Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 33
  1. #11
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.565

    Προεπιλογή

    Το τσιπάκι για να ελέγξεις κάποια πράγματα πρέπει να ξέρεις τι κάνει (να βρεις το datasheet) ώστε να ξέρεις το κάθε pin σε τι αντιστοιχεί οπότε να ξέρεις τι και που θα μετρήσεις.. Μια καλή αρχή είναι ας πούμε να βρεις το Vcc pin και να δεις αν τροφοδοτείται σωστά..

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τσιπάκι για να ελέγξεις κάποια πράγματα πρέπει να ξέρεις τι κάνει (να βρεις το datasheet) ώστε να ξέρεις το κάθε pin σε τι αντιστοιχεί οπότε να ξέρεις τι και που θα μετρήσεις.. Μια καλή αρχή είναι ας πούμε να βρεις το Vcc pin και να δεις αν τροφοδοτείται σωστά..
    Βρήκα αυτή την σελίδα η οποιά μοιάζει πολύ με το μεγαλο chip που έχω(λες να είναι διαφορετικό για το καθε chip εννοω στο μοντελο;;..
    να δοκιμασω να μετρησω;; και πως το μετράω που θα τοποθετήσω σωστα το πολύμετρο για να μετρήσω;;; το τσιπακι λεει πανω S 8230 2650an

  3. #13
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.565

    Προεπιλογή

    Αυτό το chip της φωτο είναι ένα ATmega 162 microcontroller οπότε φίλε μου αποκλείεται να το ίδιο με αυτό του Arcadia!!! Στο συγκεκριμένο πάντως της φωτο τo pin 40 είναι το Vcc δηλαδή η τροφοδοσία του. Βρες στο δικό σου το αντίστοιχο VCC pin με ψάξιμο στο google, oπότε μέτρησε αν υπάρχει καταρχήν σωστή τάση τροφοδοσίας για το συγκεκριμένο τσιπ. (Πρέπει να ξέρεις βέβαια και ποιo είναι φυσικά).

  4. #14
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.565

    Προεπιλογή

    Λοιπόν το τσιπάκι σου είναι ένας 8-bit μικροεπεξεργαστής της signetics ο οποίος πρωτοβγήκε το μακρινό 1975!!. Τάση τροφοδοσίας είναι 5,25Volt στο pin 39.

  5. #15

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Έβαλα το πολύμετρο στη θέση [Ω 200] για να μετρήσω τώρα θα τοποθετήσω το πχ. κοκκινος ακροδέκτης. στο 39 και το άλλο ο μαυρος ακροδέκτης που ακριβώς;; ( από την αντίθετη λογικά πλευρά...πες μου το νούμερο) γιατι μου δείχνει διαφορετικές τιμές.

    βρήκα και αυτο το pdf για το συγκεκριμένο τσιπάκι

  6. #16
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.565

    Προεπιλογή

    Φίλε μου θα μετρήσεις τάση, όχι ωμική αντίσταση. Θα βάλεις τον επιλογέα στη θέση Volt DC, τον κόκκινο ακροδέκτη στο πιν 39 και τον μαύρο ακροδέκτη στο ground της πλακέτας ή στο πιν 21. Θα πρέπει να μετράς τάση πολύ κοντά στα 5,25 Volt. Με το συμπάθιο όμως αλλά δυστυχώς δεν έχω χρόνο να σε πάω βήμα βήμα να κάνουμε troubleshooting. Μακάρι να μπορούσα αλλά δεν.. Ψάξε λίγο στο Internet πάνω στη διάγνωση βλαβών. Θα βρεις πολλά χρήσιμα και ενδιαφέροντα πράγματα και θα σε βοηθήσουν να μάθεις..

  7. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Το έκανα μου βγάζει 4,87 volt [dvc 20] με συν δεμένη την συσκευή στο ρεύμα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη atrwtoss : 27-01-18 στις 16:15

  8. #18
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.565

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω την ανοχή του (είδα στο datasheet και δεν λέει), απλά γράφει Vcc = 5.25V σκέτο.. Οπότε ακολούθησε το line της τροφοδοσίας και άλλαξε όποιους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές βρεις στη διαδρομή με καινούργιους μήπως ανεβάσουμε λίγο τη τάση Vcc ώστε να φτάσει τη nominal.

  9. #19

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Τους ηλετρολυτικους τους άλλαξα όλους (τους μωβ,και τις Φακες(καφε) αν θυμάσαι.Το line που λες ειναι η "γραμμη" από πίσω από την πλακέτα αν λες αυτό πηγαίνει σε μια αντισταση.το όλο τσιπάκι σε αυτάπου πάει είανι αντιστασεις και πυκνωτες.Τώρα δεν άλλαξα τις πράσινες φακές και κάτι πράσινους κεραμικους αν πας στις εικόνες θα τους δεις.Λες δηλαδη να αλλάξω και αυτους;;;...Και λες ότι πρεπει να ανεβάσουμε την τάση..το τσιπάκι τελικά φταίει;;; δεν παίρνει την σωστη τάση;;

  10. #20
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.565

    Προεπιλογή

    Line εννοώ τη γραμμή τροφοδοσίας που πάει στο πιν 39. Ναι είδα μετά ότι τους άλλαξες. Απλά επειδή οι πυκνωτές οι παλιοί ήταν 35 ετών και πάνω, έχουν χάσει πλέον ένα μεγάλο μέρος ή και όλο το διηλεκτρικό τους και έχει αλλοιωθεί η συμπεριφορά τους στο κύκλωμα γι αυτό υπέθεσα ότι προήλθε αυτή η διαφορά στη τάση και ζήτησα να τους αλλάξεις μήπως ανέβει η τάση από τα 4.87 στα 5.25. Τελοσπάντων σιγουρέψου ότι είναι αλλαγμένοι οι ηλεκτρολυτικοί τουλάχιστον και μετά πρέπει να δούμε πλέον το κύκλωμα που οδηγεί το display.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [CD Player] Όταν το παλιο CD player κάνει skip το πρώτο track
    από Ακρίτας στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-17, 16:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας