο.

  3. #23

    Μέλος
    Όνομα
    ΔΙΟΝΥΣΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Καλη σας μερα

    Σταματω εδω οπως μου λετε.
    Παντως με την βοηθεια σας εγινα σοφοτερος και εμαθα αρκετα πραγματα.
    Και παλι σας ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σας.

  4. #24

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.343

    Προεπιλογή

    Το πολύ πολύ που μπορείς να κάνεις είναι να πας την πλακέτα να σου εξετάσει τα βασικά π.χ. κανένα πυκνωτή/ κολλήσεις /ρελέ κτλ

    Όμως για το μπλα - μπλα και μόνο θα σε ρωτούσα και τα εξής.
    1) Εσύ δεν θυμάσαι πως λειτουργούσε η μεγάλη εστία πριν? δηλαδή όταν ζεσταθεί έσβηναν εξ αρχής και οι 2 αντιστάσεις ? (με τον ίδιο τρόπο που περιγράφεις?) π.χ 6 δευτερόλεπτα ΟΝ και 6 Off? + και οι 2 μαζί αντιστάσεις έσβηναν? ή μόνο η μία .... πως ήταν πριν?
    2) Τα σχετικά κοντρόλ για την μεγάλη εστία (είναι αφής?) πως κουμαντάρεις την χαμηλή ένταση και την υψηλή της εστίας .. έχει βαθμίδες? (π.χ. 1 -2 - 3 ) σε τι ένταση το είχες?
    3) Για το Μολις φτασω στο 80 τα δυο ματια σβηνουνε αμεσως{ακουω και ενα τακ που μαλον ειναι η ο ρελες η ο θερμοστατης?Δεν ξερω}
    Για έναν που μπορεί και ξέρει να μετρήσει 2 πράγματα .. μπορεί να το καταλάβει στο αν προέρχονταν από ρελέ ή από θερμοστάτη κτλ.. (για θερμοστάτη δεν το κόβω) , γιατί 6 δευτερόλεπτα είναι παράξενο να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Αυτά ...

  5. #25

    Μέλος
    Όνομα
    ΔΙΟΝΥΣΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Καλησπερα και παλι

    Οπως μου λεει η γυναικα μου στην αρχη{αγορα το 2008} η εστια δουλευε κανονικα.
    Δηλαδη και τηγανισμα και χυτρα ταχυτητος.
    Καποια στιγμη αρχιζει τα παραπονα η γυναικα μου για δυσλειτουργια του διπλου ματιου.
    Εγω τον καιρο εκεινο σουλευα και δεν ηξερα τι προβλημα ειχε ακριβως.
    Παντως δεν εκανε για μαγειρεμα πλεον και αλλαξε ματι η γυναικα μου και μαγειρευει πλεον στο πισω δεξια ματι.
    Ειχε παρει και τηλεφωνο την Αντιπροσωπεια και της ειπανε οτι τα ματια ετσι ειναι{αναμα -σβυσιμο συνεχεια}
    Και ετσι το ξεχασαμε το θεμα.
    Τωρα ομως που χαλασε το αλλο ματι το θυμηθηκε η γυναικα μου.
    Και ετσι αρχισα και εγω να μετραω χρονους {αναμα-σβυσιμο-διαρκεια}
    2}Τα κοντρολ ειναι αφης και η γυναικα μου απο συνηθεια {κακη λεω εγω} το βαζει παντα στο 9{max}
    3}Για το 80 που λεω θα δοκιμασω παλι απο την αρχη.
    Δηλαδη θα το βαλω στο 5 -6 και θα αρχισω να μετραω
    Και θα απαντησω σχετικα.
    Και παλι ευχαριστω

  6. #26

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.343

    Προεπιλογή

    Ειχε παρει και τηλεφωνο την Αντιπροσωπεια και της ειπανε οτι τα ματια ετσι ειναι{αναμα -σβυσιμο συνεχεια}
    Και ετσι το ξεχασαμε το θεμα.
    Αν τους λέγατε ότι το μάτι ζεσταίνει με την μισή ένταση του κανονικού στο (9max) . θα σας έπαιρναν σοβαρά .

    3}Για το 80 που λεω θα δοκιμασω παλι απο την αρχη.
    Δηλαδη θα το βαλω στο 5 -6 και θα αρχισω να μετραω
    Και θα απαντησω σχετικα.
    Απάντησε μας το ίδιο και για την επόμενη μεγαλύτερη εστία (όπου αναγκαστικά χρησιμοποιεί η γυναίκα σου) εκείνη η εστία αν συμπεριφέρεται έτσι παρομοίως με την μεγάλη εστία (αν και δεν είναι ίδιες) ... π.χ. και εκεί στο (max) διακόπτει ανάβει με τους ίδιους περίπου χρόνους ? 6 δευτερα ΟΝ και 6 Off

  7. #27

    Μέλος
    Όνομα
    ΔΙΟΝΥΣΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Καλη σας μερα

    Προσπαθησε παλι το πρωι σημερα η γυναικα μου να βαλη την χυτρα στο χαλασμενο ματι.
    Βαζει στο 9 την ενταση και βαζει και το μεσα ματι και το εξω.
    Η συμπεριφορα ειναι η ιδια{αναβει-σβυνει σε γρηγορο ρυθμο και το μεσα ματι και το εξω}
    Αναγκαστηκε παλι να βαλη το πισω δεξια ματι και σε αυτο βλεπω οτι δεν αναβει και σβηνει σαν το αλλο.
    Σε αυτο το ματι θα φαμε σημερα.
    Γιατι αν περιμεναμε απο το αλλο αλοιμονο μας.Νηστικοι θα ειμαστε.
    Η καλυτερη αποδειξη ειναι νομιζω οτι η βαλβιδα ασφαλειας της χυτρας δεν γυριζει.
    Δεν ξερω τι αλλο θα μπορουσα να παρατηρησω.

  8. #28

    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΕΦΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Μηνύματα
    261

    Προεπιλογή

    Διονυση (που εχεις το ονομα του πεθερου μου και ειναι απο τη ζακυνθο και μενει και εκει),
    προσεξε τι θα κανεις, ΚΛΕΙΣΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ και δες εκει που ειναι ο θερμοστατης του ματιου μηπως και δεν ακουμπαει καλα στο φις,
    επισεις εκει στην επαφη μηπως και εχει μαυριλα απο αρτ,
    αν δεν δεις κατι τοτε υποψιαζομαι οτι μπορει να εχει καμια ψυχρη κολληση η πλακετα απο κατω βγαλε τι πλακετα και δες απο την κατω πλευρα τις κολλησεις και ιδικα εκει που πανε τα καλωδια της εστιας στο φις και στο ρελε μηπως εκει εχει το προβλημα!!
    και βγαλε καμια φωτογραφια στα σημεια που σου ειπα να δουμε και εμεις!!

  9. #29
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.889

    Προεπιλογή

    Στέφανε στις εστίες που έχουν μονή αντίσταση όπως αυτή εδώ έτσι γίνεται η ρύθμιση της θερμοκρασίας, αλλάζοντας τους χρόνους ON και OFF της αντίστασης (PWM πολύ χαμηλής συχνότητας ουσιαστικά)... Π.χ. στο 1 η αντίσταση ανάβει για 5sec και σβήνει για 20, στο 3 ανάβει για 10sec και σβήνει για άλλα 10, στο 6 δουλεύει μόνιμα. Οι χρόνοι που λέω είναι τυχαίοι, έτσι; Απλώς το λέω για να γίνει αντιληπτό το πώς γίνεται η ρύθμιση της θερμοκρασίας. Η διακοπή και η αποκατάσταση της τάσης δεν γίνεται από τον θερμοστάτη που είναι απάνω στο μάτι. Γίνεται από την πλακέτα ελέγχου (ανοιγοκλείνοντας το ρελέ του ματιού δηλαδή) ή από τον θερμοστατικό διακόπτη σε άλλα μοντέλα.

    Τώρα αν το ρελέ στην κουζίνα του φίλου όντως ανοιγοκλείνει (φυσιολογικό), αλλά σε λάθος χρόνους (αφύσικο), μάλλον κάτι τρέχει με τον επεξεργαστή...

  10. #30

    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΕΦΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Μηνύματα
    261

    Προεπιλογή

    Φιλιππε δεν το γνώριζα αυτό και μου ακούσετε σωστό απλός είπα μήπως και είναι κάποια επαφή

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Pitsos] χρωματισμος καλωδιου κουζινας.
    από akisssssssss στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-14, 22:14
  2. [Pitsos] Κεραμικη εστια Πιτσος σε αλλη μαρκα φουρνου
    από Therissos στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-12, 19:54
  3. [Siemens] ΛΑστιχο φουρνου κουζινας SIEMENS
    από cult στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-12, 19:58
  4. [Pitsos] ΚΕΡΑΜΙΚΗ ΕΣΤΙΑ PITSOS HL546
    από liontas στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-11, 14:08
  5. [Άλλη] ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΕΡΑΜΙΚΗ ΕΣΤΙΑ FRANKE FHB6004 4CT
    από bgin στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-11, 07:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας