Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 37
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    απο οτι βλεπω γιαννη εισαι στα γιαννενα. καταλαβαινω οτι η ηλιοφανεια ειναι σιγουρα σε κατωτερα επιπεδα απο της πατρας. επισης οτι οι θερμοκρασιες ειναι πολυ χαμηλες. εχεις σκεφτει να εκμεταλλευτεις το νερο του ηλιακου με ανακυκλοφορια? αλλο ποσο ενεργειας θελεις να ζεστανεις το νερο του ηλεκτρικου θερμοσιφωνα απο τους 15 βαθμους και αλλο ποσο ενεργειας θελεις να ζεστανεις το νερο απο τον ηλιακο που θα ειναι σιγουρα στους 25-35 βαθμους τουλαχιστον. αν δε συνδιασεις τον κυκλοφορητη και με ενα φωτοβολταικο για να καλυπτεις την ηλεκτρικη ενεργεια του μοτερ με τον ηλιο θα εχεις πραγματικη οικονομια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xsterg : 13-11-12 στις 22:09

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goosey Εμφάνιση μηνυμάτων
    A δηλαδή και ο οριζόντιος μπορεί να λειτουργήσει έτσι, αφού τον σβήσω μετά απο λίγο να παρει όλο το νερό μια επιθυμητή θερμοκρασία?
    Και για τους βαθμούς δεν ήξερα, υπάρχουν και με ρυθμιστή βαθμών?
    Για τον ηλιακό που αναφέρετε παράλειψη δική μου παιδιά, υπάρχει ήδη στην εγκατάσταση, αλλά τον χειμώνα στην περιοχή μου ο ήλιος παιρνει ρεπό...

    Αν κατάλαβα μπορώ να βάλω κάτι τέτοιο όσον αφορά τα lit αλλά δεν βλέπω να έχει κάτι σαν ρυθμιστή.
    http://clima-energy-gas.skroutzstore...0w.622320.html
    ρυθμιζεται ο θερμοστατης εσωτερικα.

  3. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    [QUOTE=xsterg;537544]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν παρεις 160 λτ. ενα ατομο κανει αρκει να εχει ηλιοφανεια.σε οικογενεια παντως χειμωνα ειναι πεταμενα λεφτα.

    αγαπητε φιλε. μαλλον δεν εχεις δει ποτε σου ηλιακο. ειναι μεσα νοεμβρη και βρισκομαι στην πατρα. με την ηλιοφανεια που υπαρχει αυτες τις ημερες ο ηλιακος μου των 150λιτρων εχει νερο για να κανουν νερο 4 ατομα σε καθημερινη βαση. καταλαβαινω οτι πιο βορεια, πχ μακεδονια η θρακη η αποδοση του θα ειναι μειωμενη αλλα και παλι τουλαχιστον δυο ατομα θα κανουν μπανιο. και μιλαω για μπανιο, οχι για ντουζ. επαναλαμβανω για ακομη μια φορα οτι το κλειδι στον ηλιακο ειναι η τοποθετηση του και οχι η μαρκα του. ολες οι μαρκες ειναι πλεον καλες και ειδικα οι ελληνικες. με δυο ωρες τον χειμωνα (μηνες ιανουαριος-φεβρουαριος) με καλη ηλιοφανεια το νερο φτανει σε επιπεδο μπανιου για 2-3 ατομα.
    δεν ειχα ποτε μου ηλιακο. εβαλα πριν απο δυο χρονια στο σπιτι μου και μετα απο 15 ημερες και στους γονεις μου. την εγκατασταση και στα δυο σπιτια την εχω κανει εγω τοσο σαν τοποθετηση οσο και σαν δημιουργια παροχων αφου και τα δυο σπιτια δεν ειχαν προεγκατασταση για ηλιακο. θεωρω οτι ειναι απο τις πιο ωραιες αγορες που εχω κανει σε αντικειμενο και εχω μετανιωσει που τοσα χρονια δεν ειχα προχωρησει στην εγκατασταση του. το μεγαλο του ατου ειναι η ευκολια χρησης. ανοιγεις την βρυση και το καυτο νερο σε μισο λεπτο ειναι στο χερι σου! ουτε αναψε, περιμενε που εχει ο κλασικος θερμοσιφωνας, ουτε τιποτα! το μονο μειονεκτημα του ειναι το αρχικο κοστος αγορας.
    ισως να μην εχω δει οπως εσυ.

    σε πολυκατοικια δεκαετιας μενω.Ειχα elcos 160λτ.τον πεταξα και εβαλα gauzer 160 παλι με δυο πανελ(3,5 τετρ.μετρα αν θυμαμαι καλα).
    χειμωνα για να κανουμε μπανιο 4 ατομα δεν εχουμε.

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    φιλε βασιλη απο το κερατσινι. θα σου προτεινα να κοιταξεις παλι την εγκατασταση σου. το πιο πιθανο ειναι να φταιει η θεση που τον εχεις βαλει. πατρα με αθηνα δεν θα εχουν και μεγαλη διαφορα στην ηλιοφανεια. απο εκει και περα αν εχεις παλι προβλημα καλο θα ειναι να δει την εγκατασταση σου καποιος υδραυλικος που γνωριζει καλα απο ηλιακα η καποιος μηχανολογος. μην απορριπτεις τα παντα επειδη ετυχε να επεσες σε προβληματικη εγκατασταση. σημερα 14-11-12 με εξωτερικη θερμοκρασια 20 βαθμους κελσιου το θερμομετρο εδειχνε 68 C. καναμε δυο ατομα μπανιο και επεσε μετα το δευτερο ατομο στους 63 C. σε προσκαλω στην πατρα να δεις και τους δυο ηλιακους που εχω βαλει οι οποιοι εχουν παρομοια αποδοση. πριν απο 2 χρονια ναι, δεν ειχα δει ηλιακο. τωρα ομως μετα απο 2 χρονια συμβιωσης μαζι του δεν μπορω να το πω. α και να σημειωσω οτι απο τον προηγουμενο χειμωνα δεν εχω αναψει ακομη τον ηλεκτρικο θερμοσιφωνα παρολο που κανουμε καθημερινο μπανιο 2 ατομα. ε μετα απο αυτα δεν πιστευω οτι ειναι και για πεταμα οι ηλιακοι οπως ισχυριζεσαι.

  5. #15
    Το avatar του χρήστη @Vagelis@
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Λήμνος
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    αν μου επιτρεπουν οι συνομιλητες.. μια παρεμβαση..

    ο ηλιακος ειναι οπως και το αυτοκινητο , δεν μπορεις να λες ετσι απλα οτι δεν αξιζει..
    και εξηγω :
    ολα τα αυτοκινητα εχουν 4 τροχους και ενα τιμονι και σε πανε βολτα
    αλλα δεν εχουν ολα την ιδια οδικη συμπεριφορα και αποδοση.
    ετσι και οι ηλιακοι...

    οσο μεγαλυτερο μποϊλερ εχεις , τοσο περισσοτερο χρονο χρειαζεσαι για να ζεστανεις το νερο
    αρα περισσοτερη ενεργεια.
    επισης τεραστιο ρολο παιζει το πανελ.
    τα πανελς με ανακλαστηρες που θερμαινουν 360° τις σωληνωσεις
    εχουν μεγαλυτερη αποδοση απο αλλα , γιατι ακριβως εκμεταλλευονται την ανακλαση των ακτινων
    ΚΑΙ στο πισω μερος των σωληνων .
    ετσι εχεις αποδοση , ακομη και με την παραμικρη ακτινα ηλιακης ακτινοβολιας.

    σιγουρα δεν επαρκει με συννεφια να ζεστανεις νερο στους 65° , αλλα 50-52 εχεις.

    για ευνοητους λογους δε θα αναφερω το συστημα που εχω επιλεξει
    αλλα θα πω οτι αξιζει τα διπλα λεφτα που στοίχισε .

    ** για 4μελη οικογενεια τα 160lt δεν ειναι λιγα..
    καθως αργουν και να ζεσταθουν οσο αυξανονται (το χειμωνα).

  6. #16

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε βασιλη απο το κερατσινι. θα σου προτεινα να κοιταξεις παλι την εγκατασταση σου. το πιο πιθανο ειναι να φταιει η θεση που τον εχεις βαλει. πατρα με αθηνα δεν θα εχουν και μεγαλη διαφορα στην ηλιοφανεια. απο εκει και περα αν εχεις παλι προβλημα καλο θα ειναι να δει την εγκατασταση σου καποιος υδραυλικος που γνωριζει καλα απο ηλιακα η καποιος μηχανολογος. μην απορριπτεις τα παντα επειδη ετυχε να επεσες σε προβληματικη εγκατασταση. σημερα 14-11-12 με εξωτερικη θερμοκρασια 20 βαθμους κελσιου το θερμομετρο εδειχνε 68 C. καναμε δυο ατομα μπανιο και επεσε μετα το δευτερο ατομο στους 63 C. σε προσκαλω στην πατρα να δεις και τους δυο ηλιακους που εχω βαλει οι οποιοι εχουν παρομοια αποδοση. πριν απο 2 χρονια ναι, δεν ειχα δει ηλιακο. τωρα ομως μετα απο 2 χρονια συμβιωσης μαζι του δεν μπορω να το πω. α και να σημειωσω οτι απο τον προηγουμενο χειμωνα δεν εχω αναψει ακομη τον ηλεκτρικο θερμποσιφωνα παρολο που κανουμε καθημερινο μπανιο 2 ατομα. ε μετα απο αυτα δεν πιστευω οτι ειναι και για πεταμα οι ηλιακοι οπως ισχυριζεσαι.
    το σπιτι ειναι,δικο μου.αρα,ξερω απο πρωτο χερι τι εχει,γινει και πως.ο δικος μου οπως και αλλοι 200 που βλεπω γυρω γυρω κοιτανε στην ιδια κατευθυνση..ξαναλεω το εψαξα αρκετα το θεμα.καποτε με βαλανε και αλλαξα ολες τις βρυσες ,μηπως και καποια ειχε,χαλασμενο μικτη και μπερδευε ζεστο με κρυο.ουτε και αυτο ελυσε το προβλημα.φωναξα,και,αντιπροσωποια. μια χαρα ολα.και ξαναλεω το προβλημα ειναι,οτι δεν φτανει το νερο (ιδιως αν οι ωρες μεταξυ μας απεχουν) για ολους.
    Φταιει οτι το,νερο που περνω ειναι,πολυ κρυο;φταιει το οτι ειμαστε σπαταλη οικογενεια; δεν θα μαθευτει ποτε.
    περα το να φωναξω καποιον δεν,αλλαζει κατι.σου ειπα οτι ηδη εχω φωναξει,αρκετους.δεν ειναι,και,επιστημη(εσυ αλλοτε το ξερεις πολυ καλα-απο τις εγκαταστασεις)
    αυτα.


    ΥΓ ενημερωτικα παντως αν κανεις μια αναζητηση στο internet θα δεις οτι και αλλοι ειναι με αυτο το προβλημα,δεν ειμαι μοναδικος.και γνωστοι μου αλλωστε το εχουν το εχουν το πριβλημα.

  7. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    vagelis
    δεν λεω οτι δεν αξιζει.εγραψα επακριβως οτι τον χειμωνα ειναι,πεταμενα λεφτα.εξηγω λοιπον οτι αν δεν μπορει,να κανει μια,οικογενεια μπανιο χειμωνα δεν υπαρχει λογις να το,συζηταμε.Για αυτο κατασκευαστηκανε ,αλλωστε ποιος ο λογος,να εχουν αντισταση αν δεν την χρειαζονταν;
    δεν,λεω,οτι δεν,υοαρχουν,συστηματα καλυτερα απο το,δικο μου.σιγουρα υπαρχουν.το θεμα ειναι,αξιζει;συντηρησεις;εγκαταστασεις κλπ+ to νερο που τρεχει,μεχρι,να ερθει το ζεστο.

  8. #18

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    150

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρυθμιζεται ο θερμοστατης εσωτερικα.
    Δηλαδή? Πως θα γίνει αυτό που έγραψες "Αν δεν θες 65 βαθμους ρυθμισε το στους 50."


  9. #19

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    φιλε βασιλη,
    εχω δει και αλλες εγκαταστασεις που μαλιστα τις εχουν κανει επαγγελματιες υδραυλικοι και εχω διαπιστωσει τραγικα λαθη, τοσο στην τοποθετηση οσο και στην εγκατασταση γενικοτερα. το προβλημα σου ειναι η σκιαση του θερμοσιφωνα απο καποιο ψηλοτερο κτηριο η αλλο αντικειμενο η λαθος προσανατολισμος. στο ιντερνετ υπαρχουν πινακες οπου βρισκεις τον ακριβη προσανατολισμο που πρεπει να εχει ο ηλιακος σε σχεση με τον τοπο σου. με την βοηθεια μιας πυξιδας θα μπορεσεις να δεις αν εισαι σωστος η οχι. το οτι ολοι κοιταζουν προς την ιδια κατευθυνση ειναι μια ενδειξη αλλα μην ειμαστε και σιγουροι 100%. εγω αν ειχα προβλημα θα το τσεκαρα με μια πυξιδα για να δω αν ειμαι μεσα στα αποδεκτα περιθωρια. απο εκει και περα κοιτα και τις μονωσεις στις σωληνωσεις σου. τοσο στο ζεστο νερο, οσο και στο και στο κλειστο κυκλωμα. εχω προσεξει παρα πολυ τις μονωσεις μου στο κλειστο κυκλωμα για να ελαχιστοποιησω τις απωλειες. επισης αλλο σημειο ειναι η διαμετρος και η κλιση των σωληνων στο κλειστο κυκλωμα. ελαχιστοποιηση των σωληνωσεων, με σωστες κλισεις που ομως δεν δημιουργουν προβλημα λογω του οτι ειναι πολυ τεντωμενες.
    να πω οτι και οι δυο θερμοσιφωνες μου ειναι τοποθετημενοι σε σημειο οπου δεν εχουν σκιαση σε καμια χρονικη στιγμη κατα την διαρκεια ολης της ημερας. σιγουρα ειναι ενα στοιχειο που βοηθαει παρα πολυ στην θερμανση σε σχεση με αλλους που βλεπω οτι εχουν αμεση ηλιοφανεια μερικες μονο ωρες στην διαρκεια της ημερας.
    αν μπορεις βγαλε και μερικες φωτογραφιες τοσο γενικα του ηλιακου οσο και ειδικα καποιων στοιχειων του που υποπτευεσαι οτι μπορει να δημιουργουν προβλημα. με χαρα μου και με τις ελαχιστες γνωσεις μου πανω στα υδραυλικα να προσφερω οποια βοηθεια μπορω.

  10. #20
    Το avatar του χρήστη @Vagelis@
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Λήμνος
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    vagelis
    δεν λεω οτι δεν αξιζει.εγραψα επακριβως οτι τον χειμωνα ειναι,πεταμενα λεφτα.εξηγω λοιπον οτι αν δεν μπορει,να κανει μια,οικογενεια μπανιο χειμωνα δεν υπαρχει λογις να το,συζηταμε.Για αυτο κατασκευαστηκανε ,αλλωστε ποιος ο λογος,να εχουν αντισταση αν δεν την χρειαζονταν;
    δεν,λεω,οτι δεν,υοαρχουν,συστηματα καλυτερα απο το,δικο μου.σιγουρα υπαρχουν.το θεμα ειναι,αξιζει;συντηρησεις;εγκαταστασεις κλπ+ to νερο που τρεχει,μεχρι,να ερθει το ζεστο.
    Βασιλη,
    μετα απο 2 χειμωνες (φετος 3) που εχω δοκιμασει τον ηλιακο
    μπορω να πω οτι .. ναι.. αξιζει να επενδυεις.. οχι να αγοραζεις απλα ηλιακο.
    αλλο ειναι ενα συστημα με 260€ και αλλο ενα συστημα με 1375€.

    αξιζει να επενδυεις ..
    επενδυση σημαινει '' δινω χρηματα τωρα και .. περιμενω να παρω κερδος πολλαπλασιο ''
    οχι '' δινω χρηματα τωρα και θελω τωρα το κερδος , ας ειναι μικροτερο ''

    επιμενω δλδ, στο οτι αν καποιος δωσει χρηματα για φθηνο συστημα θα εχει προσκαιρα μικρο αποτελεσμα,
    ενω αν καποιος επενδυσει σε ενα σοβαρο συστημα , θα εχει μακροχρονια καλο αποτελεσμα.

    το θεμα ''χειμωνας'' ειναι διαφορετικο σε καθε σημειο της Χωρας.
    παρότι νησι.. η Λημνος , οπου ζω χτυπαει πολυ συχνα ''μειον''
    και μαλιστα μπορει να μεινουμε για μερες σε περιβαλλον 5° κατω απο το μηδεν.

    η αποδοση του συστηματος , κατ'εμε, ειναι πολυ καλη.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Θερμοσίφωνας - το νερό παγώνει σχεδόν αμέσως
    από jomor στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-12, 21:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας