Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 35
  1. #11
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρκετες φορες μου ετυχε βλαβη και στο πλαλμοτροφοδοτικακι που εχουν (μια μικρη καρφοτη πλακετιτσα πανω στην κυρια πλακετα)
    Aυτο αν θυμασαι μου εχει τυχει και στο δικο μου κλιματιστικο αλλα εκει πραγματι ειχε συχνοτητα αρκετων Khz που προφανως καταπονουν τον πυκνωτη πολυ περισσοτερο, γιαυτο και χαλαει..
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  2. #12
    Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    1.046

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι εγω ειμαι σιγουρος οτι παιρνει απο διακοπτικο αλλα λεω οτι η ταση που παιρνει εχει περασει απο διαφορα φιλτρα και ειναι πλεον εντελως σταθεροποιημενη και επισης η τιμη του ειναι αρκετα μικρη ωστε να εχει χαλασει και να εχει ανεβασει ESR ..
    Ναι αλλά μπορεί να υπάρχει κάποια αντίσταση περιορισμού και αν χαλάσει ο πυκνωτής (μεγάλο esr ή χάσιμο χωρητικότητας) υπάρχει πιθανότητα να περάσουν οι παλμοί εξόδου στην τροφοδοσία του, με τα αποτελέσματα που ανέφερε ο Παναγιώτης.

    Επιπλέον χρησιμοποιείται και σαν φίλτρο (όπως αναφέρθηκε είναι ευαίσθητο μαραφέτι και τα switching δεν τα λες και καθαρά "και ας έχουν φίλτρα στην έξοδο")
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spiroscfu : 01-02-12 στις 17:24

  3. #13
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.877

    Προεπιλογή

    Φίλε μου για να αλλάξεις τον δέκτη πρέπει να ξέρεις τη συχνότητα του φέροντος και το αν η έξοδος είναι θετικής ή αρνητικής λογικής. Επίσης πρέπει να προσέξεις τη διάταξη των ακροδεκτών.

  4. #14
    Το avatar του χρήστη dant3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή

    Αυτα πως μπορω να τα βρω?απο το χειριστηριο καπου?η εστω το manual του?αν το βρω...

  5. #15
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.877

    Προεπιλογή

    Το πιο δύσκολο είναι να βρεις τη συχνότητα του φέροντος, διότι πιθανότατα αυτά που θα γράφει ο παλιός δέκτης πάνω του δεν θα βοηθάνε. Ένας τρόπος είναι με μια φωτοδίοδο και ένα παλμογράφο. Θα χρειαστείς και το τηλεχειριστήριο. Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να θεωρήσεις τον εαυτό σου τυχερό, και να αγοράσεις έναν δέκτη στα 36kHz και έναν στα 38kHz για να δοκιμάσεις ποιος σου κάνει. Αυτές είναι οι περισσότερο χρησιμοποιούμενες συχνότητες. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι απαραιτήτως το σύστημά σου χρησιμοποιεί μια εξ αυτών!

    Το αν η έξοδος είναι θετικής ή αρνητικής λογικής μπορείς να το προσπεράσεις. Συνήθως χρησιμοποιείται η αρνητική λογική.

    Τη διάταξη των ακροδεκτών του καινούριου δέκτη μπορείς να την εξακριβώσεις πολύ εύκολα από το datasheet του. Κοιτώντας τις συνδέσεις κάτω από την πλακέτα μπορείς να εξακριβώσεις τη διάταξη ακροδεκτών του παλιού. Τα +5V και η γη θα πηγαίνουν στο + και το - του ηλεκτρολυτικού δίπλα. Το τρίτο είναι η έξοδος.

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    dant3 (02-02-12)

  7. #16
    Το avatar του χρήστη dant3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή

    Να σημειωσω οτι στην απο κατω μερια της πλακετας κατω ακριβως απο τον δεκτη εχει ενα + μεσα σε ενα κυκλο.μηπως αυτο λεει κατι για την εξοδο?
    τωρα οπως το βλεπω θα παω αυριο να παρω εναν δεκτη αρνητικης λογικης στα 38 για να τον δοκιμασω και αν δεν δουλευει,εναν στα 36.αν κατσει εχει καλως...

  8. #17
    Το avatar του χρήστη dant3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή

    Λεπον πηγα προχθες στο φανο και πηρα ενα δεκτη στα 38kHz(TSOP 4038 ) και εναν πυκνωτη για να τον αλλαξω καλου κακου.κοστος 1Ε και τα δυο.σημερα εκατσα τα αλλαξα και το εβαλα στο ac και ολα κομπλε.ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον dant3 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (29-08-16)

  10. #18

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    μαλλον αντιμετοπιζω το ιδιο προβλημα και με το δικο μου.ειναι ενα nova electric .με το κουμπακι που εχει πανω το ανοιγω και το κλεινω με το τηλεκοντρολ τιποτα.το τηλεκοντρολ το εχω δοκιμασει ειναι οκ.πως μπορω να μαθω τι δεκτη εχει το δικο μου?και επειδη εδω στην αρτα δεν ειμαι σιγουρος αν μπορω να το βρω αν μπορει καποιος να δωσει καποιο λινκ σε online καταστημα.ευχαριστω

  11. #19

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    κανενας?????

  12. #20

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    sig
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    voreia
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Εχω και εγώ πρόβλημα με ένα kendo. Μπορεί κανείς να βοηθήσει γιατί κ εγώ είμαι από επαρχία;

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με air condition SAMSUNG AQ12A1VE
    από bilaros στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-10, 19:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας