Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 29

Θέμα: Aeg lav60814

  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.771

    Προεπιλογή

    Κοίταξε λίγο κι από τις photos της ιστοσελίδας : https://www.cyberforum.ru/washing-machines/thread2135114.html
    τις τιμές των υλικών : R36 (100Ω), C19 (100nF), R111 (10ΚΩ), R112 (1ΚΩ), Q5 (5BW), Q6=Q3, όπως και τα relays
    που είναι κάτω από τη μεταλλική θωράκιση, όσον αφορά τη συνέχεια των πηνίων τους, αλλά και τροφοδοτούμενα με
    τη τάση που αναγράφεται στο σώμα τους αν κλείνουν οι επαφές τους.

    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  2. #12
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.877

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, να ανακεφαλαιώσουμε:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από monokitaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μητρική του έχει βραχυκύκλωμα και επειδή δεν έχω εμπειρία σε αυτά λίγο βοήθεια σας παρακαλώ , όπως θα δείτε στις φωτό έχω βγάλει 3 ηλεκτρολυτικούς που φαίνονται οκ αλλά θα αλλαχτούν , έχω βγάλει το q4 γιατί είναι καμένο , αυτά θα τα αλλάξω και να φανταστώ πρέπει μαλλον να αλλάξω και το tny253gn , αυτό που κάνει εντύπωση είναι πως έχει αρπάξει το board στο c27 χωρίς να έχει κάτι κοντά για να βραχυκυκλώσει .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από monokitaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το q4 που το έβγαλα είναι το 6bw sot23 και στον μπλε πυκνωτή στην βάση του
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από monokitaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντελώς νεκρό ήταν λίγο πριν τελειώσει και ενώ είχε στιψει νέκρωσε και ακούστηκε το βραχυκύκλωμα και μύρισε
    Ακούστηκε λοιπόν ένα "βραχυκύκλωμα", μύρισε, και από κει και μετά είναι νεκρό. Κοίταξες αν φτάνουν 230V στην πλακέτα πριν αρχίσεις να ασχολείσαι μαζί της; Κοίταξες καθόλου το αντιπαρασιτικό φίλτρο (συνήθως είναι κοντά στο σημείο που το καλώδιο του ρεύματος μπαίνει μέσα στη συσκευή); Αυτά καμιά φορά σκάνε.

    Ό,τι κι αν ήταν αυτό που έκανε μπαμ και μύρισε, θα έχει αφήσει σημάδια (μαυρίλες, κ.λ.π.). Βλέπεις κάτι τέτοιο κάπου στην πλακέτα; Αν ναι πού; Τί είναι αυτό που δεν σου αρέσει στον C27; Στη φωτο δεν μπορώ να διακρίνω κάτι. Βλέπω κάτι στη δεύτερη φωτο από κάτω, στο κέντρο του πυκνωτή, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τί είναι, η γωνία λήψης της φωτο δεν βοηθάει. Βγάλε τον πυκνωτή αυτόν να δούμε τί γίνεται από κάτω. Ο πυκνωτής αυτός είναι Χ2. Αυτοί γενικά δεν σκάνε ούτε ξερνάνε τα σωθικά τους. Μονο μια φορά μου έχει τύχει αυτό. Ακόμα και αν έχει γίνει κάτι εκεί, δεν δικαιολογείται να είναι νεκρό το πλυντήριο.

    Tο Q4 είναι darlington. Το έλαβες αυτό υπόψη στον έλεγχο που λες ότι του έκανες; Ή επειδή δεν είδες να έχει συμπεριφορά απλού τρανζίστορ το θεώρησες και καμμένο; Επίσης είναι απιθανο ένα τόσο μικρό τρανζίστορ να κάνει μπαμ και να μυρίσει, άσε που ό,τι και να πάθει αυτό, το πλυντήριο μάλλον δεν θα είναι νεκρό...

    Το TNY253 αν είναι χαλασμένο, το πλυντήριο θα είναι νεκρό, αλλά πιθανότατα θα έχεις κι άλλα υλικά καμένα, ειδικά (μάλλον) την R77. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που το υποψιάζεσαι;

    Τους ηλεκτρολυτικούς που έβγαλες, τους έχεις ελέγξει ως προς χωρητικότητα και ESR; Τί σου έδειξαν; Αν είναι εντάξει ξαναβάλτους πάνω (για να φταίνε αυτοί για μπαμ και μυρωδιές ούτε λόγος).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FILMAN : 05-06-24 στις 10:04

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (05-06-24)

  4. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή


    Αυτό μου έκανε εντύπωση γιατί το rail εκεί τερματίζει και δεν έχει κάτι συνδεμένο


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή


    Και αυτό είναι το q4 που έβγαλα για να τσεκάρω και τα γύρω γύρω τώρα που έχω τιμές από δίκη σας απάντηση κάνω το τσεκ


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #15

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    το tny253gn φαινετε καλο , εχω και 2 καινουργια αλλα φαινετε καλό

  7. #16

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    q3 βραχυκλωμενο σε ολα τα ποδια του

  8. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή


    Αυτές οι 2 στο δίοδο μέτρο τι πρέπει να μου δίνουν ; Όπως και να τις μετρήσω το πολύ μέτρο σφυρίζει και ομικα 65ομ η μια και 500 η άλλη


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #18

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από monokitaros Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αυτές οι 2 στο δίοδο μέτρο τι πρέπει να μου δίνουν ; Όπως και να τις μετρήσω το πολύ μέτρο σφυρίζει και ομικα 65ομ η μια και 500 η άλλη


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    η r81 μου δειχνει μονιμα το απειρο

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον monokitaros για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (05-06-24)

  11. #19

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    832

    Προεπιλογή

    αν οι διοδοι δειχνουν βραχυκυκλωμα εχουν τελειωσει και πανε για αλλαγη οπως και η αντισαση αν δειχνει απειρο τοτε παει και αυτη
    κοιτα και για αλλα υλικα οπως κοιτα στα rail τις τροφοδοσιας αν εχεις βραχυκυκλωμα η εισαι παρα πολυ χαμηλα σε αντισταση ,αν ναι τοτε εχει προβλημα σιγουρα και σε αλλα υλικα
    Τα υλικα φανταζομαι τα ελεγχεις εκτος κυκλωματος
    Βαλε και μια φωτο απο την αλλη πλευρα του τυπωμενου

  12. #20

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Ναι για να τα μετρήσω εκτός τα έχω , η αντίσταση τι ομ μπορεί να είναι ;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας