Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 25 από 25
  1. #21

    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UV. Εμφάνιση μηνυμάτων
    το (+) και το (-) της γέφυρας πρέπει να συμφωνεί με τους ακροδέκτες των ηλεκτρολυτικών
    αν έχεις αφαιρέσει και τις διόδους που σου έχω σε κύκλο στο σχήμα που μπορεί να είναι και αυτές προβληματικές
    θα πρέπει να έχει τάση στους ακροδέκτες των ηλεκτρολυτικών +310V
    έχει;

    τελικα λαθος δικο μου η γεφυρα ηταν λαθος τοποθετημενη το εναλλασσόμενο στο συνεχές και εγω απο της πολλες στροφες που της εκανα γιατι εβρισκε η ψυκτρα την ελυνα και την έστριβα την εβαζα τελικα αναποδα το + στο - την γυρισα πλεον σωστα και δεν εξω βραχυκυκλωμα και ο ρελε κολαει μεσω λαμπας παντα γιατι ειναι βράδυ και δεν εχω κανενα να μου σήκωση την ασφαλεια αμα πεσει αλλα μαλλον δεν θα πεσει , απο αυριο αρχιζω να κολαω ολα οσα εχω αφαιρεσει και επανερχομαι ,,ευχαριστω φιλε και εσενα που με βοηθας
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostascbr : 20-03-15 στις 19:31

  2. #22

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    756

    Προεπιλογή

    η συμπεριφορά του κυκλώματος όπως είναι τώρα χωρίς τα MOSFET πρέπει να είναι:
    (την πρώτη φορά με τους ηλεκτρολυτικούς αφόρτιστους)
    να ανάψει η λάμπα για λίγο και να σβήσει
    το ρελέ δεν πρέπει να οπλίσει
    αν δεν συμβεί αυτό μην βάλεις ακόμη τα MOSFET

    ΠΡΟΣΟΧΗ
    αν γίνουν τα παραπάνω θα πρέπει πριν πιάσεις την πλακέτα να ξεφορτίσεις τους ηλεκτρολυτικούς!
    θα κάνουν μεγάλο ΜΠΑΜ στην εκφόρτιση!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη UV. : 20-03-15 στις 20:57

  3. #23

    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    προσεξα φιλε αυτα που λες με τους πυκνωτές γιατι φοβαμε μην φαω καμοια και θα ειναι γερη ,χωρις πλεον τη λαμπα γιατι δεν κανει βραχυκυκλωμα οταν του δωσω 220 κολαει ο ρελες οι πυκνωτες εχουν 310 dc περιπου, και μετα κολησα οτι ειχα ξεκωλησει αλλα ολα τα ιδεια ο ρελε κολαει εχω 310 στους πικνωτες αναβουν και τα δυο λεντ που εχει στην προσοψη αλλα δεν κολαει ,, εδω σας θελω παιδια ευχαριστω

  4. #24

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostascbr Εμφάνιση μηνυμάτων
    και μετα κολησα οτι ειχα ξεκωλησει αλλα ολα τα ιδεια ο ρελε κολαει εχω 310 στους πικνωτες αναβουν και τα δυο λεντ που εχει στην προσοψη αλλα δεν κολαει ,, εδω σας θελω παιδια ευχαριστω
    για αρχή υπάρχουν δύο μεγάλα προβλήματα:
    1. το σχέδιο που έβαλες είναι θολό δεν φαίνονταιαν τα γράμματα και ανεπαρκές δεν φαίνονται τα υποσυστήματα
    2. δεν ακολουθείς τις οδηγίες (τουλάχιστο αυτές που σου δίνω εγώ) για την επισκευή και περιμένεις να προχωρίσεις με τον δικό σου τρόπο που είναι σε αδιέξοδο

    στο #22 σου είπα:
    το ρελέ δεν πρέπει να οπλίσει
    αν δεν συμβεί αυτό μην βάλεις ακόμη τα MOSFET
    τώρα τι να σου πω;
    φτιάχτο μόνος σου;

    φιλικά πάντα αν και σε ανάλογες περιπτώσεις στο παρελθόν οι ενδιαφερόμενοι πήραν τις πληροφορίες για την επισκευή τους
    έκαναν την δουλειά τους και ούτε που γυρίσαν να πουν το αποτέλεσμα λες και θα τους ζητούσαμε χρήματα

  5. #25

    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UV. Εμφάνιση μηνυμάτων
    για αρχή υπάρχουν δύο μεγάλα προβλήματα:
    1. το σχέδιο που έβαλες είναι θολό δεν φαίνονταιαν τα γράμματα και ανεπαρκές δεν φαίνονται τα υποσυστήματα
    2. δεν ακολουθείς τις οδηγίες (τουλάχιστο αυτές που σου δίνω εγώ) για την επισκευή και περιμένεις να προχωρίσεις με τον δικό σου τρόπο που είναι σε αδιέξοδο

    στο #22 σου είπα:

    τώρα τι να σου πω;
    φτιάχτο μόνος σου;

    φιλικά πάντα αν και σε ανάλογες περιπτώσεις στο παρελθόν οι ενδιαφερόμενοι πήραν τις πληροφορίες για την επισκευή τους
    έκαναν την δουλειά τους και ούτε που γυρίσαν να πουν το αποτέλεσμα λες και θα τους ζητούσαμε χρήματα
    φιλε με παρεξηγησες οταν διαβασα το μηνυμα σου τα ειχα κοληση και σιγουρα για να το λες υπαρχη λογος ,αλωστε γιαυτο ζηταω την βοηθεια σας την οποια απο εδω την εχω ξαναλαβει και με επιτυχία στην επισκευη και ευχαρίστηση τους φιλους που με βοήθησαν, δεν ειναι οτι δεν ελαβα υποψην μου τα λογια σου παντως ο ρελε κολαει και χωρις τα μοσφετ και με τα μοσφετ που τα κολησα πρωι πρωι και μετα ειδα το μηνυμα σου σε ευχαριστω φιλε ελπιζω να μην με παρεξηγησες

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλεκτροκοληση inverter micrtronic
    από kostascbr στο forum Εργαλεία & Όργανα Μέτρησης
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-15, 19:56
  2. ηλεκτροκοληση αργκον TRIODYNE
    από beligekas στο forum Αναζήτηση Service Manual
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-15, 10:01
  3. ηλεκτροκοληση inverter
    από greg-2 στο forum Εργαλεία & Όργανα Μέτρησης
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-14, 10:14
  4. προβλημα με ηλεκτροκοληση inverter gysmi 161
    από dimos666 στο forum Εργαλεία & Όργανα Μέτρησης
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-13, 22:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας