Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 77
  1. #11

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    ok, θα βγάλω αλλά το σκάσιμο που ακούστηκε δεν ήταν από την ασφάλεια ή το ολοκληρωμένο που είχα τοποθετήσει. είμαι σίγουρος ότι ήταν από το τροφοδοτικό. θα το δώσω για κοίταγμα.
    σχετικά με το moffset, πως θα δω εάν είναι βραχυκυκλωμένο όντας κολημένο στην πλακέτα. με το buzzer του πολυμέτρου ?

  2. #12
    Το avatar του χρήστη duomax03
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    Το κάψιμο της ασφάλειας υποδηλώνει πιθανώς κάποιο βραχυκύκλωμα στην πλακέτα, καθώς πέρασε κάποιο ρεύμα πολύ μεγάλης έντασης μέσα από αυτήν.

    Ποια εξαρτήματα τραβάνε ρεύμα στην πλακέτα ;
    Οι πυκνωτές 1.2μF 450V (CR71), SD 6.8V 450V (C101, C102) ή κάποιο βραχυκύκλωμα του ολοκληρωμένου TNY 255P …


    Στη θέση σου θα τα άλλαζα και στη συνέχεια στη θέση της ασφάλειας θα έβαζα μια λάμπα 100 W (για να αποφύγω ατυχήματα και μεγαλύτερες ζημιές ).Όσο πιο έντονο είναι το βραχυκύκλωμα τόσο θα φωτοβολεί έντονα η λάμπα. Όσο αλλάζεις τα "κρίσιμα" εξαρτήματα θα προσέξεις ότι η λάμπα θα ανάβει κανονικά και κάποια στιγμή θα σβήσει. Όταν σβήσει, τότε σημαίνει ότι δεν θα έχεις πλέον βραχυκύκλωμα.

    Επίσης πρόσεξε τα ποδαράκια του ολοκληρωμένου πως τα τοποθετείς στην πλακέτα :
    Συνημμένο Αρχείο 22337
    duomax3

  3. #13

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17

    Cool

    το tny 255 το άλλαξα όπως και την ασφάλεια πιστεύω ότι το έβαλα σωστά. όταν όμως τα έβαλα πάνω ακούστηκε ένα σκάσιμο για το οποίο δεν είμαι σίγουρος από που προήλθε - πλακέτα ή τροφοδοτικό (σίγουρα όμως από την εσωτερική μονάδα). το ολοκληρωμένο πάντως είναι άθικτο. (αυτό που άλλαξα είχε ξεκολήσει η πάνω πλευρα του).

    αφού ο θόρυβος ακούστηκε καθαρά, δεν θα έπρεπε να υπάρχει κάποιο σημάδι στην πλακέτα ? όταν άλλαξα πάλι την ασφάλεια (1Α,250V) δεν έγινε τίποτα. (αυτός είναι ο λόγος που σκέφτομαι το τροφοδοτικό).

    CR71: όπως βλέπω και στο εγχειρίδιο του σερβις και στην πλακέτα, βρίσκεται μέσα σε ένα παραλληλόγραμμο μαύρο περίβλημα.

    C101 - C102: από μια εξωτερική ματιά στα βαρελάκια των πυκνωτών δεν βλέπω κάτι μαυρισμένο.
    έριξα μια ματιά και στο http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=37216 να δω μήπως έχουν φουσκώσει ελαφρώς. θα τα αλλάξω όπως μου προτείνεις.

    σύμφωνα με όσα μου λες, ξεκολάω την ασφάλεια από την πλακέτα και κολάω δύο καλωδια (ανεξαρτήτως φοράς) τα οποία τα ενωνω με μια λάμπα 100W - ενδεχομένως και με ακροδέκτες πορτατίφ ? - (βάζω το μηχάνημα στην πρίζα για να ελέγξω όποια τυχόν διαροή προέρχεται από την πλακέτα).

    ελπίζω να μην σκάσει και αυτή..
    P.S. το παραπάνω συνημμένο δεν ανοίγει
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kxrist : 04-08-11 στις 09:29

  4. #14
    Το avatar του χρήστη duomax03
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    σύμφωνα με όσα μου λες, ξεκολάω την ασφάλεια από την πλακέτα και κολάω δύο καλωδια (ανεξαρτήτως φοράς) τα οποία τα ενωνω με μια λάμπα 100W - ενδεχομένως και με ακροδέκτες πορτατίφ ? - (βάζω το μηχάνημα στην πρίζα για να ελέγξω όποια τυχόν διαροή προέρχεται από την πλακέτα).
    Ναι. Δεν παίζει ρόλο η πολικότητα. Πάρε ένα λαμπτήρα πυράκτωσης 100 W και σύνδεσέ του δυο καλωδιάκια τροφοδοσίας. Βγάλε την ασφάλεια από την πλακέτα και κόλα στις νησίδες που εδράζεται η ασφάλεια τη λάμπα.

    Αν μπορείς φόρτωσε φωτογραφίες και από τις δυο πλακέτες για να καταλάβουμε και εμείς τι γίνεται.

    C101 - C102: από μια εξωτερική ματιά στα βαρελάκια των πυκνωτών δεν βλέπω κάτι μαυρισμένο.
    έριξα μια ματιά και στο http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=37216 να δω μήπως έχουν φουσκώσει ελαφρώς. θα τα αλλάξω όπως μου προτείνεις.

    Τους πυκνωτές του ελέγχεις με ESR meter . Μπορεί να υπάρχει διαρροή στο διηλεκτρικό τους και όχι απλώς υπερθέρμανση. Για αυτό σου προτείνω να τους αλλάξεις προαιρετικά.

    το tny 255 το άλλαξα όπως και την ασφάλεια πιστεύω ότι το έβαλα σωστά. όταν όμως τα έβαλα πάνω ακούστηκε ένα σκάσιμο για το οποίο δεν είμαι σίγουρος από που προήλθε - πλακέτα ή τροφοδοτικό (σίγουρα όμως από την εσωτερική μονάδα). το ολοκληρωμένο πάντως είναι άθικτο. (αυτό που άλλαξα είχε ξεκολήσει η πάνω πλευρα του).
    Τι να σου πω τώρα ; Με την “εξ αποστάσεως τεχνική επίβλεψη” φίλε μου είναι κάπως δύσκολα τα πράγματα.
    duomax3

  5. #15

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    ανεβάζω μια φώτο, θα βγάλω πιο κοντινή σήμερα.
    οκ, θα βάλω τη λάμπα.

    ESR meter δεν έχω, έχω όμως πολύμετρο.

    ψάχνω να βρώ τους πυκνωτές.
    ο ένας CR71 (είναι δεξια από τους C101-102 στο μαύρο κουτάκι) είναι 1.2 μf 450V είναι μονίμου λειτουργίας ?? όπως στο link http://www.alifragis.com.gr/view_cat..._id=583&page=2

    οι άλλοι δύο (είναι ηλεκτρολυτικοί? ) SD 6.8V 450V πόσα μf είναι για να ξέρω πως να τους ζητήσω.
    DSC_5185.jpg

    Ευχαριστώ
    Κ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kxrist : 04-08-11 στις 10:51

  6. #16
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.882

    Προεπιλογή

    Πού ψάχνεις ρε παλληκάρι μου, είναι ποτέ δυνατόν να φταίει ο πυκνωτής των 1.2μF 450V; Άμα είχε πρόβλημα αυτός δεν θα γύριζε ο ανεμιστήρας. Οι άλλοι πάλι που είναι 6.8V 450V... τί είναι αυτά, πού τα είδες; Για ημιαγωγούς ψάχνεις. Βάλε το σχέδιο να το δούμε. Αυτό το ολοκληρωμένο που λες πως άλλαξες το γκουγκλάρισα και δεν βγάζει τίποτα. Το έχεις γράψει σωστά; Από πού το αγόρασες και πώς το ζήτησες;

  7. #17

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    ναι, υπάρχει το ολοκληρωμένο, το πήρα από ένα μαγαζί στην αθήνα και το τοποθέτησα είναι ΤR SWITCH TNY255P, υπάρχει σχετικό pdf και στο δίκτυο. http://www.datasheetcatalog.org/data...nt/TNY254P.pdf. το άλλαξα γιατί το είδα λίγο κατεστραμμένο, όπως δεν φαίνεται καλά στην παραπάνω φωτογραφία.

    δεν γνωρίζω αν φταίει κάτι, απλά ρωτάω να πάρω καμιά ιδέα μπας και το παλέψω λίγο ακόμη.
    ιδού το σχέδιοπλακετα.jpg

  8. #18
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.882

    Προεπιλογή

    Μήπως εκτός από το σχέδιο της πλακέτας έχεις και το κυκλωματικό διάγραμμα;

  9. #19
    Το avatar του χρήστη duomax03
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    • Έλεγξε ωμικά τα καλώδια τροφοδοσίας
    • Έλεγξε αν έχει στο + και - της γέφυρας DF06S γύρω στα 330 V (αν δεν έχει αντικατέστησέ το )


    • Στο ποδαράκι 50 του Microcontroller UPD780024CW τσέκαρε αν έχεις 0 V και στο ποδαράκι 18 τσέκαρε αν έχεις 5 V
    • Αν είναι εντάξει οι τάσεις στον Microcontroller τότε μέτρα τον σταθεροποιητή τάσης KA7805A αν σου βγάζει 5 V. Αν δεν σου βγάζει τα 5, αντικατέστησέ τον
    • Αν λειτουργεί σωστά, τσέκαρε τις νησίδες της πλακέτας για βραχυκυκλώματα

    Αν έχεις παλμογράφο, τσέκαρε

    • Tον οπτοζεύκτη TLP180 για σταθερό σήμα
    • Στο ποδαράκι 48 και 49 του Microcontroller τσέκαρε αν έχεις ημίτονο με περίοδο 250 ns
    duomax3

  10. #20

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    διαγράμματα εδώ,
    παλμογράφο δεν έχωschematic2.jpgwiring.jpg

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας