Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 29 από 29
  1. #21
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.877

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Di*Ca_Electronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συγκεκριμένο relay έχει μία συγκεκριμένη συνδ/γία με το συμπιεστή για να δοκιμαστεί μ΄ εναλλασσόμενο ρεύμα τάσης 220V, εφόσον λειτουργεί ως PTC (Positive Temperature Coefficient), οπότε από λάθος ανεγράφη και τοιουτοτρόπως παρανοήθηκε ότι θ΄ ελεγχόταν μόνο.
    Φίλε Δημήτρη σου παραθέτω αυτά που έγραψες πριν σχετικά με αυτό (τα bold δικά μου):

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Di*Ca_Electronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το relay εκκίνησης για ν΄ ελεγχθεί χρειάζεται ν΄εφαρμοστεί σε δύο άκρα του εναλλασσόμενη τάση 220V (δεν γνωρίζω σε ποια άκρα – πιθανόν σ΄ εκείνα που φέρουν ενδείξεις β€œN” , β€œL” – δεν υπάρχει σχηματικό στο Διαδίκτυο), οπότε αν χρειαστεί να τ΄ αντικαταστήσεις ν΄ αγοράσεις ταυτόσημου τύπου και να συνδεθεί όπως ακριβώς ήταν συνδεδεμένο το παλαιό.
    Ειλικρινά πες μου, διαβάζοντάς το τί καταλαβαίνεις; Ποια ήταν η παρανόηση;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Di*Ca_Electronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά τ΄ IC που αναγράφω ότι αλλάζεται προληπτικά, ναι αυτό πρέπει να γίνεται γιατί πρόκειται για ταλαιπωρημένο ολοκληρωμένο σ΄ υψηλής τιμής τάση λειτουργούν, οπότε αν δεν έχει τη δεδομένη στιγμή μέτρησής του πρόβλημα, πολύ σύντομα θ΄ αποκτήσει.
    Εφόσον το ολοκληρωμένο λειτουργεί δεν υπάρχει κανένας λόγος να αλλαχτεί. Τα ολοκληρωμένα δεν έχουν ημερομηνία λήξης. Η διάρκεια ζωής τους είναι απεριόριστη. Αν χαλάσουν, χάλασαν, και τότε μόνο τα αλλάζουμε. Επίσης από τέτοιου τύπου ολοκληρωμένα κυκλοφοράει πολλή σαβούρα στην εγχώρια αγορά (πολλές φορές έχω πάρει και δεν δουλεύουν εξαρχής ή έχουν προβλήματα), οπότε η προτροπή σου ενέχει και τον κίνδυνο να πεταχτεί στα σκουπίδια ένα καλό και πιθανότατα γνήσιο ολοκληρωμένο, και πιθανώς στη θέση του να μπει μια μαϊμού! Αν αυτό είναι θετικό κρίνε το μόνος σου!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από axtenistos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και δεύτερος ψυκτικός έκανε διάγνωση για καμένο μοτέρ και αυτός χωρίς να κάνει οποιαδήποτε μέτρηση. Αντικατέστησα το ρελέ εκκίνησης που πίστευα ότι είχε πρόβλημα και ο συμπιεστής ξεκίνησε κανονικά. Σχεδόν 3 ώρες μετά έχει πιάσει θερμοκρασία. Κόστος ανταλλακτικού 4€.
    Αυτά για να φαίνεται τί είναι οι τεχνικοί εκεί έξω - μην ακούσω τίποτα "αυτά γίνονται στην επαρχία, στην Αθήνα είναι αλλιώς", ή "οι περισσότεροι τεχνικοί είναι καλοί, απλά υπάρχουν και λίγοι κακοί" (μάλλον ο νηματοθέτης πρέπει να είναι ο Γκαστόνε δηλαδή...)

    Πάντως φίλε "αχτένιστε" κάτι δεν μας λες καλά, μια και στο αρχικό ποστ λες ότι ο συμπιεστής δούλευε έστω και λίγο... Με σπασμένο το δισκίο του PTC δεν μπορεί να ξεκινούσε... Εσύ αυτό που άκουγες ήταν το φυσιολογικό γουργούρισμα που κάνει ο συμπιεστής όταν δουλεύει, ή μάλλον ένα μούγκρισμα που κάνει όταν τροφοδοτείται χωρίς να γυρνάει (μάλλον το δεύτερο);
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FILMAN : 16-02-24 στις 10:17

  2. #22

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΑΡΤΑΚΗ
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως φίλε "αχτένιστε" κάτι δεν μας λες καλά, μια και στο αρχικό ποστ λες ότι ο συμπιεστής δούλευε έστω και λίγο... Με σπασμένο το δισκίο του PTC δεν μπορεί να ξεκινούσε... Εσύ αυτό που άκουγες ήταν το φυσιολογικό γουργούρισμα που κάνει ο συμπιεστής όταν δουλεύει, ή μάλλον ένα μούγκρισμα που κάνει όταν τροφοδοτείται χωρίς να γυρνάει (μάλλον το δεύτερο);
    Τι να σου πω, δεν γνωρίζω τόσα πολλά σχετικά με τα ψυγεία, όταν το έβαζα στο ρεύμα ακουγόταν πέρα από τον ανεμιστήρα της κατάψυξης, ένα κλικ, ξεκίναγε αυτό που υποθέτω πως ήταν το μοτέρ, μετά από ελάχιστα δευτερόλεπτα ένα ακόμα κλικ και σταματούσε. Μετά από 4-5 λεπτά επαναλαμβανόταν η όλη διαδικασία.Το άφησα 40 λεπτά περίπου έτσι και ο συμπιεστής ζεμάταγε, δεν μπορούσα να τον αγγίξω για πάνω 3-4 δευτερόλεπτα, οπότε υποθέτω ότι ανέβαζε θερμοκρασία από τις συνεχόμενες προσπάθειες εκκίνησης.

  3. #23

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από axtenistos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το άφησα 40 λεπτά περίπου έτσι και ο συμπιεστής ζεμάταγε, δεν μπορούσα να τον αγγίξω για πάνω 3-4 δευτερόλεπτα, οπότε υποθέτω ότι ανέβαζε θερμοκρασία από τις συνεχόμενες προσπάθειες εκκίνησης.
    Δες το σχέδιο
    Καπουτ.jpg
    Και πες μας ο ίδιος τι βλέπεις , έκανε εκκίνηση ή όχι ? (το C&R είναι το κύριο τύλιγμα κανονικής λειτουργίας ) και το C&S είναι το βοηθητικό (όπως μανιβέλα σε παλιά αυτοκίνητα για να πάρει τις 1ες στροφές , αλλιώς το C&R μένει μόνο του και αβοήθητο να ξεκινήσει )
    Από πλευράς πλακέτας το αφήνουμε στην άκρη προς το παρόν, και υποθέτουμε χάλασε πρώτα το Ptc ρελέ. Και αν επίσης υποθέσουμε ότι άργησες να το αντιληφθείς, ότι δεν ξεκινάει σωστά το μοτέρ , μπορεί να είχε συνέπειες αργότερα και στην πλακέτα , ίσως και στο ίδιο το μοτέρ , αλλά το θερμικό ασφαλείας έσωσε την κατάσταση C common

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (19-02-24)

  5. #24

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    ΝΕΑ ΑΡΤΑΚΗ
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Πολύ απλό και κατανοητό όπως το παραθέτεις με το σχέδιο. Οπότε θα πρέπει να αναθεωρήσω ότι το μοτέρ ξεκίναγε με χαλασμένο ρελέ. Γιατί όμως ήταν τόσο ζεστό εάν δεν λειτουργούσε; Αν το αγγίξω τώρα που δουλεύει είναι ζεστό αλλά όχι τόσο όσο πρίν.

  6. #25
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.178

    Προεπιλογή

    Διότι παρόλο που δεν τροφοδοτείται το start coil (λόγω του ptc relay), το running coil τροφοδοτείται κανονικά αλλά δεν μπορεί μόνο του να ξεκινήσει την περιστροφή του ρότορα. Δηλαδή προσπαθεί να δώσει την απαραίτητη ροπή εκκίνησης αλλά δεν μπορεί. Η ροή ρεύματος μεγιστοποιείται (I=V/(Lω)).

    [spoiler]
    Όταν το πηνίο περιστρέφεται, παράγει αντίστροφη EMF που αντιτίθεται στην τροφοδοσία του. Όσο ζορίζεται και πέφτουν οι στροφές, μειώνεται το παραγόμενο EMF επιτρέποντας την αύξηση του ρεύματος. Όταν είναι σταματημένο, τραβά το μέγιστο ρεύμα.
    [/spoiler]

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (19-02-24)

  8. #26
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.877

    Προεπιλογή

    Γιάννη, ακριβώς έτσι όπως τα λένε ο Πέτρος και ο klik

    Πρώτο κλικ που άκουγες: Το θερμικό είχε κρυώσει και τροφοδοτούσε ξανά τον συμπιεστή

    Με σπασμένο το PTC ο συμπιεστής δεν εκκινεί, οπότε, τροφοδοτείται μεν, δεν μπορεί να ξεκινήσει δε, και μουγκρίζει τραβώντας ταυτόχρονα υπερβολικό ρεύμα

    Το υπερβολικό αυτό ρεύμα ζεσταίνει το θερμικό (αλλά και τον ίδιο τον συμπιεστή επίσης, και γι αυτό όταν τον έπιασες τον βρήκες καυτό)

    Μετά από μερικά δευτερόλεπτα το θερμικό έχει ζεσταθεί τόσο που ξαναενεργοποιείται (δεύτερο κλικ και σβήσιμο του συμπιεστή, και άντε πάλι απ' την αρχή)

    Ένας γνώστης και μόνο με το αυτί θα μπορούσε να καταλάβει τί συμβαίνει... Ναι, θα μπορούσε να φταίει και ο συμπιεστής, αλλά κοίτα πρώτα ρε φίλε το ρελέ εκκινήσεως!

    Πέτρο νομίζω στο σχήμα σου έχει λάθος, ο πυκνωτής μπαίνει παράλληλα στο PTC (τουλάχιστον σε όσα έχω δει εγώ... Δεν ξέρω όμως, ίσως υπάρχουν και συμπιεστές που να τον δέχονται σε σειρά όπως στο σχήμα)

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (19-02-24)

  10. #27

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέτρο νομίζω στο σχήμα σου έχει λάθος, ο πυκνωτής μπαίνει παράλληλα στο PTC (τουλάχιστον σε όσα έχω δει εγώ... Δεν ξέρω όμως, ίσως υπάρχουν και συμπιεστές που να τον δέχονται σε σειρά όπως στο σχήμα)
    Για να μην δημιουργηθεί σύγχυση έβαλα ένα "παραμυθένιο παράδειγμα "
    γιατί αν του έβαζα σχέδια από παράλληλα σύμπαντα δεν θα καταλάβαινε και πολλά ο νηματοθέτης .
    Σειρά & παράλληλα.jpg
    Σειρά & παράλληλα 2.jpg
    Έχει τεράστια ποικιλία που ούτε εγώ την έχω κατανοήσει πλήρως
    Στο 2ο σχέδιο παραπάνω υποθέτω ότι αν επίσης χαλάσει το ptc ρελέ θα έχουμε τα ίδια συμπτώματα (απλά ο κατασκευαστής το ήθελε έτσι για τις συγκεκριμένες περιελίξεις του συγκεκριμένου μοτέρ )
    Στο 1ο σχέδιο αναφέρεται και σε αντιστροφή του μοτέρ (χάνουμε την μπάλα και τρώμε κόκκινη από διαιτητή )
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 19-02-24 στις 12:48

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (19-02-24)

  12. #28
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.877

    Προεπιλογή

    Δείχνεις περιπτώσεις με δυο πυκνωτές (εκκινήσεως και λειτουργίας), αλλά νομίζω του φίλου μας πρέπει να έχει μόνο ένα πυκνωτή.

  13. #29

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.771

    Προεπιλογή

    Προς αποφυγή κάθε παρεξηγήσεως προς τον φίλο Φίλιππο :
    - όταν γράφω παρανόηση εννοώ ότι ο αναγνώστης των γραφομένων μου
    σχετικά με τον έλεγχο του PTC κι επειδή δεν είναι πλήρη (ότι δηλαδή αυτό
    δοκιμάζεται υποχρεωτικά σε σύνδεση με τον συμπιεστή κι αυτό από δική
    μου παράλειψη φυσικά), θα κατανοήσει ότι αυτό δοκιμάζεται μόνο του στα
    220VA.C. οπότε αυτό είναι λάθος και σίγουρα θα συμβεί το «ΜΠΑΜ».
    - Όσον αφορά τ΄ IC γράφω ότι πρώτα γίνονται οι κατάλληλες μετρήσεις πριν
    αντικατασταθεί κι επειδή είναι ένα φθηνό κι αρκετά κινήσιμο εξάρτημα και
    φυσικά εφόσον δεν συμβαίνει να ΄ναι τόσο τυχερός όσο ο Γκούφη (δεν τον
    παραβάλλω με τον Γκαστόνε γιατί ο τελευταίος δεν θυμάμαι να ΄ταν τόσο
    άτυχος), θ΄ αγοράσει το σωστό ταυτόσημο ανταλ/κό που θα κάνει τη δουλειά
    του και μάλιστα καλό είναι να κρατήσει και το παλαιό (εργοστασιακό) αν κι
    αυτό δεν νομίζω για το συγκεκριμένο IC να ΄χει καλλίτερο σχεδιασμό ή να
    ΄ναι καλλίτερης κι ανθεκτικότερης κατασκευής από το καινούργιο.
    Αλλά στην ηλεκτρονική επιστήμη ποτέ δεν λέμε ποτέ.
    Πιστεύω να ΄ναι επικοδομητικές οι διευκρινίσεις μου όχι μόνο για σένα αλλά και
    για κάθε αναγνώστη του Forum.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. κουζινακι whirlpool
    από ΚΖΟΥΡΟΣ49 στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-19, 00:51
  2. [Whirlpool] whirlpool awg 680
    από thanasis 1 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-15, 19:27
  3. [Whirlpool] whirlpool ARG 921/G/WP
    από lemon στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-14, 22:50
  4. [Whirlpool] whirlpool , wrm 44
    από pats στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-14, 05:30
  5. [Whirlpool] Whirlpool AWM 231-400
    από tranzistor στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-13, 01:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας